Ubezpieczeni w Polsce chorują coraz dłużej. Niedomagania, które powodują brak aktywności zawodowej, potwierdza zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wydane na druku ZUS ZLA. Takie zaświadczenie może wystawić lekarz prowadzący na okres, w którym ubezpieczony nie powinien wykonywać zatrudnienia z powodu stanu swojego zdrowia, ale nie dłużej niż do dnia, w którym powinien być ponownie przebadany.
W I póÅ‚roczu 2016 roku w skali caÅ‚ego kraju nastÄ…piÅ‚ wzrost liczby zaÅ›wiadczeÅ„ lekarskich z tytuÅ‚u choroby wÅ‚asnej w stosunku do I póÅ‚rocza 2015 roku o 2,4%, natomiast liczba dni choroby naszych ubezpieczonych wzrosÅ‚a o 4,2%. I tak w tych okresach wystawione zostaÅ‚y zwolnienia lekarskie na Å‚Ä…cznÄ… liczbÄ™ 2371,5 tys. (I,II kw. 2015r.) i 2586,3 tys. (I,II kw. 2016r.). Odnotowany wzrost to 9,1%, a przeciÄ™tna dÅ‚ugość zwolnienia wydÅ‚użyÅ‚a siÄ™ o 0,8% i wynosi 11,95 dni.
BiorÄ…c pod uwagÄ™ choroby zwiÄ…zane z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania, i porównujÄ…c dane statystyczne z lat 2014 i 2015 w województwie podlaskim, okazuje siÄ™, że nastÄ…piÅ‚ wzrost o 11,7%. JeÅ›li porówna siÄ™ informacje z 2008 roku, wówczas można zauważyć, że ogólny wzrost sumy dni zachorowalnoÅ›ci z tytuÅ‚u choroby wzrósÅ‚ o 18,4% w porównaniu do roku 2015.
Widoczna jest zwyżkujÄ…ca skala niedyspozycji w tej grupie chorobowej, która rozkÅ‚ada siÄ™ na lata. Mimo rosnÄ…cych wskaźników nie jesteÅ›my województwem, które szczególnie wyróżnia siÄ™ w liczbie dni absencji spowodowanej niedomaganiami psychicznymi i zachowawczymi. Prymat wiedzie województwo mazowieckie i Å›wiÄ™tokrzyskie. Nasz region w konfrontacji dotyczÄ…cej lat 2008 i 2015 dotyczÄ…cej iloÅ›ci dni nieobecnoÅ›ci w pracy z powodu wymienionych chorób zajmuje dopiero 11 miejsce.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego