30.09.2017

Dobro dziecko wyżej niż ochrona pedofila. 1 października rusza rejestr sprawców

Z odrażającą seksualną przestępczością nie wystarczy walczyć, trzeba jej także zapobiegać. Nie było dotąd w Polsce metod, by – jak w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Francji – skutecznie kontrolować sprawców przestępstw na tle seksualnym, gdy już opuszczą więzienie. Mimo że wielu dopuszcza się ponownie podobnych przestępstw.

Dlatego 1 października rusza powszechny rejestr sprawców przestÄ™pstw na tle seksualnym. BÄ™dzie skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch części:

  • Do pierwszej (Rejestr z dostÄ™pem ograniczonym) bÄ™dÄ… mieli dostÄ™p przedstawiciele organów Å›cigania i wymiaru sprawiedliwoÅ›ci, a także instytucji zajmujÄ…cych
    siÄ™ opiekÄ… nad dziećmi. Dyrektorzy szkóÅ‚ czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci (np. kolonii letnich, wyjazdów na ferie zimowe, agroturystyki, obozów sportowych) bÄ™dÄ… mieli obowiÄ…zek sprawdzić, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurujÄ…
    w tym rejestrze. Kto tego nie dopeÅ‚ni lub zatrudni osobÄ™, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi siÄ™ na karÄ™ aresztu, ograniczenia wolnoÅ›ci albo grzywny nie niższej niż 1000 zÅ‚;

  • Druga część rejestru (Rejestr publiczny) bÄ™dzie ogólnodostÄ™pna. Pojawi
    siÄ™ w internecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa SprawiedliwoÅ›ci. ZnajdÄ… siÄ™ na niej dane najbardziej groźnych sprawców.

Uruchomienie rejestru zostało przewidziane w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, uchwalonej 13 maja 2016 r. Nowe przepisy wprowadzają kompleksowy system ochrony przed tego rodzaju przestępczością, zwłaszcza, gdy może być skierowana przeciwko dzieciom. Ustawa wchodzi w życie 1 października 2017 r.

Kto trafi do rejestru z dostępem ograniczonym

W Rejestrze z dostÄ™pem ograniczonym bÄ™dÄ… zamieszczane przede wszystkim dane osób prawomocnie skazanych za przestÄ™pstwa na tle seksualnym – m.in. pedofilów i gwaÅ‚cicieli. SpoÅ›ród tych, którzy popeÅ‚nili przestÄ™pstwo przed 1 października 2017 r., do Rejestru z dostÄ™pem ograniczonym bezwzglÄ™dnie trafiÄ… sprawcy gwaÅ‚tów ze szczególnym okrucieÅ„stwem oraz gwaÅ‚ciciele, których ofiary nie miaÅ‚y wiÄ™cej niż 15 lat. Sprawcy ci nie mogÄ… zÅ‚ożyć wniosku o wyÅ‚Ä…czenie zamieszczenia ich danych w Rejestrze z dostÄ™pem ograniczonym. Szacuje siÄ™, że 1 października w Rejestrze tym zostanÄ… zamieszczone dane okoÅ‚o 800 takich przestÄ™pców.

SpoÅ›ród sprawców czynów popeÅ‚nionych przed 1 października 2017 r. do Rejestru  dostÄ™pem ograniczonym mogÄ… trafić również gwaÅ‚ciciele, których ofiary miaÅ‚y wiÄ™cej niż 15 lat, ale mniej niż 18 lat. Tej kategorii sprawców przysÅ‚uguje jednak uprawnienie do zÅ‚ożenia wniosku o wyÅ‚Ä…czenie z Rejestru z dostÄ™pem ograniczonym. Ich sprawy muszÄ… co do zasady zostać rozstrzygniÄ™te przez sÄ…dy w ciÄ…gu roku od wejÅ›cia w życie ustawy – do 30 wrzeÅ›nia 2018 r.

Natomiast spoÅ›ród tych, którzy popeÅ‚nili przestÄ™pstwo po 1 października 2017 r., do Rejestru z dostÄ™pem ograniczonym trafiÄ…, co do zasady, wszyscy gwaÅ‚ciciele i pedofile, a także strÄ™czyciele dzieci i skazani, którzy posÅ‚ugiwali siÄ™ pornografiÄ… na szkodÄ™ dzieci. Tylko w wyjÄ…tkowych przypadkach sÄ…dy bÄ™dÄ… mogÅ‚y orzec, że dane skazanego nie trafiÄ… do Rejestru. Chodzi gÅ‚ównie o sytuacje, kiedy mogÅ‚oby ucierpieć dobro poszkodowanych, zwÅ‚aszcza dziecka (np. gdy skutkiem ujawnienia danych pedofila byÅ‚oby publiczne wskazanie ofiary) albo umieszczenie danych w Rejestrze wywoÅ‚aÅ‚oby niewspóÅ‚miernie surowe skutki dla skazanego.

Kto trafi do Rejestru publicznego

Najgroźniejsi przestÄ™pcy, poza umieszczeniem ich danych w Rejestrze z dostÄ™pem ograniczonym, trafiÄ… dodatkowo do Rejestru publicznego.SpoÅ›ród sprawców czynów popeÅ‚nionych przed 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogÄ… trafić sprawcy zgwaÅ‚ceÅ„ popeÅ‚nionych ze szczególnym okrucieÅ„stwem oraz gwaÅ‚ciciele, których ofiarami byÅ‚y dzieci poniżej 15 roku życia. Każdy z tych sprawców, jeÅ›li zostaÅ‚ skazany przed 1 października 2017 r. ma jednak prawo wystÄ…pić do sÄ…du z wnioskiem o wyÅ‚Ä…czenie jego danych z Rejestru publicznego.

W przypadku sprawców czynów popeÅ‚nionych od 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogÄ… trafić sprawcy zgwaÅ‚ceÅ„ popeÅ‚nionych ze szczególnym okrucieÅ„stwem, gwaÅ‚ciciele, których ofiarami byÅ‚y dzieci poniżej 15 roku życia, a dodatkowo także recydywiÅ›ci - jeÅ›li którekolwiek przestÄ™pstwo na tle seksualnym popeÅ‚nili na szkodÄ™ maÅ‚oletniego (do 18 roku życia) i zostali uprzednio skazani na karÄ™ pozbawienia wolnoÅ›ci bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. DecyzjÄ™ o umieszczeniu tych sprawców w Rejestrze publicznym sÄ…dy bÄ™dÄ… podejmowaÅ‚y przy orzekaniu wyroków.

Okres przejściowy

W zwiÄ…zku z ustawowymi gwarancjami, przewidujÄ…cymi możliwość wystÄ…pienia z wnioskiem o wyÅ‚Ä…czenie zamieszczenia danych w Rejestrze publicznym, nawet do poczÄ…tku 2018 r. może nie być w nim żadnych danych. Wiąże siÄ™ to z tym, że przestÄ™pcy, którzy zostali prawomocnie skazani za czyn popeÅ‚niony przed wejÅ›ciem w życie ustawy, mogÄ… do 1 grudnia wystÄ…pić z wnioskiem o wyÅ‚Ä…czenie zamieszczenia ich danych w Rejestrze publicznym (w tym samym terminie może o to wystÄ…pić również prezes odpowiedniego sÄ…du). A kolejny miesiÄ…c trzeba doliczyć na dorÄ™czenia dokumentacji. Po tych trzech miesiÄ…cach w Rejestrze publicznym mogÄ… pojawić siÄ™ dane skazanych, którzy nie wystÄ…pili w wnioskiem o wyÅ‚Ä…czenie. Sprawy tych, którzy wystÄ…pili z takim wnioskiem, muszÄ… co do zasady zostać rozstrzygniÄ™te do 30 wrzeÅ›nia 2018 r.

Po okresie przejÅ›ciowym dane sprawców bÄ™dÄ… trafiać do odpowiednich Rejestrów bezpoÅ›rednio po uprawomocnieniu siÄ™ wyroków i rozpoznaniu na bieżąco wniosków o wyÅ‚Ä…czenie.

Jakie dane będą w Rejestrach

W Rejestrze publicznym zamieszczone będą następujące dane o sprawcach najgroźniejszych przestępstw na tle seksualnym:

  • dane identyfikujÄ…ce osobÄ™ – nazwisko, w tym także przybrane, imiona, nazwisko rodowe, pÅ‚eć, data i miejsce urodzenia, paÅ„stwo urodzenia, obywatelstwo
    lub obywatelstwa;

  • oznaczenie organu, który wydaÅ‚ orzeczenie, oraz sygnatura akt sprawy;

  • data wydania oraz uprawomocnienia siÄ™ orzeczenia;

  • data i miejsce popeÅ‚nienia czynu zabronionego bÄ™dÄ…cego przedmiotem postÄ™powania;

  • kwalifikacja prawna czynu zabronionego przyjÄ™ta w orzeczeniu;

  • informacja o orzeczonych karach, warunkowym umorzeniu postÄ™powania, Å›rodkach karnych, zabezpieczajÄ…cych, okresie próby, dozorze kuratora, Å›rodkach kompensacyjnych, przepadku i naÅ‚ożonych obowiÄ…zkach oraz podstawa prawna
    ich orzeczenia;

  • informacja o rozpoczÄ™ciu, zakoÅ„czeniu oraz miejscu wykonywania kar: pozbawienia wolnoÅ›ci, 25 lat pozbawienia wolnoÅ›ci i dożywotniego pozbawienia wolnoÅ›ci, aresztu i aresztu wojskowego oraz zastÄ™pczej kary pozbawienia wolnoÅ›ci i pobytu w zakÅ‚adzie psychiatrycznym;

  • informacja o odroczeniu i przerwie wykonania kary pozbawienia wolnoÅ›ci;

  • informacja o warunkowym zwolnieniu i odwoÅ‚aniu takiego zwolnienia;

  • wizerunek twarzy osoby ujÄ™tej w Rejestrze (na podstawie zdjÄ™cia z dowodu osobistego);

  • nazwa miejscowoÅ›ci, w której osoba przebywa.

W Rejestrze z dostępem ograniczonych będzie więcej danych. Poza zgromadzonymi
w Rejestrze publicznym będą to m.in.:

  • dane szczegóÅ‚owo identyfikujÄ…ce osobÄ™ – imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, miejsce zamieszkania;

  • informacje o Å›rodkach wychowawczych, poprawczych, wychowawczo-leczniczych;

  • numer identyfikacyjny - PESEL;

  • aktualne adresy zameldowania na pobyt staÅ‚y lub czasowy uzyskane z rejestru PESEL;

  • faktyczny adres pobytu osoby ujÄ™tej w Rejestrze uzyskany od wÅ‚aÅ›ciwej jednostki Policji.

Sposób korzystania z Rejestrów

Rejestr publiczny bÄ™dzie w caÅ‚oÅ›ci jawny i bezpÅ‚atnie dostÄ™pny w internecie. BÄ™dzie można z niego korzystać bez koniecznoÅ›ci rejestrowania siÄ™ na stronie i logowania. Strona umożliwi wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowoÅ›ci.

Aby uzyskać informacje z Rejestru z dostÄ™pem ograniczonym, osoby i instytucje uprawnione muszÄ… zarejestrować konto na stronie Rejestru (wypeÅ‚nić odpowiedni formularz). MuszÄ… też dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Udzielenie informacji z Rejestru bÄ™dzie bezpÅ‚atne.

Przedstawiciele organów Å›cigania i wymiaru sprawiedliwoÅ›ci uzyskajÄ… wglÄ…d do wszystkich danych zgromadzonych w Rejestrze z dostÄ™pem ograniczonym. Natomiast dyrektorzy szkóÅ‚, a także np. organizatorzy wypoczynku dla dzieci, bÄ™dÄ… mogli dowiedzieć siÄ™ jedynie, czy osoba, którÄ… chcÄ… przyjąć do pracy, znajduje siÄ™ w rejestrze. JeÅ›li tak – nie bÄ™dÄ… mogli takiej osoby zatrudnić.

Przewidziana zostaÅ‚a również możliwość sprawdzenia, czy ktoÅ› widnieje w Rejestrze z dostÄ™pem ograniczonym przez każdÄ… indywidualnÄ… osobÄ™ (w tym skazanego). Warunkiem jest zarejestrowanie siÄ™ na stronie i dysponowanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W trybie tym można sprawdzić tylko i wyÅ‚Ä…cznie samego siebie.

Kontrola skazanych i mapa przestępczości

Skazani, których dane trafiÄ… do Rejestru, bÄ™dÄ… musieli informować PolicjÄ™ o faktycznym adresie swego pobytu oraz o każdej zmianie tego adresu (ponad trzy dni). JeÅ›li tego nie zrobiÄ…, grozi im areszt, ograniczenie wolnoÅ›ci lub grzywna. Wszystkie komisariaty zostanÄ… wyposażone w aplikacjÄ™, dziÄ™ki której informacja o aktualnym miejscu pobytu sprawcy natychmiast trafi do Rejestru.

Ponadto Policja bÄ™dzie prowadzić na bieżąco uaktualnianÄ… mapÄ™ przestÄ™pczoÅ›ci na tle seksualnym. Mapa, dostÄ™pna dla każdego na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Komendy GÅ‚ównej Policji, wskazywać bÄ™dzie miejscach szczególnego zagrożenia tego typu przestÄ™pczoÅ›ciÄ….

Bezwzględny zakaz pracy z dziećmi

Należy też podkreÅ›lić, że ustawa wprowadza zmianÄ™ w Kodeksie karnym, na mocy której Å›rodek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu lub dziaÅ‚alnoÅ›ci zwiÄ…zanej z wychowaniem, edukacjÄ…, leczeniem lub opiekÄ… nad maÅ‚oletnimi, bÄ™dzie obligatoryjny dla sprawców, którzy popeÅ‚nili przestÄ™pstwo na tle seksualnym na szkodÄ™ maÅ‚oletniego. DotÄ…d orzeczenie o takim zakazie nie byÅ‚o obligatoryjne, lecz fakultatywne.

 

Rejestry w innych krajach

USA

W USA system ochrony przed sprawcami przestÄ™pstw na tle seksualnym dziaÅ‚a od ponad dziesiÄ™ciu lat. WÅ‚aÅ›nie w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy zostaÅ‚ zastosowany rejestr sprawców przestÄ™pstw seksualnych. Prowadzenie rejestru, zapoczÄ…tkowane w 1991 r. jako prawo w jednym ze stanów, szybko rozprzestrzeniÅ‚o siÄ™ na pozostaÅ‚e. W 2001 r. wdrożona zostaÅ‚a do użytku prowadzona przez FBI ogólnokrajowa baza sprawców przestÄ™pstw seksualnych, którzy opuszczali zakÅ‚ady karne i wymagali nadzoru z uwagi na prawdopodobieÅ„stwo powrotu na drogÄ™ przestÄ™pczÄ…, a także dopuÅ›cili siÄ™ przestÄ™pstw
z użyciem przemocy. Od 2006 r. obowiÄ…zuje w USA prawo, które daÅ‚o podstawÄ™ do prowadzenia rejestrów wedÅ‚ug tych samych zasad w każdym stanie. ObowiÄ…zkowi rejestracji podlegajÄ… wszyscy sprawcy, niezależnie od oceny stopnia ryzyka recydywy i niezależnie od wieku. W rejestrze opisany jest wyglÄ…d sprawcy oraz tzw. historia kryminalna. Poza aktualnÄ… fotografiÄ… sÄ… tu m.in. odciski palców i dÅ‚oni, , kopia ważnego prawa jazdy lub innego dowodu tożsamoÅ›ci oraz próbki DNA. Poprzez specjalnÄ… stronÄ™ internetowÄ… (The National Sex Offender Public Website) można uzyskać otwarty dostÄ™p do rejestru.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii utworzono rejestr sprawców przestÄ™pstw z użyciem przemocy i przestÄ™pstw seksualnych (VISOR). Baza ta obejmuje takie dane jak: imiÄ™ i nazwisko, numer ubezpieczenia, adres zamieszkania, fotografie, ryzyko powrotu na drogÄ™ przestÄ™pczÄ… oraz sposób dziaÅ‚ania sprawcy. Okres, na jaki dokonuje siÄ™ wpisu do rejestru, zależy od wysokoÅ›ci kary orzeczonej przez sÄ…d. Osoby wpisane do rejestru sÄ… obowiÄ…zane do szczegóÅ‚owego, bieżącego informowania policji o każdorazowym zamiarze zmiany miejsca zamieszkania lub pobytu dÅ‚uższego niż 7 dni, zmianie danych osobowych, zamiarzeopuszczenia kraju.
Za niedopeÅ‚nienie obowiÄ…zków informacyjnych grozi kara pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 5. Informacje, które znajdujÄ… siÄ™ rejestrze, majÄ… charakter poufny. System jest dostÄ™pny dla policji, kuratorów sÄ…dowych oraz sÅ‚użby wiÄ™ziennej. Podobne do brytyjskiego rozwiÄ…zanie wprowadzono w Irlandii.

Francja

We Francji zostaÅ‚ utworzony tzw. zautomatyzowany rejestr sÄ…dowy sprawców przestÄ™pstw seksualnych (FIJAIS). Stanowi on osobowy rejestr sÄ…dowy, podobnie jak zautomatyzowany rejestr odcisków palców, krajowy rejestr Å›ladów genetycznych i krajowy rejestr karny. Gromadzi siÄ™ w nim informacje dotyczÄ…ce tożsamoÅ›ci, adresu bÄ…dź kolejnych adresów zamieszkania lub, w odpowiedniej sytuacji, pobytu skazanych. Rejestr francuski zawiera także informacje o orzeczeniach sÄ…dowych uzasadniajÄ…cych wpis do rejestru i charakterystyce przestÄ™pstwa. Orzeczenia skazujÄ…ce sÄ… objÄ™te rejestrem, jeżeli zostaÅ‚a orzeczona kara pozbawienia wolnoÅ›ci przekraczajÄ…ca 5 lat. W pozostaÅ‚ym zakresie decyzja o wpisie pozostaje w gestii sÄ…du lub prokuratora. DostÄ™p do rejestru FIJAIS
za poÅ›rednictwem zabezpieczonego systemu telekomunikacyjnego majÄ… organy sÄ…dowe i funkcjonariusze policji, a także m.in. urzÄ™dnicy, którzy podejmujÄ… decyzje o zatrudnieniu osób do pracy, dziaÅ‚alnoÅ›ci lub zawodów zwiÄ…zanych z kontaktem z dziećmi.

Rejestry sprawców seksualnych istniejÄ… również w Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii i RPA.



Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości




udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie