Dwudziestu doradców emerytalnych w podlaskich placówkach ZUS przeżywa prawdziwy szturm. W całej Polsce od 3 lipca ruszyła usługa, w ramach której osoba zainteresowana przejść na emeryturę może skorzystać z bezpłatnych porad. Do 595 konsultantów w całym kraju ustawiają się długie kolejki, a liczba zainteresowanych przyszłą emeryturą jest wciąż bardzo duża.
Zadaniem konsultanta jest wyjaśnienie klientom jakie czynniki mają wpływ na jego emeryturę. -Doradca może także wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia pracy zawodowej – mówi Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. – W ten sposób doradcy wskaże przyszłemu emerytowi, w jakim okresie najkorzystniej będzie przejść na emeryturę, ale ostateczną decyzję każdy będzie musiał podjąć samodzielnie – dodaje Krupicka.
Spotkanie z doradcą odbywa się na Sali Obsługi klienta i wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „emerytury/renty", a następnie pole „doradca emerytalny". Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez internet.
Na Podlasiu w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo ponad 8 tys. wniosków o emeryturę. To efekt przywrócenia od 1 października niższego wieku emerytalnego. Dla mężczyzn będzie on wynosił 65 lat, dla kobiet 60. Usługa doradcy emerytalnego jest jednym z elementów przygotowań ZUS do sprawnego obsłużenia zwiększonego wpływu wniosków.
W ciągu 12 dni pracy w lipcu, naszych doradców w Oddziale w Białymstoku zostało obsłużonych 3498 osób z czego 2316 poprosiło o wyliczenie przyszłej emerytur. 1553 osoby chciały wiedzieć jaką emeryturę otrzymają w dniu wejścia ustawy zmieniającej, natomiast 763 były zainteresowane kwotą wyliczoną na okresy późniejsze.
- Wiele osób ciągle jest niezdecydowanych co do podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę. Nie wiedzą czy składać wniosek już teraz czy pracować dłużej . Jesteśmy pewni, że nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie nurtujące ich pytania – mówi rzeczniczka
Większość przyszłych emerytów prosi doradcę o wyliczenie kwoty emerytury oraz o symulację jej wysokości w zależności od czasu zakończenia aktywności zawodowej. Część z osób deklaruje chęć dłużej pracy aby otrzymać wyższą emeryturę.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego