01.12.2016

Dziecko zostaje samo w domu. Jak je do tego przygotować, aby było bezpieczne?

Dom kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem. Kiedy jednak nadchodzi moment, gdy dziecko ma w nim zostać samo po raz pierwszy, okazuje się być także miejscem, w którym mogą je spotkać różne zagrożenia. Szafka z lekarstwami, gniazdka elektryczne, szuflada z nożami czy nieznajomy pukający do drzwi, to tylko niektóre z nich. Jak przygotować dziecko do samodzielnego pobytu w domu? Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że dziecko poradzi sobie z potencjalnymi, niebezpiecznymi sytuacjami?

Dziecko do dziesiÄ…tego roku życia powinno pozostawać w domu pod opiekÄ… osoby dorosÅ‚ej. Jednak w praktyce zdarzajÄ… siÄ™ momenty, gdy także nieco mÅ‚odsze dzieci, zostajÄ… na chwilÄ™ same w domu. Zwykle granicÄ…, gdy zaczynamy stopniowo zwiÄ™kszać ich samodzielność jest pójÅ›cie do szkoÅ‚y. Należy jednak pamiÄ™tać, że dzieci lubiÄ… zabawÄ™, sÄ… ciekawe Å›wiata, chcÄ… go odkrywać i poznawać. Niestety nie zawsze w sposób, który jest bezpieczny. LekkomyÅ›lność i nieuważne zachowanie mogÄ… z kolei doprowadzić do przykrych konsekwencji, z których dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawÄ™. Dlatego należy je do samodzielnego pobytu w domu stopniowo przygotować, nie szczÄ™dzÄ…c rozmów i wyjaÅ›nieÅ„ oraz poÅ›wiÄ™cajÄ…c na to odpowiedniÄ… ilość czasu.

Dziecko samo w kuchni

Szuflady z nożami, zapaÅ‚ki, czajnik z gorÄ…cÄ… wodÄ… czy skÅ‚adniki, na które dziecko jest uczulone, to potencjalne zagrożenia, jakie czekajÄ… na maÅ‚ego kucharza, chcÄ…cego samodzielnie przygotować posiÅ‚ek. Dlatego lepiej, jeÅ›li to my wczeÅ›niej zadbamy o to, by dziecko po powrocie ze szkoÅ‚y nie eksperymentowaÅ‚o samo w kuchni. Najlepiej dzieÅ„ zacząć od przygotowania pożywnego posiÅ‚ku (np. owsianki z orzechami i kubka kakao), a do plecaka zapakować maluchowi peÅ‚nowartoÅ›ciowe, drugie Å›niadanie (np. kanapki z peÅ‚noziarnistego pieczywa, a do tego owoc i sok), które zaspokoi gÅ‚ód dziecka i zapewni mu energiÄ™ na dÅ‚uższy czas. Aby samo nie próbowaÅ‚o przygotowywać jedzenia po powrocie do domu, zostawmy mu w widocznym miejscu lub w lodówce zdrowÄ… przekÄ…skÄ™ (np. przygotowane dzieÅ„ wczeÅ›niej ciasteczka na bazie pÅ‚atków zbożowych). DziÄ™ki temu nasz mÅ‚ody uczeÅ„ nie bÄ™dzie musiaÅ‚ próbować np. sam kroić chleba, a my bÄ™dziemy mieć pewność, że jest bezpieczny i nie zje nic, co mogÅ‚oby mu zaszkodzić.

Niebezpieczne substancje i przedmioty

Nie tylko kuchnia jest dla dzieci miejscem potencjalnie niebezpiecznym. W domu mamy również sprzÄ™ty i urzÄ…dzenia, które mogÄ… być potencjalnie niebezpieczne dla najmÅ‚odszych np. żelazka, przybory do majsterkowania czy gniazdka elektryczne, które sÄ… w każdym pomieszczeniu. Dlatego dziecko powinno wiedzieć, których przedmiotów nie wolno używać bez nadzoru dorosÅ‚ych i co może siÄ™ stać, jeÅ›li zÅ‚amie tÄ™ zasadÄ™.

Jak zauważa Wioletta Krzyżanowska, pedagog wspóÅ‚pracujÄ…cy z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka: 

Dzieci ciekawi wiele rzeczy i lubiÄ… zadawać pytania. JeÅ›li nie chcemy, aby same próbowaÅ‚y przekonać siÄ™ „dlaczego mi nie wolno?” lub „jak to dziaÅ‚a?”, to pozwólmy im uczestniczyć w domowych zajÄ™ciach, pokażmy jak dziaÅ‚ajÄ… różne urzÄ…dzenia, wyjaÅ›niajmy dlaczego pewne przedmioty sÄ… niebezpieczne i czym grozi ich nieodpowiednie użycie. Im wiÄ™cej otrzymajÄ… od nas informacji, im chÄ™tniej odpowiemy na wszelkie pytania, im wiÄ™cej nauczÄ… siÄ™ przy nas, dorosÅ‚ych, tym lepiej. DziÄ™ki temu ciekawość dziecka zostanie zaspokojona i nie bÄ™dzie go kusić samodzielne eksperymentowanie.

Oprócz grożących wypadkiem narzÄ™dzi trzymamy w domach także różnego rodzaju Å›rodki chemiczne, czÄ™sto żrÄ…ce i niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlatego tego rodzaju substancje należy kupować w specjalnych, zabezpieczonych przed otwarciem przez dziecko opakowaniach i zawsze przechowywać poza zasiÄ™giem najmÅ‚odszych. Podobnie jest w przypadku leków. Najlepiej, jeÅ›li znajdujÄ… siÄ™ na najwyższych póÅ‚kach, w zabezpieczonym pojemniku. Dziecko nie powinno mieć możliwoÅ›ci samodzielnego siÄ™gniÄ™cia po nie i musi wiedzieć, że lekarstwa przyjmować może tylko w obecnoÅ›ci osoby dorosÅ‚ej. Najlepiej, gdy sÄ… podane przez rodziców lub paniÄ… pielÄ™gniarkÄ™ w szkole.

Obcy za drzwiami

Dziecko, które zostaje samo w domu, oprócz poznania zasad bezpieczeÅ„stwa dotyczÄ…cych postÄ™powania z różnymi przedmiotami, przygotujmy także na to, jak należy siÄ™ zachować, kiedy potencjalnie niebezpieczny jest inny czÅ‚owiek. Dlatego powinno wiedzieć, że kiedy jest samo w domu, nie może otwierać nikomu drzwi. Dotyczy to także wejÅ›cia na klatkÄ™ schodowÄ… po sygnale domofonu, jeÅ›li mieszkamy w bloku. Nie powinno też zdradzać, że jest bez opieki, a na pytanie gdzie sÄ… rodzice odpowiedzieć, że w pobliżu.

Inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy GÅ‚ównej Policji, także wspóÅ‚pracujÄ…cy z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka dodaje:

– Dzieci należy szczególnie uczulić na osoby, które na pierwszy rzut oka mogÄ… wydać im siÄ™ przyjazne. Np. na miÅ‚Ä… paniÄ…, która twierdzi, ze jest znajomÄ… rodziców albo pana doktora mówiÄ…cego, że coÅ› im siÄ™ staÅ‚o i dziecko powinno jechać z nim natychmiast do szpitala. Osoby o niecnych zamiarach czÄ™sto uciekajÄ… siÄ™ do takich wÅ‚aÅ›nie sposobów, by wzbudzić ufność w najmÅ‚odszych.

Bądźmy w kontakcie

Oprócz nauczenia dziecka bezpiecznych zachowaÅ„ podczas samodzielnego pobytu w domu, pamiÄ™tajmy, że dla jego komfortu psychicznego oraz bezpieczeÅ„stwa niezbÄ™dne jest, aby zawsze wiedziaÅ‚o, gdzie sÄ… rodzice oraz jak siÄ™ z nimi skontaktować. W widocznym miejscu, np. na lodówce, powieÅ›my także telefony alarmowe do odpowiednich sÅ‚użb, wczeÅ›niej wyjaÅ›niajÄ…c, w jakich sytuacjach należy z nich skorzystać oraz jak siÄ™ zachować w czasie rozmowy. Można jÄ… nawet przećwiczyć z dzieckiem kilka razy.

- Bardzo ważne, aby dziecko po wykręceniu numeru alarmowego najpierw przedstawiło się, powiedziało ile ma lat, a także gdzie się znajduje, a następnie powiedziało co się stało i dlaczego potrzebna jest pomoc. Musi też uważnie słuchać i wykonywać polecenia służb ratowniczychpodkreśla inspektor Marek Konkolewski.

Nie tylko rodzice

W edukacjÄ™ dzieci dotyczÄ…cÄ… zasad bezpieczeÅ„stwa i sposobów prawidÅ‚owego zachowania na wypadek różnego rodzaju zagrożeÅ„ powinni angażować siÄ™ wszyscy doroÅ›li, majÄ…cy wpÅ‚yw na wychowanie dzieci.

Jak mówi Wioletta Krzyżanowska:

– OczywiÅ›cie dużą rolÄ™ w przygotowaniu dzieci do samodzielnego pobytu w domu peÅ‚niÄ… rodzice, którzy znajÄ… swoje dziecko i swój dom. Jednak także my, nauczyciele powinniÅ›my mieć udziaÅ‚ w zapewnieniu bezpieczeÅ„stwa dzieciom. Warto zapraszać na lekcje przedstawicieli różnych sÅ‚użb, np. strażaka czy policjanta. To dla dzieci zawsze duża atrakcja. Można też skorzystać z programów edukacyjnych, takich jak Akademia Bezpiecznego Puchatka. DziÄ™ki materiaÅ‚om edukacyjnym, które pozwolÄ… przeprowadzić lekcje z najmÅ‚odszymi uczniami na temat bezpiecznych zachowaÅ„ w różnych sytuacjach, w tym również w domu, możemy nauczyć je jak najlepiej ustrzec siÄ™ przed zagrożeniem, ale też jak siÄ™ odpowiednio zachować, gdy już znajdÄ… siÄ™ w niebezpiecznej sytuacji.

Na koniec bardzo ważna zasada do przestrzegania przez rodziców. JeÅ›li tylko otrzymamy niepokojÄ…cy sygnaÅ‚ od naszego dziecka, nie zwlekajÄ…c musimy wracać do domu - nawet, jeÅ›li po dotarciu na miejsce okaże siÄ™, że to faÅ‚szywy alarm.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
21.07.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe og³oszenie