Wójt gminy Sejny Dariusz Łostowski poinformował radnych, że w porozumieniu z komisją Rady Gminy postanowił zgłosić do kolejnego naboru wniosków w programie Polski Ład trzy drogi do modernizacji.
Połączyć gminy Giby i Sejny
Do programu dróg samorządowych zgłoszono projekt modernizacji drogi (możliwe dofinansowanie 60 - 70 proc.) niespełna półkilometrowy odcinek drogi, o jaki wnioskował do samorządu Sejn…wójt gmin Giby. Władze ościennej gminy Giby chcą bowiem, aby komunikacyjnie połączyć obie gminy.
Wójt Gib Robert Bagiński informował już wcześniej sejneńskich radnych, że w gminie Giby została rozpoczęta duża inwestycja drogowa w Kuklach. Zwrócił się zatem do Rady Gminy Sejny i wójta z prośbą, aby w budżecie uwzględnić inwestycję polegającą na przebudowie drogi o długości pół kilometra, która znajduje się w miejscowości Degucie, w gminie Sejny.
Podkreślił, że inwestycja gminy Giby to przebudowa odcinka drogi o długości 5 kilometrów. Jest to inwestycja na kwotę ponad 7 milionów. W wyniku jej realizacji zostanie połączona droga gminna Giby z drogą krajową. Zaapelował o realizację odcinka na terenie gminy Sejny.
Wójt Gminy Sejny poparł wniosek, ale zauważył, że trzeba czekać na ewentualną dotacje rządową. Poinformował, że w lutym 2022 roku był złożony wniosek w ramach Polskiego Ładu jednak nie udało się pozyskać funduszy. Zapewnił, że w br. roku gmina ponownie będzie ubiegać się o środki na przebudowę dróg gminnych. I tak się też stało.
Dwie drogi z programu PGR
Klejwy
Z tej części Polskiego Ładu można liczyć nawet na 98 – procentowe dofinansowanie.
Gmina Sejny składa dwa wnioski. Jeden dotyczy przebudowę drogi we wsi Klejwy. Trwa obecnie aktualizacja dokumentacji. Inwestycja była już planowana wcześniej, ale samorząd nie pozyskał pieniędzy na ten cel.
Drogi pogranicza polsko - litewskiego
Drugi wniosek dotyczy niespełna 2–kilometrowego przygranicznego odcinka drogi Burbiszki - granica z Litwą ( Galiniai), stanowiącego część ciągu drogowego Sankury (gm. Puńsk) – Burbiszki (gm. Sejny) - granica państwa ( Galiniai,Litwa), przebiegającego przez teren dwóch gmin: Puńsk (1,3 km) i Sejny (1,8 km). Gmina Sejny, wraz z gminą Puńsk, złożyły już wcześniej wniosek na jej modernizację swoich odcinków do programu Polski Ład, bo z niego można uzyskać nawet 98 procentowe dofinansowanie.
Wójt gminy Puńsk otrzymał wsparcie finansowe i już buduje swój odcinek. Ma być gotowy do 31 października 2023 roku.
Wójt gminy Sejny nie otrzymał pieniędzy w poprzednim rozdaniu, stara się zatem ponownie. Tym razem jest nadzieja, że pieniądze otrzyma.
- Możemy liczyć na 98 - procentową dotację na ten cel. To ważne, bo ceny robót drogowych są wręcz kosmiczne. Szacujemy, że przebudowa tego odcinka może kosztować 5 mln złotych – informował radnych wójt Dariusz .Łostowski.
Po stronie litewskiej
Natomiast jedną z modernizowanych dróg po stronie litewskiej ma być krajowa droga regionalna nr 2511 Lazdijai–Galiniai - to odcinek o długości prawie 9 km od Łoździej do granicy litewsko-polskiej w gminie Sejny, a dalej biegnie od Burbiszek do Sankur w gminie Puńsk. Prace powinny rozpocząć się w 2024 roku. Po zakończaniu modernizacji dróg po obu stronach granicy poprawią się warunki podróżowania w celach gospodarczych i turystycznych.
Poza tym, aby osiągnąć do 2024 r. w cel poprawy i rozbudowy infrastruktury drogowej obszarów przygranicznych Litwy i Polski planuje się po stronie litewskiej remont około 13 km granicznych odcinków dróg o znaczeniu państwowym w rejonach Łoździeje i Kalwaria: wojewódzkiej nr 2654 Senoji Radiškė–Naujieji Alksnėnai do granicy z Polską (gm. Puńsk) w rejonie Kalvarija i drogi krajowej nr 135 Lazdijai–Akmeniai rozciągającej się od 9,0 km do granicy z Polską w rejonie łoździejskim – to jedna z litewskich dróg krajowych, o długości 9,009 km. Łączy Łoździeje z granicą polsko-litewską w pobliżu miejscowości Akmeniai, skąd przedłużenie szlaku stanowi droga krajowa nr 16 w kierunku Augustowa.
W planach jest także modernizacja drogi nr 2505 Leipalingis – Kapčiamiestis – Kauknoris (18,1–28,1 km). Projekt tych odcinków ma być gotowy w przyszłym roku, prace przebudowy planowane są na lata 2024-2026.
Wspomniane drogi, którymi można przekroczyć granicę litewsko-polską, są w złym stanie, wąskie i często niebezpieczne, zwłaszcza po zmroku lub zimą. W ramach prac konserwacyjnych na tych drogach zmieniona zostanie nawierzchnia oraz wprowadzone zostaną środki bezpieczeństwa ruchu. Poprawi to warunki ruchu zarówno dla transportu tranzytowego, jak i lokalnego oraz zapewni bezpieczniejszą i wygodniejszą komunikację między obydwoma krajami.
Gminna droga do Kopcowa (Kapčiamiestis)
Ten odcinek w gminie Sejny jest w bardzo złym stanie. Na trasie w latach 2006-2007 znajdowało się turystyczne przejście graniczne Berżniki - Kapciamiestis, po wejściu Polski i Litwy do strefy Schengen droga stała się otwarta dla podróżnych.
Tę drogę żwirową, biegnącą z Berżnik do granicy z Litwą do i Kapciamiestis gmina od czasu do czasu tylko wyrównuje.
Tymczasem na gruntowną modernizację 1,5 km odcinka Berżniki - Kopcowo gmina Sejny musiałby dołożyć milion złotych. Na razie nie ma takich pieniędzy i nie składa wniosku do dotację.
WYG
Na fot: Drogi pogranicza polsko - litewskiego. Fot: Ministerstwo Komunikacji RL; wikipdia