Ból kolana to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie, niekiedy uniemożliwiając nawet wykonywanie najprostszych czynności. Przyczyn problemów z kolanami może być wiele – przebyty uraz, zmiany zwyrodnieniowe czy schorzenia ogólnoustrojowe. Przebieg leczenia zależy więc od genezy choroby. W niektórych wypadkach wystarczy kuracja zachowawcza, w innych zaś niezbędny będzie zabieg operacyjny.
DolegliwoÅ›ci bólowe kolan czÄ™sto zwiÄ…zane sÄ… z wykonywanÄ… pracÄ…. Narażone sÄ… na nie zwÅ‚aszcza osoby dÅ‚ugotrwale pracujÄ…ce fizycznie – posadzkarze, glazurnicy czy dekarze. Problem ten dotyczyć także może wszystkich tych, którzy na co dzieÅ„ muszÄ… pokonywać duże odlegÅ‚oÅ›ci, w tym chociażby listonoszy czy leÅ›ników.
- Pierwszym krokiem w leczeniu tego typu schorzenia jest okreÅ›lenie przyczyn jego wystÄ™powania. JednÄ… z nich może być przebyty uraz – np. stÅ‚uczenie prowadzÄ…ce do uszkodzenia chrzÄ…stki stawowej czy wiÄ™zadÅ‚a – wyjaÅ›nia Jan Grzegorz Murawski, specjalista ortopedii z Humana Medica Omeda w BiaÅ‚ymstoku.
Pozostałe przyczyny
Kolejną grupę stanowią choroby zwyrodnieniowe oraz pogłębiające się wraz z upływem czasu zmiany degeneracyjne. Przede wszystkim wiążą się one z wszelkimi nieprawidłowościami w budowie kolana.
- W tym wypadku do najczęściej wystÄ™pujÄ…cych schorzeÅ„ zaliczamy chondromalacjÄ™ chrzÄ…stki stawowej, a także zwyrodnieniowe uszkodzenie Å‚Ä…kotki, do którego dochodzi przez zbyt intensywne obciążenie stawów – dodaje specjalista z Omedy.
Problemy z kolanami mogÄ… również być nastÄ™pstwem schorzeÅ„ ogólnoustrojowych – takich, jak reumatoidalne zapalenie stawów, kolagenozy czy infekcje powodujÄ…ca odogniskowe zapalenie stawu.
Nie lekceważmy bólu
Pierwszym objawem, którego z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… nie powinniÅ›my lekceważyć, jest ból sygnalizujÄ…cy nieprawidÅ‚owoÅ›ci w funkcjonowaniu stawu.
- W przypadku chondromalacji problem ten nasila siÄ™ zwÅ‚aszcza przy zgiÄ™tym kolanie, gdy miÄ™sieÅ„ czworogÅ‚owy dociska rzepkÄ™ do kÅ‚ykci koÅ›ci udowej. Pacjenci dotkniÄ™ci tÄ… chorobÄ… skarżą siÄ™ na problemy przy wstawaniu czy np. wchodzeniu po schodach – opisuje doktor Murawski.
Z kolei ból spoczynkowy czy nasilajÄ…cy siÄ™ w nocy może być objawem schorzeÅ„ ogólnoustrojowych lub nowotworów koÅ›ci. Inne dolegliwoÅ›ci, na które warto zwrócić szczególnÄ… uwagÄ™ to uczucie „przeskakiwania” czy wrażenie tarcia pod rzepkÄ….
Leczenie i rekonwalescencja
Kluczem do sukcesu w przypadku leczenia jest prawidÅ‚owa diagnoza. Najprostszym badaniem, pozwalajÄ…cym wykluczyć niektóre choroby, jest USG stawu kolanowego. Metoda ta umożliwia m. in. wykrycie pÅ‚ynu w stawie, torbieli w dole podkolanowym czy uszkodzeÅ„ Å‚Ä…kotki i aparatu wiÄ™zadÅ‚owego.
- Z kolei do oceny chrzÄ…stki stawowej niezbÄ™dne bÄ™dzie przeprowadzenie wysokopolowego rezonansu magnetycznego, który uÅ‚atwi zdiagnozowanie wszelkich uszkodzeÅ„ czy zmian chorobowych – mówi specjalista z Humana Medica Omeda.
Kolejny krok to odpowiednio dobrane leczenie. W przypadku niewielkich zmian, niebędących następstwem anomalii w budowie kolana, stosuje się preparaty doustne i domięśniowe. W ich składzie znajdują się składniki niezbędne do odbudowy chrząstki stawowej.
Z kolei wszelkiego rodzaju wady rozwojowe czy wysoki stopieÅ„ chondromalacji wymagajÄ… leczenia operacyjnego. Wynika to z faktu, iż chrzÄ…stka nie posiada wÅ‚asnych naczyÅ„ krwionoÅ›nych, a bez tzw. czynników wzrostowych gojenie siÄ™ jej uszkodzeÅ„ jest po prostu niemożliwe.
- Najprostsze tego typu zabiegi polegajÄ… na usuniÄ™ciu chrzÄ…stki i celowym uszkodzeniu znajdujÄ…cej siÄ™ pod niÄ… koÅ›ci. Z napÅ‚ywajÄ…cej z niej krwi tworzy siÄ™ skrzep i rozpoczyna siÄ™ proces gojenia. W efekcie w tym miejscu powstaje blizna chrzÄ…stkopodobna, która ma za zadanie osÅ‚aniać zakoÅ„czenia wÅ‚ókien nerwowych i tym samym wyeliminować gÅ‚ównÄ… przyczynÄ™ bólu – dodaje na koniec doktor Jan Murawski.
Operacje te wykonuje siÄ™ maÅ‚oinwazyjnÄ… metodÄ… artroskopowÄ…, która wymaga niewielkiego naciÄ™cia skóry (0,5-1 cm). Dużo bardziej uciążliwy jest zaÅ› sam proces rekonwalescencji. Gojenie siÄ™ chrzÄ…stki stawowej trwa na ogóÅ‚ od 6 do 8 tygodni. Przez ten czas należy unikać przeciążania kolana, a także wykonywać zalecane ćwiczenia rehabilitacyjne.