Radni Gminy wiejskiej Sejny podczas sesji 17 grudnia 2021 roku mają zająć się projektem
uchwały intencyjnej w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Podlasie” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, której udziałowcem będzie także Krajowy Zasób Nieruchomości.
Jak już wcześniej informował radnych wójt Dariusz Łostowski, przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości interesują się możliwością budowy przy współpracą z gminą mieszkań komunalnych we wsi Marynowo, gdzie są odpowiednie tereny.
- Odbyło się kilka spotkań w tej sprawie. Na województwie tworzy się Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN-Podlaskie”. Dla gminy przydałyby się takie mieszkania, łatwej byłoby ściągnąć tu do pracy potrzebnych specjalistów. Pewnie znaleźliby się na nie chętni także wśród mieszkańców gminy. Gdy już będzie więcej wiadomo w tej sprawie, przedstawię Radzie projektu chwały o wejściu gminy do takiej spółki - informował przed kilkoma miesiącami wójt.
W piątek radni mają pochylić się, nad tym projektem.
Z kolei już z maju br. radni Sejn podjęli jednogłośnie uchwałę intencyjną w sprawie zgody na utworzenie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Podlaskie”, której celem jest budowa domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja. Siedziba spółki będzie mieścić się w Białymstoku
Spółkę zakłada kilkanaście samorządów woj. podlaskiego. W całym województwie ma powstać blisko 800 mieszkań (o średniej wielkości 50 m2) na wynajem, z niskim czynszem i możliwością wykupu na korzystnych warunkach. W Sejnach ma być zbudowanych w tym systemie 40 mieszkań..
Bardzo zaawansowane prace są w województwie warmińsko - mazurskim. Tam już działa spółka SIM KZN Północ, obejmująca swym zasięgiem także województwo pomorskie. Powstanie 1000 mieszkań o umiarkowanym czynszu.
Mieszkania powstaną w gminach, które przystąpiły do spółki SIM KZN Północ, m.in. w Rynie (24 mieszkania), Wydminach (60 mieszkań), Ełku (60 mieszkań), Giżycku (50 mieszkań).
W kraju działa już 19 takich spółek.
Cele spółki
To będą mieszkania dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową.
Podstawowym celem spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN-Podlaskie” ma być budowanie domów mieszkalnych w różnych gminach, które wyrażą chęć utworzenia spółki, a po wybudowaniu eksploatacja ich na zasadach najmu.
Adresatami takich mieszkań są rodziny, które zarabiają za dużo, by móc otrzymać mieszkanie komunalne, albo socjalne, a za mało, by kupić u dewelopera czy otrzymać kredyt. Czynsze są regulowane ustawowo. Zakłada się, że powinny wahać się w granicach 10 -14 zł za m2.
Lokatorom będą przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start - ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł; niższy czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.
Źródłami finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych w kraju będą m.in. bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające 35% kosztów inwestycji, 35-55% preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego – kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych. Dodatkowym wkładem jest grunt, jaki wnosi samorząd. Ponadto wkłady gmin w wysokości 3 mln na objęcie udziałów w spółce - zgodnie w unormowaniami ustawowymi – będą pochodzić z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.
WYG
Na fot: Mieszkania KZN w Jarocinie