"Pan Tadeusz", rozprawka na temat, czy można poznać samego siebie lub opowiadanie o tym, jak bohater wybranej powieści zachowywałby się w czasach współczesnych. We wtorek rozpoczęły się tegoroczne egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie zdawali język polski, jutro czeka ich egzamin z matematyki, a w czwartek z wybranego języka obcego.
- Było tak średnio. Niektóre zadania były naprawdę ok, ale niektóre bardzo trudne, nawet skomplikowane. Zwłaszcza zadania dotyczące fragmentu "Pana Tadeusza". Nawet, jak ktoś przeczytał całą lekturę, nie wszystko można było od razu zrozumieć i odpowiedzieć na pytania. Temat rozprawki i opowiadania nie bardzo mi podeszły, ale napisałam rozprawkę, bo mi wychodzi lepiej. Na szczęście, nie zestresowałam się, bo wtedy byłoby znacznie gorzej. Najbardziej obawiam się egzaminu z matematyki - mówi Klaudia Górska, uczennica klasy 8 B Szkoły Podstawowej w Raczkach.
W Suwałkach do egzaminów przystępuje ponad 750 uczniów. W Szkole Podstawowej nr 7 w Suwałkach - 82.
- To uczniowie z czterech klas. Jedna z nich jest nieduża. Mamy nadzieję, że wszyscy będą zdrowi i przystąpią do wszystkich egzaminów – mówi Beata Wanda Życzkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Suwałkach. - Uczniowie na pewno się denerwują, my również. Mamy nadzieję, że egzaminy będą łatwiejsze niż w poprzednich latach. Nauka zdalna niestety nie zastąpi nauki stacjonarnej - dodaje.
Podobnego zdania jest również Kazimierz Leończuk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie. W niej z kolei do egzaminów przystępuje w tym roku 26 uczniów – jedna klasa ósma.
- Wszyscy nauczyciele, my jako dyrekcja, staraliśmy się jak najlepiej przygotować uczniów do egzaminu. Przeprowadzaliśmy egzaminy próbne, tak, aby uczniowie mogli oswoić się, zobaczyć, jak to będzie wyglądało, ile będą mieć czasu. Technicznie jesteśmy przygotowani. Mamy nadzieję, że uczniowie sobie poradzą – dodaje.
W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych nie uczestniczyli w tzw. targach szkół.
- Uczniowie mieli natomiast lekcje z doradztwa zawodowego online. W naszej szkole prowadziła je pani pedagog. Młodzież zapoznała się z ofertą szkół w najbliższej okolicy, a także z procedurami obowiązującymi przy rekrutacji: jakie dokumenty są potrzebne, kiedy i jak je składać. Tak więc mimo pandemii uważam, że młodzież dokona świadomego wyboru szkoły średniej - dodaje Wanda Życzkowska.
W czasie trwania egzaminów ósmoklasistów pozostali uczniowie mają wolne. W większości szkół, tak jak w Szkole Podstawowej w Raczkach, dniem wolnym od szkoły będzie również piątek. Uczniowie wrócą do szkół w poniedziałek, 31 maja. Tuż przed Dniem Dziecka.
(just); fot. Szkoła im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak