24.09.2021

Delegacja Republiki Litewskiej w Białymstoku. Otwarcie konsulatu honorowego

W czwartek, 23 września z udziałem ambasadora Republiki Litewskiej w Warszawie otwarto Konsulat Honorowy Republiki Litewskiej w Białymstoku, na czele którego stanął Tomasz Kurciński - wiceprezes Podlaskiego Klubu Biznesu.

Oprócz typowo konsularnej działalności, czyli wsparcia prawnego, pomocy w nagłych wypadkach, konsul chce podejmować działania promujące Litwę w naszym regionie i odwrotnie.

- Powinny nas łączyć przede wszystkim związki biznesowe. Tam, gdzie jest biznes, ludzie najlepiej rozumieją się, zbliżają do siebie. Mamy też turystykę. Litwini przyjeżdżają do Polski, Polacy w na Litwę. Ta turystyka na pewno jest zjawiskiem pozytywnym i powinna się rozwijać, żebyśmy się jako sąsiedzi lepiej poznali. A mamy co oglądać i tutaj, i tutaj - mówi Tomasz Kurciński.

To będzie druga tego typu placówka w regionie, po konsulacie w Sejnach, której utworzenie było konieczne ze względu na chęć zacieśnienia współpracy między Polską a Litwą.

Podczas pobytu w Białymstoku delegacja litewskiej na cele z ambasadorem Republiki Litewskiej w Warszawie Eduardasem Borisovasem spotkała się z marszałkiem Województwa Podlaskiego Arturem Kosickim, wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim oraz zastępcą prezydenta Białegostoku Rafałem Rudnickim, członkami Podlaskiego Klubu Biznesu oraz zwiedzili firmę SaMASZ zajmującą się sprzętem rolniczym.

Szef Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach, ambasador Remigijus Motuzas, attaché kulturalny Republiki Litewskiej w RP Rasa Rimickaitė oraz II Sekretarz Pani Liliana Jaroslavska i III Sekretarz Pan Vainius Kuzmickas z Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej odwiedzili wspólnie Białystok.

U wojewody

Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. o powołaniu Konsulatu Honorowego Republiki Litewskiej w stolicy Podlaskiego i współpracy międzyregionalnej.

Ambasador Republiki Litewskiej Eduardas Borisovas podczas spotkania z wojewodą podlaskim mówił m.in. o wzmocnieniu relacji gospodarczych między województwem podlaskim a Litwą i zaproszeniu lokalnych przedsiębiorców do nawiązania kontaktów ze wschodnimi sąsiadami. Ważną kwestią była też sprawa litewskiej oświaty w północnej części naszego regionu, gdzie mniejszość litewska jest najliczniejsza w Polsce.

Z kolei Rasa Rimickaitė – attaché kulturalny Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej mówiła o potrzebie większej współpracy również na polu kultury. Poinformowała, że Kowno w przyszłym roku ma być Europejską Stolicą Kultury i z tej okazji organizowanych jest wiele wydarzeń, także poza granicami Litwy. Nawiązano współpracę z Politechniką Białostocką, dzięki czemu mieszkańcy Białegostoku i regionu będą mogli zapoznać się z litewską architekturą modernizmu.

Kilka dni wcześniej wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński wziął udział w poświęceniu budowy oraz wmurowaniu kamienia węgielnego pod nową część Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Po spotkaniu z litewskim ministrem kultury Simonasem Kairysem prof. Gliński podkreślił, że w obszarze kultury współpraca polsko litewska jest stała i intensywna, także na poziomie regularnych spotkań ministrów oraz funkcjonowania polsko-litewskiej komisji do spraw dziedzictwa.

Wicepremier zwrócił uwagę, że organizowanych jest coraz więcej wystaw i wspólnych inicjatyw kulturalnych, m.in. za kilka tygodni w Wilnie zostanie otwarta wystawa związana z rocznicą Konstytucji 3 Maja, od kilku dni można tam również oglądać wystawę poświęconą zakończeniu Wielkiej Wojny, czyli I wojny światowej, przygotowaną przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, planowane są kolejne wymiany wystaw pomiędzy litewskimi i polskimi instytucjami kultury, polscy artyści stale goszczą na Litwie.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zwracał także uwagę na budowę instytucji kultury, które służą dialogowi i współpracy.

- Zawsze będziemy wspierać inicjatywy związane z funkcjonowaniem instytucji kultury, instytucji zrzeszających Polaków za granicą, jak i inicjatywy medialne - zadeklarował.

U marszałka

Powołanie Konsulatu Honorowego Republiki Litewskiej w stolicy Podlaskiego i współpraca międzyregionalna – to główne tematy spotkania delegacji litewskiej z Arturem Kosickim. Wizyta odbyła się w czwartek, 23 września, w urzędzie marszałkowskim. Gośćmi marszałka byli m.in.: Eduardas Borisovas – Ambasador Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej i Tomasz Kurciński – Konsul Honorowy Republiki Litewskiej w Białymstoku.

- Współpraca z naszymi litewskimi sąsiadami jest dla nas bardzo ważna. Zwłaszcza, że mamy podobne problemy, podobne doświadczenia i wiele lat wspólnej historii – mówił marszałek Kosicki. – To partner, który dla naszego regionu ma wielką wartość. Realizujemy wspólnie wiele projektów, tych na poziomie międzynarodowym, jak choćby Via Baltica, ale też na poziomie regionalnym. Tę współpracę widać przy realizacji projektów transgranicznych. Liczymy na więcej wspólnych inicjatyw – dodał marszałek.

W spotkaniu uczestniczyli również Liliana Jaroslavska – II sekretarz Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Vainius Kuzmickas – III sekretarz Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Rasa Rimickaitė – Attaché kulturalny Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej i Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

WYG

Źródła i fot: Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie: PUW; Urząd Marszałkowski w Białymstoku; MKiDN

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie