02.08.2016

Dla ropuchy szarej, żaby jeziorkowej i moczarowej. Ekologiczna akcja Pryzmatu [zdjęcia]

Wolontariusze z suwalskiego Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat przygotowali w Lipniaku nieużywany zbiornik wodny dla płazów.

DziaÅ‚ania nosiÅ‚y nazwÄ™ „Å»abi zakÄ…tek – ostoja pÅ‚azów” i zostaÅ‚y zrealizowane w ramach Konkursu Mikrograntów „Zmiany klimatu – zmiana nastawienia” Stowarzyszenia „Euroregion Niemen”. PrzedsiÄ™wziÄ™cie zostaÅ‚o sfinansowane ze Å›rodków Narodowego Funduszu Ochrony Åšrodowiska w Warszawie. 

W Polsce wystÄ™puje zaledwie 18 gatunków pÅ‚azów i wszystkie sÄ… objÄ™te ochronÄ… Å›cisÅ‚Ä…. MiÄ™dzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) okreÅ›liÅ‚a, że pÅ‚azy sÄ… najbardziej zagrożonÄ… grupÄ… zwierzÄ…t. Od lat 80 XX w. zauważalny jest staÅ‚y spadek populacji tych krÄ™gowców. Za przyczynÄ™ takiej sytuacji uznaje siÄ™ przede wszystkim utratÄ™ siedlisk. Konieczne jest zatem, tam gdzie jest to tylko możliwe, odtwarzanie oczek wodnych wraz z odpowiedniÄ… „infrastrukturÄ…” zewnÄ™trznÄ… w celu zapewnienia pÅ‚azom odpowiednich warunków do życia i rozmnażania.

- W otulinie Wigierskiego Parku Narodowego - miejscu realizacji naszych dziaÅ‚aÅ„, zinwentaryzowano 12 gatunków tych krÄ™gowców. Duży udziaÅ‚ w tym rejonie podmokÅ‚ych nieużytków sprzyja rozwojowi pÅ‚azów, jednakże niekorzystnym jest fakt szybkiego zarastania i osuszania tych terenów, czy to na skutek zmian klimatycznych, czy też celowej dziaÅ‚alnoÅ›ci czÅ‚owieka – podkreÅ›la Aneta Bernatowicz z Centrum AktywnoÅ›ci SpoÅ‚ecznej Pryzmat.

W ramach realizacji projektu zagospodarowano nieużytkowany, naturalny zbiornik wodny w Lipniaku i zaadaptowano go dla potrzeb bytowania pÅ‚azów, a wystÄ™pujÄ… tam: ropucha szara, żaba jeziorkowa, wodna, trawna i moczarowa.

Zbiornik zostaÅ‚ oczyszczony z muÅ‚u, a jego dno o powierzchni okoÅ‚o 140 m2 wyprofilowane, w taki sposób, aby umożliwiaÅ‚o ono zarówno zimowanie pÅ‚azów w najgÅ‚Ä™bszych miejscach (1,5 - 2 m), jak również ich rozmnażanie siÄ™ na przybrzeżnych wypÅ‚yceniach. PrzejÅ›cie ze strefy dna do strefy przybrzeżnej zostaÅ‚o uksztaÅ‚towane w sposób umożliwiajÄ…cy wydostanie siÄ™ zwierzÄ…t ze zbiornika na zewnÄ…trz w przypadku okresowego spadku poziomu wód gruntowych w czasie suszy. 

Dodatkowo, w pobliżu oczka wodnego wykonano 10 konstrukcji z kamieni, karpiny i gałęzi spełniających rolę miejsc odpoczynku, schronisk i zimowisk dla zwierząt.

- Spodziewamy siÄ™, że inwestycja bÄ™dzie uzupeÅ‚nieniem istniejÄ…cej już infrastruktury, ponieważ w niedalekim jej sÄ…siedztwie, w tej samej miejscowoÅ›ci, Wigierski Park Narodowy wybudowaÅ‚ przejÅ›cia podziemne dla pÅ‚azów pod drogÄ… publicznÄ… – dodaje Bernatowicz.

- Mamy nadziejÄ™, że zrealizowane dziaÅ‚ania pozwolÄ… lokalnie ograniczyć negatywny wpÅ‚yw zmian klimatycznych na zmniejszanie liczebnoÅ›ci pÅ‚azów i przyczyniÄ… siÄ™ do wzbogacenia różnorodnoÅ›ci biologicznej tego terenu, poprzez zwiÄ™kszenie populacji zagrożonych gatunków zwierzÄ…t w strefie buforowej parku narodowego – dodaje.

 

 

 

udostępnij na fabebook
03.08.2016, 12:49:47

jon

Ciekaw jestem ile publicznych pieniędzy poszło na tą głupotę.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie