10.01.2024

Dlaczego zimą wzrasta ryzyko zawału serca?

Jak wpływają na układ krążenia warunki pogodowe? Co dzieje się z sercem podczas ujemnych temperatur?

- To nie tylko zÅ‚a dieta, palenie tytoniu, czy też otyÅ‚ość. Na serce wpÅ‚ywajÄ… również warunki pogodowe. Aura zimowa nie sprzyja osobom chorym na serce, niskie temperatury nasilajÄ… zaburzenia krążenia. Co dzieje siÄ™ z sercem w okresie zimowym? Na co warto uważać? O tym mówi dr hab. Adam Janas, kardiolog Grupy American Heart of Poland.

WystÄ™powanie zaostrzeÅ„ chorób sercowo naczyniowych ma zwiÄ…zek z pogodÄ… oraz porami roku. Już w latach ‘30 XX wieku zauważono, że spadek temperatury powoduje wzrost Å›miertelnoÅ›ci z powodu zawaÅ‚ów serca.

- Teoria ta zostaÅ‚a potwierdzona w wielu wspóÅ‚czesnych doniesieniach naukowych. Zaobserwowano, że niektóre czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych wykazujÄ… swoistÄ… sezonowość. W miesiÄ…cach zimowych dochodzi do wzrostu wydzielania hormonów takich jak aldosteron czy katecholaminy, co skutkuje wzrostem wartoÅ›ci ciÅ›nienia tÄ™tniczego. Ponadto zmienia siÄ™ zdolność agregacji pÅ‚ytek krwi i aktywacji czynników krzepniÄ™cia bÄ™dÄ…cych jednÄ… z przyczyn zatorów tÄ™tniczych – wyjaÅ›nia dr hab. Adam Janas, kardiolog Grupy American Heart of Poland.

W sezonie zimowym odnotowuje się znacznie więcej hospitalizacji spowodowanych zaostrzeniem przewlekłej niewydolności serca

- Spowodowana zimnem aktywacja ukÅ‚adu adrenergicznego i wzrost wydzielania katecholamin doprowadza do przyspieszenia czynnoÅ›ci serca i zwiÄ™kszenia oporu naczyÅ„ tÄ™tniczych, co obciąża pracÄ™ serca. U chorych z wyjÅ›ciowo upoÅ›ledzonym krążeniem w tÄ™tnicach wieÅ„cowych może dochodzić do epizodów niedokrwienia mięśnia sercowego i zaostrzenia choroby wieÅ„cowej a nawet zawaÅ‚u serca. Zmniejsza siÄ™ także wydzielanie hormonów tarczycy, co może pogarszać funkcjÄ™ serca i skutkować zaostrzeniem objawów przewlekÅ‚ej niewydolnoÅ›ci serca. Ból, ucisk lub pieczenie w klatce piersiowej to sygnaÅ‚y ostrzegawcze. W takim przypadku należy natychmiast udać siÄ™ do lekarza, który dokÅ‚adnie powinien zbadać serce – informuje doktor Janas.

Zimna i wietrzna pogoda zaostrza objawy choroby niedokrwiennej serca oraz astmy

- Należy pamiÄ™tać, że wpÅ‚yw niskiej temperatury na choroby sercowo-naczyniowe jest osobniczo zmienny i zależy także od wieku, pÅ‚ci i chorób wspóÅ‚istniejÄ…cych. Pacjenci z rozpoznanÄ… chorobÄ… serca powinni jednak unikać przebywania w ekstremalnie niskich temperaturach i postÄ™pować zgodnie z zalecenia lekarza prowadzÄ…cego. Temperatury ujemne powodujÄ… zwężanie naczyÅ„ krwionoÅ›nych, co z kolei ogranicza dopÅ‚yw tlenu do serca. Osoby z chorobÄ… niedokrwiennÄ… serca mogÄ… podczas mrozów odczuwać nasilenie dolegliwoÅ›ci stenokardialnych a u astmatyków może Å‚atwiej dochodzić do skurczu oskrzeli. Ponadto zauważono, że niskie temperatury powodujÄ… wzrost ciÅ›nienia tÄ™tniczego krwi co może być niebezpieczne dla pacjentów z nadciÅ›nieniem tÄ™tniczym – oznajmia kardiolog.

PamiÄ™taj o regularnym przyjmowaniu leków na nadciÅ›nienie

- Kiedy przebywamy w niskiej temperaturze, krążenie krwi podlega licznym modyfikacjom. Niestety jesienno-zimowa aura sprzyja także czÄ™stszemu wystÄ™powaniu udarów mózgu i zawaÅ‚ów serca niż miesiÄ…ce wiosenno- letnie. To samo dotyczy napadów migotania przedsionków, które zdecydowanie częściej pojawia siÄ™ w okresie jesienno- zimowym – objaÅ›nia ekspert American Heart of Poland.

Zimą częściej sięgamy po niezdrowe produkty

- Czynnikiem zwiÄ™kszajÄ…cym ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest niezdrowa dieta, która doprowadza do otyÅ‚oÅ›ci. OtyÅ‚ość podwyższa zagrożenie wystÄ…pienia choroby wieÅ„cowej i zawaÅ‚u serca, a także Å›mierci sercowej. To wÅ‚aÅ›nie w okresie zimowym, częściej siÄ™gamy po niezdrowe przekÄ…ski zawierajÄ… one m.in. sód i tÅ‚uszcze nasycone, które sprawiajÄ…, że pompowanie krwi przez serce jest utrudnione – dodaÅ‚ doktor Janas, American Heart of Poland.

Grzane trunki na rozgrzewkÄ™

- Alkohol rozszerza naczynia krwionoÅ›ne, w szczególnoÅ›ci wÅ‚osowate, znajdujÄ…ce siÄ™ tuż pod skórÄ…. SÄ… one odpowiedzialne m.in. za zwiÄ™kszanie przepÅ‚ywu krwi do koÅ„czyn, dajÄ…c zÅ‚udne uczucie ciepÅ‚a. Już 50 gramów wypitego alkoholu może obniżyć temperaturÄ™ ciaÅ‚a nawet o póÅ‚ stopnia. Alkohol wywoÅ‚uje: zaburzenia skurczu serca, arytmiÄ™, tachykardiÄ™, nadciÅ›nienie, powoduje wzrost poziomu cholesterolu LDL (zÅ‚ego) we krwi i zwiÄ™ksza ryzyko miażdżycy – ostrzega kardiolog.

Nagły, intensywny wysiłek fizyczny może zwiększać ryzyko zawału serca

- Osoby w grupie ryzyka powinny unikać nagÅ‚ego wysiÅ‚ku fizycznego, ponieważ dochodzi do przyspieszenia tempa pracy serca. Dodatkowo, żeby utrzymać odpowiedniÄ… temperaturÄ… ciaÅ‚a, naczynia krwionoÅ›ne ulegajÄ… zwężeniu, co skutkuje podniesieniem ciÅ›nienia krwi. Dla osób z problemami kardiologicznymi jest to dodatkowe obciążenie, które wymaga szczególnej ostrożnoÅ›ci – dodaÅ‚ doktor.

W szczególnoÅ›ci ryzyko nasila siÄ™ w porannych godzinach, gdyż organizm przechodzi z fazy snu do aktywnoÅ›ci dnia, co skutkuje wzrostem ciÅ›nienia krwi i pulsu. Osoby z problemami sercowo-naczyniowymi powinny zachować ostrożność, gdy temperatura spada poniżej zera. PodsumowujÄ…c w okresie jesienno- zimowym jesteÅ›my bardziej narażeni na wystÄ…pienie i zaostrzenie chorób ukÅ‚adu.

ŹródÅ‚o i fot.: American Heart of Poland

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.11.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe og³oszenie