25.12.2021

Coraz częściej wyjeżdżamy na studia. Zobacz, do jakich krajów i na jakie kierunki najchętniej

Polacy coraz częściej chcą studiować za granicą. Kraje, na które się decydują mogą zaskakiwać. Choć najczęściej wciąż wybierana jest Wielka Brytania, to papiery na tamtejsze uczelnie składa już mniej niż połowa osób (46 proc.).

Na podium znalazły się jeszcze Holandia i Dania, które w ostatnich latach zyskują na popularności - wynika z analizy Elab Education Laboratory.

W 2021 roku 46 proc. Polaków i Polek aplikujących na studia za granicą najchętniej decydowało się na uczelnie brytyjskie. W poprzednich latach Wielka Brytania zwykle była wyborem ponad połowy aplikantek i aplikantów. Zmienił to jednak brexit. Część osób zaczęła szukać alternatywy. Jest to jeden z powodów rosnącej popularności Holandii. Więcej niż jedna na pięć osób (21 proc.) składających dokumenty na uczelnię za granicą, wybierała ten kraj. Niewiele mniej osób decydowała się na Danię - 15 proc.
- Zainteresowanie studiami w Holandii wynika między innymi z szerokiej oferty studiów w języku angielskim i relatywnie niskich kosztów czesnego. Dla obywateli Unii Europejskiej wynoszą one około 2000 euro rocznie. W wielu przypadkach równie atrakcyjna jest Dania, gdzie studia są darmowe, a uczelnie przyciągają kandydatów praktycznym i spersonalizowanym podejściem - komentuje Agata Pochwała z Elab Education Laboratory.
Tuż za podium znalazły się: Irlandia, Włochy i USA. Dość zaskakujący może być niewielki udział procentowy Stanów Zjednoczonych - na złożenie dokumentów na amerykańską uczelnię zdecydowała się zaledwie co dwudziesta osoba.

Rośnie zainteresowanie kierunkami biznesowymi

Uczelnie zagraniczne oferują szeroki wybór kierunków studiów. Studenci mogą rozwijać się w praktycznie każdej dziedzinie: od kierunków humanistycznych i społecznych, przez kierunki ekonomiczne, artystyczne i design, kończąc na prawie czy medycynie.
- W ostatnich latach zauważalnie rośnie zainteresowanie studiami z zakresu Business, Management & Economics. W 2020 roku łączny udział aplikacji na te kierunki wyniósł 17 proc. W tym roku było to już 21 proc. Studia o tej tematyce są najpopularniejsze wśród Polek i Polaków. Są one skierowane do osób, które chciałyby pracować jako finansiści, handlowcy, przedsiębiorcy czy liderzy w międzynarodowych korporacjachkomentuje Agata Pochwała z Elab.
Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych kierunków znalazły się te związane z ochroną zdrowia i BioSciences - w tym roku odpowiadały one za 9 proc. aplikacji. To o dwa punkty procentowe więcej niż w 2020 roku. Na podium znalazły się jeszcze studia IT & Computer Science, które rozwijają umiejętności techniczne.

Różnica między Polkami a Polakami

Kobiety, podobnie jak mężczyźni, najczęściej aplikowały na kierunki z zakresu (1.) Business, Management & Economics. Różnice pojawiają się w dalszej części zestawienia. W pierwszej trójce u kobiet pojawiły się (2.) BioSciences and Healthcare oraz (3.) Architecture, Environment and Planning. Z kolei drugim najczęstszym wyborem mężczyzn było IT and Computer Science, a na trzecim miejscu znalazła się inżynieria. Co ciekawe w obu przypadkach do pierwszej piątki załapały się także kierunki artystyczne - Art and Design.
Fot. Archiwum Suwalki24.pl
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.18.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie