24.05.2017

Dni Mariampola. Spędź weekend za granicą

Wiele atrakcji przygotował samorząd zaprzyjaźnionego z Suwałkami litewskiego Mariampola z okazji 225. rocznicy nadania miejscowości praw miejskich. Godzina drogi, a potem mnóstwo atrakcji.

Dni Mariapola potrwają od 26 do 28 maja. W programie wiele imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, kulinarnych.

W piątek, 26 maja, od godziny 12.00 (czasu litewskiego), na placu Basanaviciusa, rozpocznie się jarmark rękodzieła ludowego i dziedzictwa kulinarnego, a od 15.00 do 20.30 „cukrowy festiwal”. Obie imprezy potrwają przez kolejne dwa dni. Od godziny 21.30 do 2.00 w nocy odbywać się będą liczne koncerty, zakończone fajerwerkami.

W sobotę, 27 maja., pokazy tańca, koncerty, pokazy balonowe, a od 21.00 do 1.00 w nocy, nocna muzyka.

W niedzielę, 28 maja, od godziny 10.00 znów cukrowa ulica z „ słodką ściana życzeń”. W Mariampolu działa od lat duża cukrownia, stąd nie mogło zabraknąć słodkiego elementu podczas dni miasta. Od godz.11.00 występy zespołów dziecięcych, a od godz.14.00 koncert zespołu z Łotwy.

Mariampol

 (lit. Marijampolė, w czasach LSRR Kapsukas) – miasto w południowej części Litwy, na Suwalszczyźnie, nad rzeką Szeszupą, stolica okręgu mariampolskiego.

Należy do młodszych miast litewskich (powstało w XVIII wieku). Założycielem był zakon Marianów, który w 1750 roku zbudował kościół i klasztor, a wokół nich osiedle miejskie. W 1792 r. Stanisław August Poniatowski nadał Mariampolowi prawa miejskie. Po 1795 roku został przyłączony do Prus, jako siedziba powiatu mariampolskiego w departamencie białostockim prowincji „Prusy Nowowschodnie” („Neuostpreußen”).

Po 1815 roku stanowił część Królestwa Polskiego (województwa augustowskiego, guberni augustowskiej, potem guberni suwalskiej).

Mariampol jest zamieszkany w większości przez Litwinów i odegrał ogromną rolę w rozwoju narodowym Litwy. Działali tu Kazys Grinius, Jonas Jablonskis, Vincas Kudirka, Antanas Venclova. Na tutejszym cmentarzu pochowano znaną pisarkę litewską Julię Żymantiene-Żemaite. Podczas II wojny światowej w mariampolskim klasztorze przebywał zesłany z Wilna biskup Romuald Jałbrzykowski.

W Mariampolu urodzili się, m.in.: Orko Sołowiejczyk – polski chirurg, Witold Teofil Staniszkis – polski polityk i działacz społeczny, profesor, Piotr Zubowicz – polski adwokat, notariusz, polityk, senator I kadencji w II RP, Jan Żółciński – polski gleboznawca, profesor Politechniki Lwowskiej. Stanisław Czyrwiński – polski farmakolog, profesor Uniwersytetu w Dorpacie i Moskwie.

W czasach Litewskiej Republiki Radzieckiej Mariampol nosił nazwę Kapsukas na cześć litewskiego komunisty Vincasa Mickevičiusa-Kapsukasa.

Mariampol dziś

Obecnie miasto liczy ponad 47 tys. mieszkańców, co sytuuje je wśród większych miast Litwy. Jest stolicą województwa oraz ośrodkiem przemysłowym: działają tu cukrownie, zakłady przemysłu maszynowego oraz fabryka tkanin wełnianych. Niedawno Duńczycy zaczęli budować z strefie ekonomicznej dużą fabrykę drzwi i okien. W Sasnava k/Mariampola znajduje się niewielkie lądowisko samolotów.

Sytuacja narodowościowa przedstawia się następująco: 95 proc. Litwini, 4 proc. Rosjanie, 0,3 proc. Polacy.

 

WYG

 Fot. Samorząd Mariapola


 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.11.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie