Do 20 maja bieżącego roku potrwają badania społeczne o charakterze konsultacyjno – informacyjnym dotyczące planów budowy tzw. południowo - wschodniej obwodnicy Augustowa. Ma ona powstać w ciągu drogi krajowej nr 16 w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Obwodnica częścią większego projektu
Obwodnica Augustowa to element szerszego zadania obejmującego modernizację całego ciągu DK16 między Augustowem, a granicą państwa w Ogrodnikach. Droga zyska na całej długości szerokość minimum 7 metrów oraz nośność 11,5 tony na oś, co umożliwi wykorzystanie jej do ruchu cięższego niż obecnie.
W celu skutecznego wyeliminowania ruchu ciężkiego z Augustowa, GDDKiA zaplanowała południowo-wschodnią obwodnicę tej miejscowości. Analizowane są różne warianty, m.in. ten najdłuższy, który na początku ubiegłego roku przedstawił burmistrz Augustowa (tzw. wariant samorządowy). Zakończono prace nad uproszczonym Studium korytarzowym oraz nad analizą i prognozą ruchu.
Przypomnijmy, że w ub. roku koncepcje drogowców zostały mocno oprotestowane przez okoliczne samorządy.
W lutym 2020 roku Rada Miejska Augustowa przyjęła stanowisko, w którym odrzuciła każdy z proponowanych przez drogowców wariantów nowej obwodnicy Augustowa. Optują zaś za koncepcją burmistrza.
Koncepcja burmistrza zakłada budowę około 16-kilometrowego odcinka ze wsi Zielone (rejon Kolnicy) do wsi Dalny Las.
- Obwodnica będzie nieco dłuższa, ale w całości przebiegnie przez grunty Skarbu Państwa. Ominie Augustów i przejmie ruch od strony Lipska. To też jest istotne w kontekście planów uruchomienia przejścia granicznego w Lipszczanach - tłumaczył wcześniej burmistrz.
Wypowiedz się – wypełnij ankietę
Obecnie swoją opinię można wyrazić wypełniając ankietę bezpośrednio na stronie internetowej: www.dk16obwodnicaaugustowa.value-eng.pl
Istnieje również możliwość przesłania wypełnionego skanu formularza na adres mailowy: d.murach@value-eng.pl , lub pocztą na adres: Value Engineering Sp. z o.o., ul. Aleja Krakowska 22A, 02-284 Warszawa.
To właśnie ta firma przygotowuje Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe z elementami Koncepcji Programowej wraz z analizą i prognozą ruchu. Opracowanie tej dokumentacji jest niezbędne do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.
Obecnie prowadzone są badania o charakterze konsultacyjno – informacyjnym w ramach opracowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej, prowadzona jest również roczna inwentaryzacja przyrodnicza.
Aktualne informacje na temat proponowanych wariantów przebiegu drogi oraz rozwiązań technicznych można uzyskać na stronie internetowej
Dostępne są tam również wizualizacje.
GDDKiA zachęca do wypełnienia ankiety ( tutaj). Każdy głos jest dla nas ważny i będzie niewątpliwą pomocą przy realizacji projektu - zapewniają drogowcy.
Ogłoszenie przetargu w systemie Projektu i buduj planowane jest na III kw. 2024 r., a roboty budowlane przewidziane są na lata 2026-2028.
Droga Augustów - Ogrodniki
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje ponadto ogłosić przetargi na roboty budowlane i nadzór nad rozbudową K-16 Głęboki Bród-Ogrodniki.
GDDKiA ogłosi trzy przetargi: na prace budowlane w zadaniach "Rozbudowa drogi krajowej nr 16 na odcinku Giby-Ogrodniki (granica państwa)" i "Rozbudowa drogi krajowej nr 16 na odcinku Głęboki Bród-Giby", a także "Pełnienie nadzoru nad projektowaniem i realizacją robót oraz zarządzanie kontraktami" dwóch powyższych zadań.
Przebudowa tych odcinków to część projektu modernizacji całego ciągu krajowej "szesnastki" pomiędzy Augustowem, a granicą polsko-litewską.
Przypomnijmy, że przeciwko modernizacji tej drogi w sposób umożliwiający przemieszczanie się nią TIR-ów protestował m.in. Augustowski Obywatelski Komitet Protestacyjny, który wysłał w ub. roku w tej sprawie list do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury. Wskazuje w nim. m.in., że trasa przecina Kanał Augustowski i jego śluzę w Przewięzi, który jest znanym zabytkiem z początku XIX wieku i został uznany za Pomnik Historii przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego, a obecnie prowadzone jest postępowanie do przygotowania wpisania Kanału Augustowskiego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Komitet proponuje rozważenie wykorzystania fragmentów drogi wojewódzkiej nr 653 z Suwałk do Sejn. Drogowcy odpowiedzieli wówczas, że parametry drogi Suwałki-Sejny nie są dostosowane do ruchu tranzytowego
Poważne wątpliwości co do projektu miał też m.in. zarząd powiatu augustowskiego. Podkreślał, że „droga nie może stanowić zagrożenia dla dziedzictwa kulturowego Ziemi Augustowskiej, jakimi są Diecezjalne Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej i Kanał Augustowski ustanowiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pomnikiem Historii”.
Przypomnijmy, że wiele lat temu wprowadzono zakaz ruchu TIR-ów drogą Ogrodniki- Augustów m.in. ze względy środowiskowe. Gdy pojawiały się jakieś wstępne pomysły na powrót samochodów ciężarowych na tej drodze, to protestowały nie tylko organizacje ekologiczne, ale i samorządy. Np. Rada Powiatu augustowskiego w przyjętym 26 kwietnia 2006 roku stanowisku w tej sprawie, pisała m.in. tak: „(…) Ważnym argumentem za utrzymaniem zakazu jest przebieg drogi przez obszar chronionego krajobrazu Puszczy Augustowskiej. Skierowanie samochodów ciężarowych TIR przez środek jednego z najcenniejszych kompleksów leśnych Polski spowoduje nieodwracalne zniszczenie środowiska”.
Źródło; GDDKiA Oddział Białystok