09.05.2014

Cudowne uzdrowienie w Diecezji EÅ‚ckiej

Biskup Ełcki Jerzy Mazur dokonał uroczystego zamknięcia procesu o domniemanym cudownym uzdrowieniu za przyczyną Błogosławionego Stanisława Papczyńskiego. Sprawa dotyczyła osoby, zamieszkującej na terenie diecezji ełckiej, której stan, po dłuższym czasie intensywnego i wielokierunkowego leczenia szpitalnego, uznano za beznadziejny.

Pod wpÅ‚ywem modlitewnego wsparcia najbliższych, a zwÅ‚aszcza nowenny o zdrowie hospitalizowanej osoby za przyczynÄ… BÅ‚. StanisÅ‚awa PaczyÅ„skiego, stan chorej ulegÅ‚ caÅ‚kowitej poprawie. W ten sposób zamkniÄ™to diecezjalny proces do kanonizacji bÅ‚. O. StanisÅ‚awa PapczyÅ„skiego.  

Po decyzji o rozpoczÄ™ciu procesu o uzdrowieniu bp. Jerzego Mazura, 16.11.2012 r. na pierwszej sesji zaprzysiężono TrybunaÅ‚, w skÅ‚ad którego weszli: delegat biskupa, promotor sprawiedliwoÅ›ci, dwóch notariuszy, dorÄ™czyciel pism i lekarz biegÅ‚y. ZÅ‚ożyli oni przysiÄ™gÄ™, że sumiennie wypeÅ‚niÄ… powierzony im obowiÄ…zek oraz zachowajÄ… tajemnicÄ™ co do samego przypadku, osób i przebiegu procesu. W czasie 24 spotkaÅ„ TrybunaÅ‚ przesÅ‚uchaÅ‚ miÄ™dzy innymi uzdrowionÄ… osobÄ™, Å›wiadków z jej rodziny i uczestniczÄ…cych w jej leczeniu. Prawo koÅ›cielne nakazuje w trakcie trwania procesu zachowanie tajemnicy co do badanego przypadku i przebiegu czynnoÅ›ci prawnych. Opracowano dokumentacjÄ™ medycznÄ…, sporzÄ…dzono odpowiednie odpisy i tÅ‚umaczenia.

W czasie ostatniej, publicznej sesji 30.04.2014 r. bp Jerzy Mazur uznał, że proces został przeprowadzony zgodnie z prawem kościelnym. Dokumentację opatrzono lakowymi pieczęciami. Część zostanie w Archiwum Kurii Ełckiej, ale nie wolno jej otwierać bez zgody watykańskiej Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych. Odpisy i tłumaczenia dokumentacji procesowej, wraz z innymi przewidzianymi przez prawo kościelne dokumentami trafią do Watykanu, a konkretnie do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Po otwarciu dokumentacji i stwierdzeniu prawomocności procesu ełckiego rozpocznie się tzw. etap rzymski.

Beatyfikacja O. Stanisława Paczyńskiego, odbyła się 16.09.2007 r w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu, a przewodniczył jej wysłannik papieża Benedykta XVI kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

StanisÅ‚aw (na chrzecie otrzymaÅ‚ imiÄ™ Jan, które później zmieniÅ‚) PapczyÅ„ski, urodziÅ‚ siÄ™  18 maja 1631r. w Podegrodziu, a zm. 17 wrzeÅ›nia 1701 w Górze Kalwarii. ByÅ‚ najmÅ‚odszym z rodzeÅ„stwa: miaÅ‚ brata i 6 sióstr.

MÅ‚ody PapczyÅ„ski wyróżniaÅ‚ siÄ™ wielkim nabożeÅ„stwem do Boskiej OpatrznoÅ›ci, MÄ™ki PaÅ„skiej, NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny, gorÄ…cy orÄ™downik wybawienia dusz czyśćcowych. KsztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ w kolegiach jezuickich i pijarskich w PodoliÅ„cu, JarosÅ‚awiu, Lwowie i Rawie Mazowieckiej. Po ukoÅ„czeniu nauki zdecydowaÅ‚ siÄ™ wstÄ…pić do zakonu pijarów ze wzglÄ™du na maryjny charakter tego zgromadzenia. W 1656 r. zÅ‚ożyÅ‚ Å›luby zakonne, a w 1661 r. przyjÄ…Å‚ Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie. PracowaÅ‚ jako duszpasterz i wychowawca w Warszawie. ByÅ‚ cenionym spowiednikiem (spowiadaÅ‚ m.in. nuncjusza papieskiego w Polsce Antonio Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII). Zrażony jednak panujÄ…cÄ… wÅ›ród zakonników tendencjÄ… do Å‚agodzenia reguÅ‚y w 1670 r. poprosiÅ‚ o zwolnienie ze Å›lubów.

W 1671 r. przyjÄ…Å‚ biaÅ‚y habit na cześć Niepokalanego PoczÄ™cia NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny i zaÅ‚ożyÅ‚ pierwszÄ… wspólnotÄ™ w Puszczy Korabiewickiej (później nazwanej MariaÅ„skÄ…). W 1673 r. biskup Jacek ÅšwiÄ™cicki zaaprobowaÅ‚ wspólnotÄ™ zakonnÄ… w Puszczy MariaÅ„skiej.  
Od tego momentu liczy siÄ™ historiÄ™ Zgromadzenia Księży Marianów. NiedÅ‚ugo później biskup poznaÅ„ski Stefan Wierzbowski zaprosiÅ‚ marianów do tworzonej wÅ‚aÅ›nie Nowej Jerozolimy (obecnie Góra Kalwaria). StanisÅ‚aw PapczyÅ„ski wraz ze swojÄ… wspólnotÄ… prowadziÅ‚ tam opiekÄ™ duszpasterskÄ… nad pielgrzymami. Stopniowo zapadaÅ‚ na zdrowiu, dożyÅ‚ jeszcze zatwierdzenia marianów jako zakonu o Å›lubach uroczystych (r. 1699), skÅ‚adanych na pochodzÄ…cÄ… z Francji ReguÅ‚Ä™ 10 Cnót NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny.
ZmarÅ‚ i pochowany zostaÅ‚ w Górze Kalwarii niedaleko Warszawy.

W 1992 r. zatwierdzono dekret o heroicznoÅ›ci jego cnót. Beatyfikacja StanisÅ‚awa PapczyÅ„skiego odbyÅ‚a siÄ™ 16 wrzeÅ›nia 2007 w Licheniu. UroczystoÅ›ci przewodniczyÅ‚ kardynaÅ‚ Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
12.02. 2007, w zwiÄ…zku z planowanÄ… beatyfikacjÄ…, dokonano kanonicznej ekshumacji jego ciaÅ‚a. Znaleziono caÅ‚y szkielet oraz stosunkowo dobrze zachowany biaÅ‚y habit, którym byÅ‚ przykryty. Część koÅ›ci zostaÅ‚o wyjÄ™tych na relikwie, reszta pozostaÅ‚a w grobie, gÅ‚ównym relikwiarzu StanisÅ‚awa PapczyÅ„skiego. Relikwie wyjÄ™te z grobu przekazywane sÄ… parafiom, które wybudujÄ… koÅ›cioÅ‚y pod jego wezwaniem. Marianie wykonali renowacjÄ™ sarkofagu, który miaÅ‚ 250 lat.

 

Å»ródÅ‚a; Diecezja EÅ‚cka, wikipedia.org

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie