Liliana Cecylia Brozio, uczennica siódmej klasy Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Raczkach została Finalistką V Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych, organizowanej przez Instytut Badań Literackich PAN. O tytuł Laureata powalczy w kwietniu w Warszawie.
Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty, Liliana jest już zwolniona z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, a zwolnienie jest równoznaczne z otrzymaniem oceny najwyższej (100%). Laureaci i finaliści Olimpiady są również uprawnieni do przyjęcia w pierwszej kolejności do szkół średnich.
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych organizowana jest zaledwie od kilku lat. O wiele dłuższą historię ma analogiczna Olimpiada dla szkół średnich.
Olimpiada bazuje na zestawie dziesięciu utworów literackich, spoza kanonu lektur. W tym roku są to następujące lektury: P. Beręsewicz, Szeptane, R. Jędrzejewska-Wróbel, Stan splątania, E. Przybylska, Most nad Missisipi, S. Lem, Przyjaciel, A. Dumas, Trzej muszkieterowie, E. Kiereś, Lapis, R. Kosik, Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy, J. Chmielewska, Boczne drogi, Z. Nienacki, Niesamowity dwór, A. C. Doyle, Pies Baskerville’ów.
Na etapie szkolnym uczniowie musieli napisać opowiadanie lub rozprawkę na jeden z wybranych tematów w odniesieniu do powyższych tekstów.
Pierwsza część etapu okręgowego – pisemna - składała się z dwóch części – rozprawki i testu z wiedzy o języku. W tym roku przystąpiło do niej 520 osób z całej Polski, a także np. z Wilna, czy z Madrytu. Liliana uzyskała fenomenalny wynik, znajdując się w pierwszej piątce!
Etap ten odbył się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.
Przewodniczącą komisji była prof. dr hab. Jolanta Sztachelska, Kierownik Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski na Uniwersytecie w Białymstoku.
Do kolejnego etapu – ustnego, zakwalifikowało się 298 osób. Pomyślnie ukończyły go 193 osoby, w tym trzy osoby z województwa podlaskiego – Liliana Brozio i dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 53 z Białegostoku.
Etap ustny polegał na głosowej interpretacji tekstu i rozmowie na temat wylosowanego utworu następujących poetów: J. Lieberta, J. Kochanowskiego, M. Konopnickiej, K. I. Gałczyńskiego i E. Lipskiej. Należało odnieść się do biografii autorów, kontekstów historycznych, kulturalnych i społecznych oraz do opracowań badaczy literatury. Polecane artykuły miały charakter akademicki. Na przykład jedno z poleceń dotyczyło omówienia pojęcia habitusu poetyckiego J. Lieberta. Oprócz pięknej polszczyzny i dykcji, trzeba było wykazać się umiejętnością argumentowania i odpornością na stres.
Kolejny etap – pierwsza część etapu centralnego, również odbył się w Białymstoku i także polegał na napisaniu rozprawki i rozwiązaniu testu z wiedzy o języku.
Uczennica z Raczek przeszła go jako jedyna w województwie podlaskim pomyślnie. Znalazła się tym samym w ścisłym gronie 60 Finalistów, którzy spotkają się 19 kwietnia na egzaminie ustnym w Warszawie/Konstancinie – Jeziornie.
Nauczycielką języka polskiego Liliany jest Pani Katarzyna Kowalska. Stricte do Olimpiady Liliana przygotowywała się pod okiem mamy Justyny Brozio.