Od początku jej założenia w 1996 roku, stanowiska w spółce zarządzającej Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną są „łupem politycznym”, przypadają przedstawicielom akurat rządzących partii i tradycji stało się dzisiaj zadość.
Podczas zwołanego przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana (PSL) walnego zgromadzenia akcjonariuszy zapadły decyzje o odwołaniu dwóch spośród trzech członków zarządu SSSE S.A.
Jeszcze tylko do końca dnia stanowiska będą pełnili prezes Leszek Dec, niedawno wybrany na radnego wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości oraz także związany z PiS-em wiceprezes Jan Stanisław Kap, były burmistrz Sejn. Wiceprezesem zarządu pozostał Wojciech Kierwajtys, reprezentant podstrefy ełckiej, który tę funkcje pełni od początku funkcjonowania Strefy.
- Wielokrotnie żartowałem, że zastałem Strefę drewnianą, a zostawiam murowaną – mówi Leszek Dec. – Spółka niemal zawsze miała kłopoty finansowe, brakowało jej na bieżąca działalność i na inwestycje w infrastrukturę. Dzisiaj w biurach w Suwałkach i Ełku zatrudnia 14 osób, na koncie ma 20 mln zł. Przychody z decyzji o wsparciu pokrywają koszty funkcjonowania, znacznie poprawiły się warunki w podstrefach w Suwałkach i Ełku, pojawiły się w nich nowe drogi i uzbrojenie terenu.
Od jutra prezesem zarządu SSSE S.A. będzie Cezary Cieślukowski (PSL), a wiceprezesem Anna Naszkiewicz, szefowa suwalskich struktur Platformy Obywatelskiej. Oboje zostali 7 kwietnia wybrani radnymi wojewódzkimi na swoje kolejne kadencje i mogą łaczyć mandaty radnych ze staowiskami w zarzadzie w spółce zarządzającej SSSE. W poprzednich kadencjach byli wicemarszałkami województwa. Oboje zasiadają w radach nadzorczych suwalskich spółek komunalnych - Cezary Cieślukowski w ZBM TBS , Anna Naszkiewicz w PWiK-u.
Cezary Cieślukowski był tez wiceministrem zdrowia, od lat jest przewodniczącym Stowarzyszenia Euroregion Niemen, prezesem Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Suwalsko-Augustowskie.
Anna Naszkiewicz była zaś prezesem Agencji Rozwoju Regionalnego Ares S.A., pracowała w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym.
- Podziału stanowisk należałoby się pewnie doszukiwać w szeroko rozumianej umowie koalicyjnej, ale nasze kompetencje są wystarczające – mówi Cezary Cieślukowski. – W moim przypadku historia zatoczyła koło – zakładałem Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczna jako wojewoda suwalski. Obecny stan spółki znam z dostępnych dokumentów, w szczegóły zapewne wprowadzi mnie Leszek Dec, z którym znamy się przecież bardzo dobrze.
Sam Leszek Dec spodziewał się odwołania już w styczniu. Obserwatorzy sceny politycznej przekonywali, że odwlekanie zmian w zarządzie SSSE S.A było związane z wyborami do sejmiku. Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska liczyły, że zdobędą w nim większość, a Cezary Cieślukowski czy Anna Naszkiewicz znajda się w zarządzie województwa.
Dzisiaj w 30-osobowym sejmiku rządzące w województwie Prawo i Sprawiedliwość ma 15 mandatów, Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska w sumie 14, a 1 - Stanisław Derehajło z Konfederacji.
- Trwają rozmowy, nic nie jest jeszcze przesądzone – uważa Cezary Cieślukowski. – Nie jestem pewien, czy sejmikowa większość powstanie na sesji zaplanowanej na 7 maja, czy też z jej utworzeniem trzeba będzie poczekać do wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Tekst i fot. Wojciech Drażba