Ogromnym sukcesem młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Wiżajnach zakończył się finał ogólnopolski XVIII edycji konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”. Gimnazjalistki zajęły drużynowo piąte miejsce w kraju.
W tegorocznych zmaganiach konkursowych uczestniczyło 8135 uczniów z 463 szkół leżących na terenach 304 gmin. W wyniku czteropoziomowych (szkolnych, gminnych, parkowych i wojewódzkich) eliminacji do finału ogólnopolskiego zakwalifikowało się 16 czteroosobowych drużyn reprezentujących 16 województw. Rozgrywki finałowe odbyły się 4 czerwca br. w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.
Konkurs przebiegał trzyetapowo. W pierwszej części uczestnicy konkursu rozwiązywali test z zakresu ogólnej wiedzy przyrodniczej, geograficznej i ekologicznej oraz wiedzy o parkach krajobrazowych Polski. Drugi etap polegał na rozpoznawaniu roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. Trzecia zaś konkurencja, polegała na interpretacji mapy topograficznej.
Drużyna z Wiżajn, reprezentująca Suwalski Park Krajobrazowy i województwo podlaskie, w składzie Lidia Rudziewicz, Martyna Karmiłowicz, Ewelina Wilk, Oliwia Jurewicz, nauczyciel Pani Bożena Głosek zajęła V miejsce w kraju. Gratulujemy!
Po finałowych zmaganiach konkursowych uczniowie i ich opiekunowie zwiedzali najciekawsze miejsca Mazowsza. Bazą wypadową było Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Pałac i Folwark w Łochowie. Podczas czterodniowego pobytu uczestnicy zwiedzili Warszawę (Zamek Królewski - Muzeum i Rezydencję Królów i Rzeczypospolitej, stare miasto, Centrum Nauki Kopernik, stadion „PGE Narodowy”, Pałac Kultury i Nauki) oraz odwiedzili inne mazowieckie atrakcje turystyczne i przyrodnicze: Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie, punkt widokowy Sowią Górę w Jarnicach, siedzibę Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliskach. Na zakończenie pobytu finaliści konkursu i ich opiekunowie wzięli udział w ekscytujących nocnych podchodach pałacowych.
Finał XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski” stał się doskonałą okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy na temat parków krajobrazowych Polski, ale także do integracji środowiska młodych przyrodników.
Za Wrota Podlasia