28.07.2021

Co Polacy wiedzÄ… o programie rehabilitacji po COVID-19?

Przeprowadzone badania potwierdzają, że część chorych na COVID-19 nie wraca do pełnego zdrowia. Niestety około 30 proc. zakażonych, nawet po łagodnym przebiegu infekcji zmaga się z powikłaniami po zachorowaniu, nawet przez kilka tygodni.

CzÄ™stymi powikÅ‚aniami sÄ…: zmÄ™czenie, osÅ‚abienie, duszność, kaszel, zaburzenia koncentracji i pamiÄ™ci, zaburzenia snu, zaburzenia wÄ™chu i smaku, ból mięśni i stawów, bóle gÅ‚owy.[1] Naprzeciw ozdrowieÅ„com borykajÄ…cym siÄ™ z powikÅ‚aniami po COVID-19 wychodzi program rehabilitacji dla pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Trwa on od 2 do 6 tygodni, a pacjentami w tym czasie zajmujÄ… siÄ™ lekarze i pielÄ™gniarki. Dodatkowo pacjenci mogÄ… liczyć na wsparcie psychologiczne.[2] Samo istnienie programu nie wystarcza. Potrzebna jest jeszcze jego promocja, która pozwoli na dotarcie do Å›wiadomoÅ›ci pacjentów, dla których rehabilitacja jest niezbÄ™dna.

PowikÅ‚ania po COVID-19 dotyczÄ… nie tylko osób obciążonych chorobami przewlekÅ‚ymi. Osoby mÅ‚ode i zdrowe, nawet z Å‚agodnym przebiegiem choroby COVID-19 odczuwajÄ… caÅ‚y zakres powikÅ‚aÅ„, który obniża ich produktywność w pracy, a także obniża jakość życia. Rehabilitacja po przejÅ›ciu koronawirusa jest wiÄ™c ważnym elementem wsparcia ozdrowieÅ„ców.

Wiele osób, szczególnie w mÅ‚odym wieku, odczuwa opóźnione zaburzenia ze strony ukÅ‚adu nerwowego nawet po Å‚agodnym przejÅ›ciu COVID-19. MogÄ… to być: przedÅ‚użajÄ…ca siÄ™ utrata wÄ™chu i smaku, przewlekÅ‚e zmÄ™czenie oraz bardzo dotkliwe zaburzenia funkcji poznawczych, okreÅ›lane jako "mgÅ‚a mózgowa", takie jak trudnoÅ›ci w koncentracji, szybkoÅ›ci myÅ›lenia. Opisano także szereg zespoÅ‚ów autoimmunologicznych, gdzie obecność wirusa wywoÅ‚uje reakcjÄ™ immunologicznÄ… i wówczas może dojść  do trwaÅ‚ego uszkodzenia struktur ukÅ‚adu nerwowego.

Prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Jak często korzystamy z usług uzdrowisk?

Agencja Badawcza SW Research przeprowadziÅ‚a we wspóÅ‚pracy z Instytutem LB Medical badanie „Rehabilitacja po COVID-19 w polskich uzdrowiskach”, w którym zapytaÅ‚a respondentów, czy w ciÄ…gu ostatnich 10 lat korzystali z usÅ‚ug uzdrowisk lub sanatoriów. Jedynie 29,9 proc. respondentów, w wieku ponad 45 lat, skorzystaÅ‚o z prozdrowotnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci miejscowoÅ›ci uzdrowiskowych. Niemalże co trzecia osoba (32,1 proc.) w minionej dekadzie odwiedziÅ‚a uzdrowisko tylko raz. Pacjentów, którzy leczyli siÄ™ w uzdrowiskach dwukrotnie w ciÄ…gu ostatnich 10 lat byÅ‚o mniej, bo 23,8 proc. Ponad poÅ‚owa respondentów (54,7 proc.) odwiedza sanatoria z powodu chorób przewlekÅ‚ych. MiÄ™dzy innymi sÄ… to choroby reumatyczne, kardiologiczne, neurologiczne czy choroby ukÅ‚adu oddechowego. Jedynie 3,9 proc. Polaków dostaÅ‚o skierowanie do sanatorium, w ramach rehabilitacji po przebytym COVID-19.[3]

 Rehabilitacja po przebytym COVID-19 jest kluczowa, gdyż caÅ‚kowite wyzdrowienie nie jest przywilejem wiÄ™kszoÅ›ci osób zakażonych koronawirusem. Wirus ten atakuje wiele ukÅ‚adów w naszym ORGANIZMIE,  dlatego też potrzebne jest kompleksowe podejÅ›cie do leczenia i rehabilitacji. Pacjenci, wedle wskazaÅ„ lekarzy i fizjoterapeutów powinni korzystać z kinezyterapii, hydroterapii, fizykoterapii w tym miÄ™dzy innymi inhalacji, treningu relaksacyjnego i psychoterapii oraz innych terapii wspomagajÄ…cych zdrowie pacjenta po COVID-19. Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia prowadzane w sanatoriach i centrach rehabilitacji stanowiÄ… wartość dodanÄ…, którÄ… pacjent może „zabrać do domu”

Kinga Ekiert, fizjoterapeutka Uzdrowiska Ustroń pracująca na co dzień z pacjentami po COVID-19

Rehabilitacja  w uzdrowiskach po przejÅ›ciu COVID-19

WiÄ™kszość Polaków (83,3 proc.) nie korzystaÅ‚o z uzdrowiska w ramach rehabilitacji po przejÅ›ciu COVID-19, a pacjentów, którzy skorzystali z opieki sanatoriów byÅ‚o jedynie 16,7 proc! Å»aden z respondentów nie byÅ‚ w momencie badania zapisany na listÄ™ i nie czekaÅ‚ na termin. A blisko 60 proc. nie wie, że w prywatnych uzdrowiskach jest możliwość zapisu na rehabilitacjÄ™ po przejÅ›ciu COVID-19, w ramach Å›rodków Narodowego Funduszu Zdrowia. Respondentów, którzy wiedzÄ… o takiej możliwoÅ›ci i wiedzÄ… na czym to polega byÅ‚o jedynie 17,1 proc. To pokazuje, że komunikacja na ten temat jest niewystarczajÄ…ca. Kto powinien o niÄ… zadbać?

Taki stan rzeczy pokazuje, jak ważnÄ… sprawÄ… sÄ… dziaÅ‚ania komunikacyjne. Bez odpowiedniego nagÅ‚oÅ›nienia skÄ…d możemy siÄ™ dowiedzieć o nowych Å›wiadczeniach rehabilitacyjnych  w ramach Å›wiadczeÅ„ Narodowego Funduszu Zdrowia. Oprócz kampanii informacyjnych na temat szczepieÅ„, równolegle warto byÅ‚oby zastanowić siÄ™ nad  zorganizowaniem  promocji rehabilitacji w uzdrowiskach. Ważne też, by lekarz pierwszego kontaktu byÅ‚ wyposażony w zestaw informacji o możliwoÅ›ci rehabilitacji i przekazywaÅ‚ je pacjentom.

Marta Domańska, ekspert Instytutu LB Medical

O jakich uzdrowiskach wiedzÄ… Polacy?

Najczęściej wymienianym polskim uzdrowiskiem byÅ‚ Ciechocinek, na który wskazywaÅ‚o 45,7 proc. respondentów. W pierwszej dziesiÄ…tce znalazÅ‚y siÄ™ również Rabka-Zdrój, Krynica-Zdrój, KoÅ‚obrzeg, NaÅ‚Ä™czów oraz UstroÅ„. Å»adnego uzdrowiska nie wymieniÅ‚o aż 18,5 proc. Polaków. Mniejsza ilość osób, bo 16,4 proc., zna oprócz tych najsÅ‚ynniejszych również inne, mniejsze uzdrowiska.

Statystyki nie sÄ… optymistyczne. Tym bardziej widzimy tutaj swojÄ… szansÄ™ i podchodzimy do tego tematu zadaniowo. To jest dla nas, jako przedstawicieli sÅ‚użby zdrowia, szerokie pole do dziaÅ‚ania w celu uÅ›wiadamiania Polaków, że mamy w naszym kraju wiele wspaniaÅ‚ych uzdrowisk i sanatoriów  oraz że mogÄ… z nich nieodpÅ‚atnie korzystać (również z oÅ›rodków prywatnych), aby umacniać swoje zdrowie – zarówno reaktywnie po przebytych chorobach, ale również profilaktycznie. Dostarczenie opieki medycznej o najwyższej jakoÅ›ci jest moim priorytetem, dlatego też Uzdrowisko UstroÅ„ zapewnia szeroki zakres Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych najwyższej jakoÅ›ci oraz szeroki wachlarz badaÅ„ diagnostycznych. Pacjenci mogÄ… skorzystać z porady m.in. kardiologów, neurologów czy uroginekologów lub po prostu odpocząć i zrelaksować siÄ™ w Medical&SPA. Chcemy być osiÄ…galni dla wszystkich pacjentów, dlatego też wspóÅ‚pracujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wojciech Budzowski, prezes „Uzdrowiska UstroÅ„”

Skoordynowana opieka zdrowotna podstawą zdrowia społeczeństwa

Uzasadnione wspóÅ‚dziaÅ‚anie farmakoterapii wraz z rehabilitacjÄ… znajduje zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych. Leczenie pacjentów chorych na COVID-19 zaczyna siÄ™ na farmakologii
 i powinno, dla najlepszych efektów leczenia, zostać uzupeÅ‚nione o rehabilitacjÄ™. W najbliższym czasie tylko 27,2 proc. Polaków planuje skorzystać z możliwoÅ›ci rehabilitacji po przejÅ›ciu COVID-19 w uzdrowisku w ramach Å›rodków NFZ. Prawie jedna czwarta wciąż siÄ™ waha w podjÄ™ciu takiej decyzji. Powodem dlaczego tak siÄ™ dzieje jest niska Å›wiadomość na temat opieki uzdrowiskowej, na co wskazujÄ… badania. Aż co trzeci respondent nie zamierza skorzystać z opieki uzdrowiskowej.

Warto promować możliwość rehabilitacji po przechorowaniu COVID-19, gdyż przynosi ona nieocenione efekty terapeutyczne. Dobrze i szeroko zakrojona rehabilitacja w uzdrowisku przyspiesza powrót ozdrowieÅ„ca do sprawnoÅ›ci. WpÅ‚ywa leczniczo nie tylko na powikÅ‚ania po koronawirusie, dla których pacjent zostaÅ‚ skierowany na rehabilitacjÄ™, ale również na caÅ‚y organizm, w tym wspomaga dobrostan psychiczny. DziÄ™ki dziaÅ‚aniu w wielu wymiarach zdrowia (fizyczne, spoÅ‚eczne, psychiczne: emocjonalne oraz umysÅ‚owe) pacjenci szybciej wracajÄ… do zdrowia, odzyskujÄ… energiÄ™ i majÄ… szansÄ™ odpowiednio wypocząć by w peÅ‚ni powrócić do obowiÄ…zków życia codziennego.

 

 

[1] „Sequelae in Adults at 6 Months After COVID-19 Infection”, autorzy: Jennifer K. Logue, BS; Nicholas M. Franko, BS; Denise J. McCulloch, MD, MPH; Dylan McDonald, BA; Ariana Magedson, BS; Caitlin R. Wolf, BS; Helen Y. Chu, MD, MPH.

[2] Komunikat Aktualności Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia z dn. 10-04-2021.

[3] Badanie „Rehabilitacja po COVID-19 w Polskich uzdrowiskach” przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical. Badanie zostaÅ‚o zrealizowane w dn. 02.07-2021 przez agencjÄ™ SW Research, n=556, metoda badawcza CAWI.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie