Gdy umiera bliska nam osoba, a listonosz przynosi jej emeryturę lub rentę, często zastanawiamy się, czy świadczenie możemy zatrzymać, czy musimy oddać do ZUS. Wątpliwości pojawiają się także gdy świadczenie wpływa na konto zmarłego.
Nie zawsze trzeba zwracać do ZUS-u emeryturÄ™ lub rentÄ™ za miesiÄ…c w którym Å›wiadczeniobiorca zmarÅ‚. - JeÅ›li listonosz przyniósÅ‚ jÄ…, gdy uprawniony jeszcze żyÅ‚, to Å›wiadczenie można zatrzymać, gdyż jest to wypÅ‚ata należna za dany miesiÄ…c. Natomiast po Å›mierci emeryta czy rencisty, listonosz nie powinien już wypÅ‚acać Å›wiadczenia domownikom, tylko zwrócić do ZakÅ‚adu UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych. W sytuacji, gdy wypÅ‚aci takie Å›wiadczenie po zmarÅ‚ym, ZakÅ‚ad ustali nadpÅ‚atÄ™ i bÄ™dzie dochodziÅ‚ zwrotu przekazanej kwoty brutto. PieniÄ…dze wypÅ‚acone po Å›mierci emeryta lub rencisty trzeba zwrócić, jako nienależnie pobrane Å›wiadczenie - wyjaÅ›nia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
JeÅ›li to byÅ‚o Å›wiadczenie, które zmarÅ‚emu przysÅ‚ugiwaÅ‚o, czyli za miesiÄ…c, w którym nastÄ…piÅ‚ zgon emeryta lub rencisty – bez wzglÄ™du na to, czy Å›mierć nastÄ…piÅ‚a pierwszego dnia miesiÄ…ca, czy w jego poÅ‚owie, ZUS na wniosek o wypÅ‚atÄ™ niezrealizowanego Å›wiadczenia po osobie uprawnionej do Å›wiadczeÅ„ emerytalno-rentowych wyda formalnÄ… decyzjÄ™ i przekaże pieniÄ…dze osobom uprawnionym. Wniosek o niezrealizowane Å›wiadczenie (druk ENS) należy zÅ‚ożyć przed upÅ‚ywem 12 miesiÄ™cy od dnia Å›mierci osoby, której przysÅ‚ugiwaÅ‚o Å›wiadczenie.
Gdy emerytura lub renta przekazywana jest na rachunek bankowy, zwrócić trzeba te Å›wiadczenia, które zostaÅ‚y wypÅ‚acone za miesiÄ…ce nastÄ™pujÄ…ce po miesiÄ…cu, w którym nastÄ…piÅ‚a Å›mierć emeryta czy rencisty.
Prawo do emerytury czy renty ustaje wraz ze Å›mierciÄ… osoby uprawnionej. JeÅ›li zgon nastÄ…piÅ‚ przed terminem pÅ‚atnoÅ›ci Å›wiadczenia i istnieje możliwość wstrzymania tej wypÅ‚aty, ZUS przestaje przekazywać pieniÄ…dze od miesiÄ…ca, w którym nastÄ…piÅ‚ zgon. W przeciwnym przypadku wstrzymanie wypÅ‚aty Å›wiadczenia nastÄ™puje w kolejnym miesiÄ…cu, po Å›mierci emeryta bÄ…dź rencisty. W sytuacji, gdy ZakÅ‚ad wstrzyma wypÅ‚atÄ™ jeszcze w tym samym miesiÄ…cu, w którym nastÄ…piÅ‚ zgon, uprawniony czÅ‚onek rodziny może zÅ‚ożyć do ZUS wniosek o wypÅ‚atÄ™ tzw. Å›wiadczenia niezrealizowanego – dodaje rzeczniczka.
Co to jest niezrealizowane świadczenie z ZUS
Niezrealizowane Å›wiadczenie to takie, do którego zmarÅ‚a osoba byÅ‚a uprawniona przed Å›mierciÄ…, ale go nie pobraÅ‚a lub nie zostaÅ‚o ono jej wypÅ‚acone. Jeżeli np. ktoÅ› zmarÅ‚ 1 listopada i ZUS nie wypÅ‚aciÅ‚ Å›wiadczenia, bo otrzymaÅ‚ informacjÄ™ o zgonie, to niezrealizowanÄ… emeryturÄ™ można wypÅ‚acić czÅ‚onkom rodziny tej osoby – ale wyÅ‚Ä…cznie na ich wniosek. - Niezrealizowane Å›wiadczenie to również takie, gdy osoba zÅ‚ożyÅ‚a wniosek o emeryturÄ™ lub rentÄ™ i zmarÅ‚a zanim wydaliÅ›my decyzjÄ™ przyznajÄ…cÄ… Å›wiadczenie. Podobnie jest, gdy zÅ‚ożyÅ‚a wniosek o ponowne ustalenie wysokoÅ›ci emerytury lub renty, a przed zaÅ‚atwieniem tego wniosku przez ZUS zmarÅ‚a. Należność przysÅ‚ugujÄ…ca zmarÅ‚emu może być wypÅ‚acona uprawnionemu czÅ‚onkowi rodziny w ramach niezrealizowanego Å›wiadczenia - tÅ‚umaczy Katarzyna Krupicka.
Komu przysługuje wypłata niezrealizowanego świadczenia?
Prawo do niezrealizowanych świadczeń mają:
- w pierwszej kolejnoÅ›ci – mąż, żona lub dzieci zmarÅ‚ego, jeÅ›li prowadziÅ‚y z nim wspólne gospodarstwo domowe,
- w drugiej kolejnoÅ›ci: – małżonkowie i dzieci, z którymi zmarÅ‚y nie prowadziÅ‚ gospodarstwa domowego (w razie braku małżonka, dzieci, z którymi zmarÅ‚a osoba prowadziÅ‚a wspólne gospodarstwo domowe).
- w trzeciej kolejnoÅ›ci – inni czÅ‚onkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub ci, na których utrzymaniu pozostawaÅ‚a osoba zmarÅ‚a, w razie braku wymienionych wyżej małżonka i dzieci.
Jakie trzeba złożyć dokumenty
Dokumenty, na podstawie których ZUS ustali uprawnienia do niezrealizowanych Å›wiadczeÅ„, to w szczególnoÅ›ci:
- odpis aktu zgonu,
- odpis aktu małżeÅ„stwa – w przypadku małżonka,
- odpis aktu urodzenia – w przypadku dzieci,
- Å›rodki dowodowe potwierdzajÄ…ce fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego lub fakt przyczyniania siÄ™ do utrzymywania osoby zmarÅ‚ej.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego