Rząd przyjął przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która zawiera między innymi kolejne rozwiązania zwiększające skuteczność ściągania alimentów. Dłużnicy alimentacyjni będą wpisywani do Krajowego Rejestru Zadłużonych – w całości jawnego i dostępnego przez internet.
Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci konsekwentnie staje w obronie dzieci, których rodzice odmawiajÄ… wywiÄ…zywania siÄ™ z obowiÄ…zku alimentacyjnego. Spektakularny efekt przynoszÄ… wprowadzone w zeszÅ‚ym roku zmiany, polegajÄ…ce na restrykcyjnym egzekwowaniu obowiÄ…zku alimentacyjnego i karaniu unikajÄ…cych pÅ‚acenia alimentów. WprowadziliÅ›my jasne zasady. Każdego, kto zalega z alimentami na kwotÄ™ równÄ… lub przewyższajÄ…cÄ… trzymiesiÄ™czne zobowiÄ…zania, może spotkać kara od grzywny do roku wiÄ™zienia. Ci, którzy zalegajÄ… ze zobowiÄ…zaniami, sÄ… wzywani przez prokuraturÄ™ i pouczani o konsekwencjach. UnikajÄ… ich, jeÅ›li spÅ‚acajÄ… zalegÅ‚oÅ›ci.
Przygotowana zostaÅ‚a też reforma prawa rodzinnego, która zakÅ‚ada przyznawanie w kilka dni alimentów natychmiastowych. Przewiduje maksymalne uproszczenie formalnoÅ›ci. Rodzice ubiegajÄ…cy siÄ™ o alimenty na dzieci bÄ™dÄ… mogli skÅ‚adać pozew na gotowym formularzu dostÄ™pnym w internecie, bez koniecznoÅ›ci ponoszenia wydatków na prawników.
Dłużnicy w nowym rejestrze
PrzyjÄ™ty przez rzÄ…d projekt ustawy o Krajowym Rejestrze ZadÅ‚użonych (KRZ) to kolejny ważny krok w zwiÄ™kszaniu skutecznoÅ›ci Å›ciÄ…gania alimentów. Rejestr ten zastÄ…pi obecnie obowiÄ…zujÄ…ce, nieskuteczne rozwiÄ…zania. DziÅ› rodzice, którzy nie wywiÄ…zujÄ… siÄ™ z obowiÄ…zku alimentacyjnego trafiajÄ… do Rejestru DÅ‚użników NiewypÅ‚acalnych (RDN) stanowiÄ…cego część Krajowego Rejestru SÄ…dowego. Wpisywani sÄ… tu jednak tylko dÅ‚użnicy, co do których egzekucja komornicza okazaÅ‚a siÄ™ bezskuteczna w odniesieniu do zalegÅ‚oÅ›ci alimentacyjnych za okres dÅ‚uższy niż 6 miesiÄ™cy, a dostÄ™p do RDN nie jest wystarczajÄ…co prosty i szybki. Dlatego wpis do tego rejestru nie zwiÄ™kszaÅ‚ Å›ciÄ…galnoÅ›ci alimentów. PotwierdziÅ‚a to ankieta przeprowadzona wÅ›ród urzÄ™dników samorzÄ…dowych, odpowiedzialnych za postÄ™powania wobec dÅ‚użników alimentacyjnych. 85 proc. respondentów oceniÅ‚o, że RDN nie jest skutecznym sposobem dyscyplinowania dÅ‚użników.
Dlatego od 1 lutego 2019 r. dotychczasowy Rejestr DÅ‚użników NiewypÅ‚acalnych ma zostać zastÄ…piony przez w peÅ‚ni nowoczesny, caÅ‚kowicie jawny i powszechnie dostÄ™pny Krajowy Rejestr ZadÅ‚użonych.
Motywacja do spłaty
Krajowy Rejestr ZadÅ‚użonych stanie siÄ™ istotnym elementem wzmacniajÄ…cym egzekucjÄ™ Å›wiadczeÅ„ alimentacyjnych. BÄ™dÄ… w nim ujawniane informacje o osobach, wobec których toczy siÄ™ egzekucja Å›wiadczeÅ„ alimentacyjnych (lub należnoÅ›ci budżetu paÅ„stwa np. z tytuÅ‚u Å›wiadczeÅ„ z Funduszu Alimentacyjnego), a zalegÅ‚ość jest dÅ‚uższa niż trzy miesiÄ…ce.
Wpis do rejestru ma zmotywować dÅ‚użnika do wywiÄ…zywania siÄ™ ze swych obowiÄ…zków. DopingujÄ…cy powinien być sam fakt publicznej informacji o niewywiÄ…zywaniu siÄ™ z powinnoÅ›ci wobec wÅ‚asnego dziecka. Umieszczony w KRZ dÅ‚użnik musi też liczyć siÄ™ z takimi konsekwencjami, jak utrudnienie lub uniemożliwienie otrzymania kredytu i zakupu na raty, czy obniżenie wiarygodnoÅ›ci w przypadku prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.
Projektowane rozwiÄ…zanie zakÅ‚ada, że dane o dÅ‚użnikach alimentacyjnych bÄ™dÄ… zamieszczane w rejestrze przez komornika prowadzÄ…cego postÄ™powanie egzekucyjne, a w przypadku gdy komornik nie prowadzi postÄ™powania egzekucyjnego, informacje zamieszcza organ, który wypÅ‚aciÅ‚ Å›wiadczenia przyznawane w przypadku bezskutecznoÅ›ci egzekucji alimentów. Dane o osobach zalegajÄ…cych ze spÅ‚atÄ… Å›wiadczeÅ„ alimentacyjnych automatycznie przestanÄ… być ujawniane po siedmiu latach od ukoÅ„czenia postÄ™powania egzekucyjnego lub spÅ‚aty caÅ‚ej należnoÅ›ci.
UÅ‚atwienia dla przedsiÄ™biorców
Publikowanie danych o dÅ‚użnikach alimentacyjnych to tylko część planowanych funkcji Krajowego Rejestru ZadÅ‚użonych. MajÄ… być w nim również ujawniane m.in. firmy znajdujÄ…ce siÄ™ w postÄ™powaniu upadÅ‚oÅ›ciowym i restrukturyzacyjnym, osoby objÄ™te upadÅ‚oÅ›ciÄ… konsumenckÄ…, dÅ‚użnicy z umorzonym postÄ™powaniem egzekucyjnym. BÄ™dÄ… tu również zamieszczane orzeczenia o zakazie prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.
KRZ będzie więc obejmował dane, związane z brakiem wypłacalności lub zagrożeniem niewypłacalnością, istotne dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
NastÄ…pi cyfryzacja postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego oraz restrukturyzacyjnego. Wnioski i dokumenty bÄ™dÄ… skÅ‚adane drogÄ… elektronicznÄ…, co znacznie usprawni te postÄ™powania, a także komunikacjÄ™ ich uczestników z sÄ…dem. SkÅ‚adanie wniosków elektronicznych bÄ™dzie obowiÄ…zkowe tylko dla firm, a m.in. dÅ‚użnicy w upadÅ‚oÅ›ci konsumenckiej, bÄ™dÄ… mogli nadal skÅ‚adać wnioski na papierze lub ustnie w biurze podawczym każdego sÄ…du.
Akta cyfrowe
Akta postÄ™powaÅ„ restrukturyzacyjnych oraz upadÅ‚oÅ›ciowych bÄ™dÄ… prowadzone w formie elektronicznej – dostÄ™p do nich bÄ™dzie możliwy zarówno w czytelni akt w sÄ…dzie, jak i przez stworzenie ogólnodostÄ™pnego portalu internetowego. Ważnym uÅ‚atwieniem bÄ™dzie również rezygnacja z dotychczasowego publikowania ogÅ‚oszeÅ„ w Monitorze SÄ…dowym i Gospodarczym, zwiÄ…zanych z upadÅ‚oÅ›ciÄ… i restrukturyzacjÄ…, co wiąże siÄ™ dziÅ› z kosztami dla przedsiÄ™biorców.
Zaproponowane rozwiÄ…zania bÄ™dÄ… wsparciem w przeprowadzaniu naprawy zadÅ‚użonego przedsiÄ™biorstwa i pomogÄ… zapobiec jego likwidacji. A to oznacza zazwyczaj możliwość nieprzerwanego realizowania kontraktów i utrzymania miejsc pracy.
Integracja z rejestrami UE
Nowe rozwiÄ…zania pozwolÄ… wÅ‚Ä…czyć PolskÄ™ do planowanego systemu Å‚Ä…czÄ…cego rejestry upadÅ‚oÅ›ci krajów Unii Europejskiej. Na system ten bÄ™dÄ… skÅ‚adać siÄ™ poszczególne rejestry upadÅ‚oÅ›ci oraz europejski portal „e-Sprawiedliwość”, peÅ‚niÄ…cy rolÄ… centralnego elektronicznego punktu dostÄ™pu do informacji. System bÄ™dzie oferowaÅ‚ funkcjÄ™ wyszukiwania we wszystkich jÄ™zykach urzÄ™dowych UE.
Projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych zostanie teraz skierowany do Sejmu.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Ilustracja: Krajowy Rejest DÅ‚użników