Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa, która wzmacnia prawa konsumentów i skraca okres przedawnienia roszczeń, jest już uchwalona przez Sejm. Po piątkowym (13 kwietnia 2018 r.) głosowaniu została skierowana do Senatu.
Nowe rozwiÄ…zania sÄ… miÄ™dzy innymi odpowiedziÄ… na czÄ™ste praktyki niektórych firm windykacyjnych. WykorzystujÄ… one nieÅ›wiadomość ludzi i masowo skupujÄ… za bezcen przedawnione roszczenia, liczÄ…c na to, że dÅ‚użnicy nie podniosÄ… przed sÄ…dem zarzutu przedawnienia. Bo w myÅ›l obecnych przepisów, nawet gdy upÅ‚ynÄ…Å‚ okres przedawnienia roszczenia, sÄ…d – rozpoznajÄ…cy sprawÄ™ – może to wziąć pod uwagÄ™ wyÅ‚Ä…cznie wtedy, gdy dÅ‚użnik wykaże siÄ™ odpowiedniÄ… inicjatywÄ… i podniesie taki zarzut. JeÅ›li tego nie zrobi – a wielu ludzi nie ma Å›wiadomoÅ›ci przysÅ‚ugujÄ…cych im praw – powództwo zostanie uwzglÄ™dnione.
Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci, stajÄ…c w obronie konsumentów, przygotowaÅ‚o nowelizacjÄ™ Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zobowiÄ…zujÄ… sÄ…d do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione. JeÅ›li po analizie materiaÅ‚u dowodowego sÄ…d stwierdzi, że upÅ‚ynÄ…Å‚ termin przedawnienia, oddali powództwo. I żadna czynność dÅ‚użnika nie bÄ™dzie już do tego potrzebna. W ustawie zapisano także, by w wyjÄ…tkowych przypadkach sÄ…d mógÅ‚, po rozważeniu interesów obu stron, nie uwzglÄ™dnić upÅ‚ywu terminu przedawnienia.
Skrócony czas na egzekucjÄ™
Ustawa przewiduje skrócenie podstawowego terminu przedawnienia z 10 do 6 lat. W przypadku roszczeÅ„ zwiÄ…zanych z prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz dotyczÄ…cych Å›wiadczeÅ„ okresowych (np. czynsz najmu i dzierżawy) wynosiÅ‚by on jednak, tak jak dotychczas, 3 lata. Jako koniec biegu przedawnienia ustawa przyjmuje ostatni dzieÅ„ roku kalendarzowego, w którym upÅ‚ywa termin.
Zmianie ulega też inny istotny termin. Gdy sÄ…d stwierdzi o istnieniu roszczenia w wyroku lub ugodzie, z chwilÄ… uprawomocnienia siÄ™ tej decyzji zaczyna biec ponownie termin przedawnienia. DziÅ› wynosi on aż 10 lat. To czas, w którym wierzyciel może egzekwować roszczenie. W ustawie przewiduje siÄ™ skrócenie tego terminu do 6 lat (lub 3 lat w przypadku roszczeÅ„ dotyczÄ…cych Å›wiadczeÅ„ okresowych). To wystarczajÄ…cy okres dla wierzyciela, aby podjÄ…Å‚ czynnoÅ›ci zmierzajÄ…ce do egzekucji roszczenia. Po tym czasie należy przyjąć, że nie jest zainteresowany realizacjÄ… roszczenia.
Ważna gwarancja
Projekt przewiduje też zmiany, które dotyczÄ… egzekucji sÄ…dowej i administracyjnej z rachunku bankowego. Od 8 wrzeÅ›nia 2016 r. obowiÄ…zuje bowiem przepis, na mocy którego organ egzekucyjny może zająć rachunek bankowy dÅ‚użnika drogÄ… elektronicznÄ…. Obecnie banki sÄ… zobowiÄ…zane do bezzwÅ‚ocznego przekazania zajÄ™tej kwoty, co uniemożliwia podjÄ™cie przez dÅ‚użnika obrony, nawet jeÅ›li zajÄ™cie jest bezzasadne, bo np. dÅ‚ug zostaÅ‚ uregulowany lub roszczenie jest przedawnione. Zgodnie z ustawÄ…, zajÄ™ta kwota nie trafi na konto komornika lub np. urzÄ™du skarbowego wczeÅ›niej niż po upÅ‚ywie 7 dni. To okres, w którym dÅ‚użnik bÄ™dzie mógÅ‚ wnieść powództwo o pozbawienie wykonalnoÅ›ci tytuÅ‚u wykonawczego, co umożliwi mu wyjaÅ›nienie sprawy.
Taki tryb nie bÄ™dzie jednak możliwy, gdy komornik zajmie rachunek, by Å›ciÄ…gnąć należne alimenty lub zasÄ…dzonÄ… od dÅ‚użnika rentÄ™, np. na rzecz osoby przez niego poszkodowanej. Wtedy bank bezzwÅ‚ocznie przekaże zajÄ™tÄ… kwotÄ™ komornikowi. W tym przypadku dobro dzieci i osób, którym przysÅ‚uguje renta, jest ważniejsze, niż dobro tych, wobec których komornik prowadzi postÄ™powanie egzekucyjne.