Władze Ełku, który znalazł się poza granicami przygranicznej strefy lokalnego ruchu bezwizowego z obwodem kaliningradzkim, zwróciły się do polskiego rządu z wnioskiem o rozszerzenie zasięgu Ełk i przyległe rejony.
W środę, 29 stycznia br., Rada Miasta, na wniosek prezydenta Ełku, Tomasza Andrukiewicza. wystąpiła do premiera o rozszerzenie strefy małego ruchu granicznego o miasto Ełk, powiat ełcki i południowe powiaty województwa warmińsko – mazurskiego.
Zdaniem samorzÄ…du, powiat eÅ‚cki zostaÅ‚ pozbawiony szansy aktywnego kontynuowania dziaÅ‚aÅ„ z zakresu wspóÅ‚pracy z instytucjami i przedsiÄ™biorcami z obwodu kaliningradzkiego (m. in. miastem Oziersk, Gusiev), z którymi utrzymuje kontakty i realizuje wspólne przedsiÄ™wziÄ™cia wspóÅ‚finansowane przez UE oraz pogÅ‚Ä™biania wiÄ™zi i kontaktów transgranicznych. SamorzÄ…dowcy widzÄ… szanse rozwoju EÅ‚ku i okolic we wspóÅ‚pracy z obwodem.
Porozumienie miÄ™dzy RosjÄ… i PolskÄ… o przygranicznym ruchu bezwizowym dziaÅ‚a od czerwca 2012 roku. Obejmuje ono caÅ‚y obwód kaliningradzki i przygraniczne rejony Polski, znajdujÄ…ce siÄ™ nie dalej niż 30 km od granicy. EÅ‚k znajduje siÄ™ w odlegÅ‚oÅ›ci 34 km. WÅ‚adze miasta liczÄ…, że napÅ‚yw Rosjan z sÄ…siedniego obwodu kaliningradzkiego da impuls do rozwoju przedsiÄ™biorczoÅ›ci.
Suwałki zaspały
Szkoda też, że dobrodziejstwa umowy międzyrządowej umowy zawartej między III RP a Federacją Rosyjską nie mogą skorzystać mieszkańcy Suwalszczyzny, i nikt nawet o to się nie stara. Rosjanie też nie mogą przyjechać bez wiz na Suwalszczyznę. I tak, np. mieszkańcy wsi Borawskie, graniczącej z Bakałarzewem, mogą jechać do obwodu bez wiz, ale już ludzie z gminy Bakałarzewo takich uprawnień nie mają, podobnie, jak Suwałk, czy Wiżajn, gmin graniczącej z obwodem.
Gdy w lipcu 2012 roku otwarto granicÄ™ dla mieszkaÅ„ców Mazur, politycy z naszego regionu bili siÄ™ w piersi za to, że przegapili negocjacje i zapowiadali starania o objÄ™cie strefÄ… także Suwalszczyzny. I na tym poprzestano. Od tamtej pory żaden z polityków nie pochwaliÅ‚ siÄ™ swymi dziaÅ‚aniami w tej sprawie. A szkoda.
Aktywni Mazurzy
Warmińsko-mazurskie miasta starają się przyciągnąć Rosjan, m.in. promując się w obwodzie kaliningradzkim. Rosjan zachęcają także billboardy i witacze ustawione na drogach dojazdowych.
Szczególnie w weekendy mazurskie hotele pÄ™kajÄ… w szwach. A Rosyjski turysta, to dobry gość, bo gdy przyjeżdża, to pieniÄ™dzy nie żaÅ‚uje. Nic dziwnego, że mazurscy samorzÄ…dowcy na promocjÄ™ Warmii i Mazur w obwodzie kaliningradzkim wydadzÄ… okoÅ‚o dwóch milionów zÅ‚otych. OpÅ‚aci siÄ™.
Oba regiony potrafiÄ… też razem promować siÄ™. W PoznaÅ„skich Targach Turystycznych Tour Salon (17 – 19 października 2013 roku) po raz pierwszy - obok reprezentantów branży turystycznej Warmii i Mazur - na regionalnym stoisku wystawienniczym goÅ›cili wspólnie partnerzy z obwodu kaliningradzkiego.
WedÅ‚ug marszaÅ‚ka regionu Jacka Protasa, coraz wiÄ™cej turystów z Rosji jest zainteresowanych nie tylko zakupami, ale i wypoczynkiem oraz leczeniem w przygranicznych powiatowych szpitalach. SamorzÄ…d planuje zatem rozwijać lukratywnÄ… ofertÄ™ w dziedzinie zdrowia i turystyki medycznej.
A gubernator obwodu zaprasza Warmiaków do korzystania z usÅ‚ug ich placówek sÅ‚użby zdrowia. PrzeszÅ‚y one w kilku minionych latach gruntownÄ… modernizacjÄ™ i sÄ… wyposażone w nowoczesny sprzÄ™t oraz dysponujÄ… dobrÄ… kadrÄ… lekarskÄ…. UmowÄ™ o wspóÅ‚pracy podpisaÅ‚y samorzÄ…dy lekarskie Olsztyna i Kaliningradu. Za unijne pieniÄ…dze z programu wspóÅ‚pracy chcÄ… stworzyć w obu miastach oÅ›rodki, w których bÄ™dÄ… siÄ™ szkolić zarówno studenci, lekarze rezydenci, jak i specjaliÅ›ci zaawansowani w chirurgii maÅ‚oinwazyjnej.
Wspólne inwestycje
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego wyasygnowaÅ‚ na poprzedni program wspóÅ‚pracy przygranicznej Polski- Litwy- Rosji (obwód kaliningradzki) 130 mln euro, tj. trzy razy wiÄ™cej niż we wczeÅ›niejszym rozdaniu, a Å‚Ä…cznie ze Å›rodkami krajowymi byÅ‚o do wziÄ™cia do 176 mln euro. W nowym okresie (2014 - 2020) ma być nieco wiÄ™cej pieniÄ™dzy na wspólne polsko - litewsko - rosyjskie ( obwód kaliningradzki) projekty.
Z ciekawszych realizowanych przedsiÄ™wzięć należy odnotować m.in. „Biuro wspierania przedsiÄ™biorczoÅ›ci", jakie powstanie w EÅ‚ku. To jest efekt wspóÅ‚pracy EÅ‚ku i Ozierska. CaÅ‚kowita wartość to ponad 200 tysiÄ™cy euro, ale aż 90% - to dofinansowanie unijne. W dwóch biurach: w EÅ‚ku i Oziersku, bÄ™dÄ… siÄ™ odbywaÅ‚y m.in. szkolenia dla przedsiÄ™biorców i osób bezrobotnych. Ze Å›rodków z programu wspóÅ‚pracy transgranicznej Litwa-Polska-Rosja budowana jest kanalizacja wodociÄ…gowa we wsi Kukuwo koÅ‚o Olecka.
Wspólne zabawy
Na wzajemne lepsze postrzeganie siebie majÄ… wpÅ‚yw, bez wÄ…tpienia, wspólne różne projekty, realizowane przez samorzÄ…dy po obu stronach granicy. SÄ… o tyle Å‚atwiejsze, bo odpada caÅ‚a mitrÄ™ga wizowa. SÄ… na tym pograniczu i caÅ‚kiem wydawaÅ‚o siÄ™ maÅ‚e przedsiÄ™wziÄ™cia, sÅ‚użące wzajemnemu poznawaniu, wspóÅ‚pracy, jak chociażby budowa w Gusiewie przez EÅ‚ckie Stowarzyszenie Ekologiczne placu zabaw dla tamtejszych dzieci. Wykonali tÄ™ robotÄ™ wspólnie mÅ‚odzi ludzie z EÅ‚ku, Gusiewa i Berlina. Z kolei mÅ‚odzi goÅ‚dapianie wraz z mÅ‚odzieżą z Gusiewa przez kilka miesiÄ™cy przygotowywali wspólne plenerowe widowisko oparte na miejscowych legendach, a potem wystawili je nad piÄ™knym przygranicznym jeziorem GoÅ‚dapiwo. Rosyjskie, w tym renomowane zespoÅ‚y artystyczne, uÅ›wietniajÄ… czÄ™sto nie tylko wielkie, o randze wojewódzkiej, imprezy kulturalne, ale sÄ… obecne nawet na gminnych uroczystoÅ›ciach. Miejscowi też potrafiÄ… mile zaskoczyć goÅ›ci.
Jakież miÅ‚e byÅ‚o zaskoczenie rosyjskich artystów, gdy w niewielkiej turystycznej wiosce BecejÅ‚y, na Suwalszczyźnie, za wystÄ™p ludowych artystów Czerniachowska, podziÄ™kowaÅ‚ po rosyjsku zwykÅ‚y rolnik, szef miejscowego zespoÅ‚u ludowego. MiÅ‚e, bo czÄ™sto politycy z pierwszych stron gazet udajÄ…, że nie znajÄ… rosyjskiego.
Rocznie w obu regionach odbywa siÄ™ ok. 200 wspólnych imprez kulturalno - sportowo- rekreacyjnych.
Jan Wyganowski