Coraz dłuższe dni i rosnące temperatury to niewątpliwe oznaki, iż niebawem nadejdzie wiosna. Na ciepłą i słoneczną pogodę szczególnie liczą właściciele basenów – wszak trudno o coś przyjemniejszego, niż relaks w przydomowym akwenie. Zanim to jednak nastąpi, każdy basen należy odpowiednio przygotować do sezonu kąpielowego. Podpowiadamy, o czym nie możemy przy tym zapomnieć.
By korzystanie z basenu byÅ‚o nie tylko przyjemne, ale i zdrowe, wraz z poczÄ…tkiem wiosny powinniÅ›my przede wszystkim zadbać o czystość naszego obiektu. Dotyczy to zarówno wody, jak i wszystkich technicznych elementów wyposażenia.
W tym miejscu warto sobie uÅ›wiadomić, iż brak odpowiedniej pielÄ™gnacji może szybko doprowadzić do zmÄ™tnienia wody. W basenach panujÄ… bowiem warunki szczególnie sprzyjajÄ…ce rozwojowi chorobotwórczych bakterii, glonów i grzybów.
- Wbrew pozorom, zagrożeniom tym można w Å‚atwy sposób zapobiec. Wystarczy w porÄ™ zastosować wÅ‚aÅ›ciwe Å›rodki higieniczne i dezynfekujÄ…ce – podpowiada Marek Ignatowicz z firmy Garden.
Pierwszy krok: czyszczenie
PrzygotowujÄ…c nasz basen do kolejnego sezonu kÄ…pielowego zacząć powinniÅ›my od niecki basenowej i urzÄ…dzeÅ„ filtrujÄ…cych. By o nie zadbać, caÅ‚kowicie opróżniamy akwen z wody. Później rozpoczynamy sprzÄ…tanie – najlepiej przy użyciu przede wszystkim preparatów zasadowych.
Zwróćmy przy tym uwagÄ™ na ich skÅ‚ad. Niejonowe substancje powierzchniowo-czynne, wodorotlenek sodu i alkohol sprawiÄ… bowiem, że czyszczenie bÄ™dzie Å‚atwe i szybkie, a usuniÄ™cie osadów brudu, sadzy czy tÅ‚uszczu z obrzeży nie przysporzy nam zbyt wielu kÅ‚opotów.
- Co istotne, warto wybierać zwÅ‚aszcza produkty o gÄ™stej konsystencji, które umożliwiÄ… nam dokÅ‚adne mycie Å›cian i wszelkich powierzchni pionowych – dodaje przedstawiciel Garden BiaÅ‚ystok.
Jeszcze prostsze jest czyszczenie basenów wykonywanych wg wÅ‚oskiej technologii Biodesignpools. Tu używamy po prostu zwykÅ‚ej myjki ciÅ›nieniowej, dziÄ™ki której dokÅ‚adnie umyjemy zarówno nieckÄ™, jak i liniÄ™ brzegowÄ….
Nie zapominamy o ochronie
NastÄ™pnie każdy basen należy spryskać Å›rodkiem, który zapobiegnie rozwojowi glonów i spowolni proces mÄ™tnienia wody. Najbezpieczniejsze bÄ™dÄ… w tym wypadku preparaty o obojÄ™tnym pH, biologicznie degradowane i niezawierajÄ…ce w swoim skÅ‚adzie metali ciężkich.
Do ich naÅ‚ożenia możemy użyć zarówno zwykÅ‚ej, wilgotnej szmatki, gÄ…bki, jak i spryskiwacza, który na co dzieÅ„ sÅ‚uży nam do podlewania kwiatów.
- Tego typu preparaty aplikujemy przed napeÅ‚nieniem niecki wodÄ… oraz pozostawiamy do wyschniÄ™cia na powierzchni Å›cian i dna niecki basenu. Po umyciu basenu Biodesignpools aplikujemy Å›rodek chroniÄ…cy strukturÄ™ przed szkodliwym wpÅ‚ywem UV oraz zmianÄ… koloru piasku kwarcowego. Nie oznacza to jednak, iż później możemy caÅ‚kowicie zapomnieć o ochronie – w trakcie sezonu także należy stosować odpowiednie Å›rodki, które zmniejszÄ… ryzyko pojawienia siÄ™ glonów czy grzybów – mówi Marek Ignatowicz.
Kontrola pH
Kolejny krok to uzupełnienie basenu świeżą wodą i wyregulowanie jej poziomu pH. Optymalna wartość odczynu powinna sięgać od 7,0 do 7,4 pH.
Powyżej tej granicy narażamy siÄ™ bowiem na podrażnienia oczu i przesuszenie skóry. JednoczeÅ›nie sÅ‚abiej dziaÅ‚ajÄ… wtedy Å›rodki dezynfekujÄ…ce, spada skuteczność koagulacji oraz roÅ›nie odkÅ‚adanie siÄ™ osadów wapnia.
- WartoÅ›ci niższe skutkować zaÅ› mogÄ… korozjÄ… metali, niszczeniem zaprawy spoinowej do pÅ‚ytek ceramicznych, a także obniżeniem efektywnoÅ›ci koagulacji – opisuje ekspert firmy Garden.
MajÄ…c to na uwadze pamiÄ™tajmy, by poziom ten kontrolować nie tylko na poczÄ…tku sezonu kÄ…pielowego, ale i w jego trakcie (nie rzadziej, niż raz w tygodniu). W razie koniecznoÅ›ci zmiany wartoÅ›ci pH skorzystać możemy z odpowiednich preparatów w formie skoncentrowanego pÅ‚ynu lub proszku.
Dezynfekcja wody
Ostatnim etapem przygotowywania basenu do sezonu jest oczyszczenie i zdezynfekowanie wody metodÄ… chlorowÄ…. Korzystamy tu z minimum dwóch Å›rodków, które pozwolÄ… nam zniszczyć wszelkie wirusy, bakterie i mikroorganizmy.
Po raz kolejny zwróćmy uwagÄ™ na ich skÅ‚ad i skupmy siÄ™ przede wszystkim na tych, które nie zawierajÄ… wapnia, a ich pH pozostaje obojÄ™tne.
Ich użycie uzależnione jest od specyfiki danego preparatu. Część z nich należy wczeÅ›niej rozpuÅ›cić w osobnym naczyniu z wodÄ…. PozostaÅ‚e aplikujemy poprzez wÅ‚ożenie ich do skimmerów albo przez pÅ‚ywajÄ…cy dozownik.
DezynfekcjÄ™ możemy przeprowadzać również przy użyciu zwiÄ…zków soli w procesie elektrolizy utleniania oraz dozowania miedzi niszczÄ…cej bÅ‚ony komórkowe mikroorganizmów.