W pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia trzeba wybrać najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte całodobowo w weekendy i święta. Nie potrzeba tam skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR).
Nie obowiązuje też rejonizacja. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR).
Kiedy nagle zachorujemy w okresie Å›wiÄ…tecznym - powinniÅ›my skorzystać z nocnej i Å›wiÄ…tecznej opieki zdrowotnej, która dziaÅ‚a na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. W ramach nocnej i Å›wiÄ…tecznej opieki zdrowotnej dyżurujÄ…cy lekarz udzieli porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie lub w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu. W dni ustawowo wolne od pracy pomoc medyczna udzielana jest tam caÅ‚odobowo.
Jak skorzystać z pomocy medycznej w pierwszy i drugi dzieÅ„ Å›wiÄ…t Bożego Narodzenia? Wystarczy zgÅ‚osić siÄ™ do dowolnej, najbliższej miejsca zamieszkania lub pobytu, placówki nocnej i Å›wiÄ…tecznej opieki zdrowotnej. Pomoc udzielana jest bezpÅ‚atnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Wykaz placówek nocnej i Å›wiÄ…tecznej opieki zdrowotnej w województwie podlaskim.
W placówkach nocnej i Å›wiÄ…tecznej opieki zdrowotnej można skorzystać z porady lekarskiej i zabiegów pielÄ™gniarskich, np. zastrzyków. Jeżeli wystÄ™pujÄ… wskazania medyczne można uzyskać zwolnienie lekarskie i e-recepty na potrzebne leki. Nie należy tam udawać siÄ™ po recepty na staÅ‚e leki zwiÄ…zane z przewlekÅ‚ymi chorobami, zaÅ›wiadczenia o stanie zdrowia czy na wizyty kontrolne, w zwiÄ…zku z wczeÅ›niej rozpoczÄ™tym leczeniem.
Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielajÄ… izby przyjęć oraz Szpitalne OddziaÅ‚y Ratunkowe (SOR). SOR i izby przyjęć pomagajÄ… osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których nastÄ™pstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych OddziaÅ‚ach Ratunkowych nie zastÄ™puje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Do tych placówek pacjent może zgÅ‚osić siÄ™ bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania.
Podlaski OddziaÅ‚ Wojewódzki NFZ – wykaz szpitali i poradni.
Ratownictwo medyczne – 112 lub 999
W sytuacjach bezpoÅ›redniego nagÅ‚ego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoÅ„ pod numer 112 lub 999 i należy wezwać zespóÅ‚ ratownictwa medycznego. ZespoÅ‚y ratownictwa medycznego udzielajÄ… pomocy osobom, które wymagajÄ… natychmiastowego podjÄ™cia medycznych czynnoÅ›ci ratunkowych ze wzglÄ™du na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciaÅ‚a lub utraty życia.
Pomoc doraźna w nagłych przypadkach stomatologicznych
Świadczenia stomatologiczne pomocy doraźnej można uzyskać w niedziele i święta całodobowo w pogotowiu stomatologicznym przy ul. Częstochowskiej 18 w Białymstoku nr tel. (85) 651 51 70.
ŹródÅ‚o: NFZ