15.12.2015

Choinki prosto z lasu. Naturalne Święta!

W Lasach Państwowych rozpoczęło się pozyskiwanie choinek świątecznych. Blisko 10 tysięcy drzewek czeka na chętnych w 31 nadleśnictwach białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Prawdziwa choinka, czy sztuczna?

Rocznie na gÅ‚owÄ™ statystycznego Polaka przypada dziÅ› ponad 70 kg zużywanych tworzyw sztucznych. Czy warto dodawać kolejne kilogramy plastiku do swojego otoczenia akurat na Boże Narodzenie? Sztuczne choinki sÅ‚użą nam dÅ‚ugo, ale gdy je wyrzucimy, niektóre zawarte w nich zwiÄ…zki rozkÅ‚adajÄ… siÄ™ przez 400 lat albo dÅ‚użej. Wyprodukowanie plastikowych drzewek wiąże siÄ™ m.in. z wydobyciem i wykorzystaniem nieodnawialnych zasobów ropy naftowej, wymaga również zużycia energii (także w wypadku ich recyclingu). Jak każdy proces przemysÅ‚owy, nie jest to obojÄ™tne dla Å›rodowiska.

Å»ywe choinki sÄ… za to caÅ‚kowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na plantacji wiążą znaczne iloÅ›ci dwutlenku wÄ™gla. Po ich wyciÄ™ciu korzenie pozostajÄ… w glebie, wzbogacajÄ…c jÄ… w próchnicÄ™. Naturalna choinka wnosi też do domu niepowtarzalnÄ… atmosferÄ™, wspaniaÅ‚y zapach lasu, wydziela korzystne dla samopoczucia olejki eteryczne. Już po Å›wiÄ™tach możemy jÄ… wykorzystać jako skÅ‚adnik kompostu, Å›cióÅ‚kÄ™ pod roÅ›liny, drewno opaÅ‚owe albo – jeÅ›li kupiliÅ›my drzewko w doniczce – posadzić wiosnÄ… w ogródku. Nawet wyrzucone na Å›mietnik drzewka ulegnÄ… szybkiej biodegradacji i wrócÄ… do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczajÄ…c Å›rodowiska.

SkÄ…d siÄ™ biorÄ… choinki

Corocznie zimÄ… - przed okresem Å›wiÄ…tecznym - w nadleÅ›nictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów PaÅ„stwowych w BiaÅ‚ymstoku sprzedawanych jest kilka tysiÄ™cy mÅ‚odych Å›wierków. Drzewka te pozyskuje siÄ™ z przerzedzeÅ„ wykonywanych jako ciÄ™cia pielÄ™gnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni - plantacji choinkowych, od poczÄ…tku zakÅ‚adanych z przeznaczeniem na sprzedaż naturalnych drzewek Å›wiÄ…tecznych. Najczęściej sÄ… to miejsca w lesie, na których nie mogÄ… rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami energetycznymi), lub w przyszÅ‚oÅ›ci planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, na przykÅ‚ad bÄ™dzie tam zaÅ‚ożona szkóÅ‚ka leÅ›na.

Åšwierk pospolity – rodzima choinka

Zakup naturalnych choinek z legalnego źródÅ‚a w żaden sposób nie zagraża trwaÅ‚oÅ›ci polskich lasów – tych od wielu dekad stale nam przybywa. Dość powiedzieć, że każdego roku leÅ›nicy sadzÄ… w kraju 500 mln. drzew, a w regionie póÅ‚nocno-wschodniej Polski co roku sadzi siÄ™ ok. 30 mln. sadzonek

We wszystkich nadleÅ›nictwach RDLP w BiaÅ‚ymstoku zaÅ‚ożonych jest blisko 50 hektarów plantacji choinkowych. RoÅ›nie na nich rodzimy gatunek Å›wierk pospolity (Picea abies), który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. LeÅ›nicy hodujÄ… na plantacjach Å›wierki do wieku okoÅ‚o 7 - 8 lat, gdy osiÄ…gajÄ… wysokość 3 - 3,5 m. Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania naturalnÄ… choinkÄ… Å›wiÄ…tecznÄ…. Widać to wyraźnie po popycie, jakim siÄ™ one cieszÄ… w punktach sprzedaży przy nadleÅ›nictwach. Na przykÅ‚ad w ubiegÅ‚ym roku w nadleÅ›nictwach RDLP w BiaÅ‚ymstoku sprzedano ponad 9 tys. choinek. Cieszy nas to, ponieważ wystrój Å›wiÄ…teczny naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem jest najbardziej przyjazny dla Å›rodowiska.

Jak kupić świeżą choinkę?

Nie spodziewajmy się, że wspaniałą i świeżą choinkę kupimy gdzieś przy centrach handlowych. Zdarza się, że drzewka do sprzedaży w takich miejscach ścinane są na długo przed świętami.

ZdrowÄ…, Å›wieżą choinkÄ™ poznamy po wyglÄ…dzie jej igieÅ‚. Powinny one dobrze trzymać siÄ™ gaÅ‚Ä…zek, nie odpadać po dotkniÄ™ciu, mieć żywy kolor, bez Å›ladów przesuszenia. SkÄ…pe igliwie może Å›wiadczyć o tym, że drzewko zostaÅ‚o Å›ciÄ™te dawno, lub że chorowaÅ‚o na plantacji.

Pamiętajmy jednak o tym, że opadanie igieł przy pniu jest naturalne i nie świadczy o złej kondycji drzewka.

Obejrzyjmy pieÅ„ drzewka. Miejsce Å›ciÄ™cia powinno być jasne i nie zaschniÄ™te. JeÅ›li pokrywa je twarda żywica, to znaczy że drzewko zostaÅ‚o Å›ciÄ™te dużo wczeÅ›niej. JeÅ›li mamy dużo ozdób choinkowych, to lepiej wybrać drzewko z grubszymi gaÅ‚Ä…zkami, żeby mogÅ‚y utrzymać nasze ozdoby.

KupiliÅ›my choinkÄ™ – i co dalej?

Zanim przystÄ…pimy do ubierania choinki, zahartujmy jÄ… trzymajÄ…c jÄ… w garażu, na balkonie, czy na korytarzu. Przed wstawieniem do stojaka przytnijmy pieÅ„ aby mógÅ‚ on lepiej pobierać wodÄ™. W domu ustawmy drzewko z dala od źródeÅ‚ ciepÅ‚a. Tradycyjne lampki zamieÅ„my na Å›wiateÅ‚ka LED, które mniej zużywajÄ… energii i nie przyspieszajÄ… przesuszania igieÅ‚. Nie zapomnijmy o codziennym podlewaniu choinki. Po Å›wiÄ™tach drzewko możemy wyrzucić do kompostownika lub wykorzystać na opaÅ‚.

Ceny naturalnych choinek od leÅ›ników sÄ… atrakcyjne. Na przykÅ‚ad w nadleÅ›nictwach z obszaru Puszczy KnyszyÅ„skiej za drzewko o wysokoÅ›ci od 1,5 do 2,5m. zapÅ‚acimy od 30 do 50 zÅ‚ brutto.

SzczegóÅ‚owe informacje o sprzedaży choinek we wszystkich 31 nadleÅ›nictwach RDLP w BiaÅ‚ymstoku znajdujÄ… siÄ™ na stronie internetowej www.bialystok.lasy.gov.pl.

Choinka prosto z lasu. Naturalne Święta!

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie