Wakacje w pełni, a niektórzy już myślą i planują jesień. I nie tylko tą kalendarzową, ale również jesień swojego życia. Zmiany wprowadzone od 1 października, które spowodowały obniżenie wieku emerytalne wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, wprowadziły w zakłopotanie niektórych naszych klientów. Warto zastanowić się i świadomie podjąć decyzję dotyczącą swojej przyszłości.
Emerytura nie zawsze wyższa od renty – co na to poradzić?
Ustawa obniżająca wiek emerytalny jest również skierowana do osób, które pobierają obecnie rentę z tytułu niezdolności do pracy. Warto wiedzieć, że renciści, którzy mają przyznane świadczenie na trwałe, do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, lub po osiągnięciu tego wieku mogą złożyć wniosek gdy ukończą niższy wiek emerytalny. Gdyby okazało się, że emerytura wyliczona przez ZUS będzie niższa niż dotychczas wypłacana renta, mogą zachować prawo do dotychczasowego świadczenia, do dnia, w którym osiągną podwyższony wiek emerytalny. Jednak, żeby tak się stało, bezwzględnie muszą wycofać wniosek o emeryturę. Gdy niezadowolony z kwoty wyliczonego świadczenia emeryt będzie dysponował decyzją w sprawie swojej emerytury, to musi pamiętać, że dla wycofania wniosku o to świadczenie istotną rolę odgrywa dzień jej uprawomocnienia się. Decyzja organu rentowego staje się prawomocna po upływie miesiąca od dnia jej otrzymania. Nie jest istotna data wydania decyzji, ale dzień jej otrzymania przez ubezpieczonego.
Kto nie czeka na emeryturę
Aby dostać emeryturę, nie wystarczy być do niej uprawnionym. Warunkiem jest złożenie wniosku, a w przypadku podjęcia wypłaty również rozwiązanie umowy o pracę. Najwcześniej wniosek można złożyć 30 dni przed wejściem w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym, czyli 1 września 2017 r. W nowym systemie emerytalnym o wysokości świadczenia decyduje ilość odłożonych składek. Jeżeli ktoś wcześniej odejdzie z pracy i odłoży ich mniej, będzie miał niższą emeryturę. Dlatego też osoby , które pracują i osiągają wynagrodzenie w granicy średniej krajowej ( ok 4,5 tys. brutto) odkładają przejście na emeryturę. Z symulacji prognozowanych na kalkulatorze emerytalnym tylko przez rok dłuższej pracy można zyskać o około 8 % wyższe świadczenie
Punkty informacyjne wykonały sporą część pracy.
Z 331 tysięcy potencjalnych emerytów, którzy nabywają uprawnienia w czwartym kwartale 2017 roku około 220 tys. zgłosiło się do ZUS-ów w całej Polsce na Salę Obsługi Klienta chcąc dowiedzieć się o swojej przyszłej emeryturze. W Oddziale w Białymstoku z ponad 8 tysięcy możliwych emerytów zawitało prawie 6 tysięcy. Chociaż wieku klientów jeszcze waha się co do przejścia na świadczenie, to około 20% już wie, że dalsza praca się opłaci i odkłada decyzję na kolejne lata.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego