27.07.2022

Euroregion Niemen. 20 nowych sterników motorowodnych

W ostatni weekend Stowarzyszenie Euroregion Niemen zorganizowało kurs sternika motorowodnego w ramach realizacji projektu „Rozwój wspólnej drogi wodnej łączącej kraje sąsiadujące do zrównoważonej turystyki i współpracy”, współfinansowanego z programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska.

Kurs odbywał się w Oficerskim Yacht Clubie Pacyfic w Augustowie. Wszystkich 20 uczestników zdało egzamin i uzyskało uprawnienia sternika motorowodnego. Kurs był bezpłatny.

 - Naszym celem była poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z wypoczynku na wodach – informuje przewodniczący Stowarzyszenia Euroregion Niemen w Suwałkach Cezary Cieślukowski.

Projekt „Rozwój wspólnej drogi wodnej łączącej sąsiednie kraje dla zrównoważonej turystyki i współpracy” realizowany jest przez Stowarzyszenie Euroregion Niemna w Mariampolu, polskie Stowarzyszenie Euroregion Niemen w Suwałkach oraz Dyrekcję Państwowej Instytucji Litewskich Śródlądowych Dróg Wodnych. Jest częściowo finansowany z programu współpracy transgranicznej Litwy i Polski 2014-2020 oraz partnerów. Kurs na sternika był ostatnim etapem projektu.

 

 

Głównym celem tego projektu jest stworzenie drogi wodnej (trasy) łączącej Litwę i Polskę na Kanale Augustowskim i Niemnie, aby promować bezpieczniejszą turystykę i popularyzować zrównoważone obiekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, zwiększyć ruch turystyczny i dłuższe pobyty turystów w regionie przygranicznym i przyspieszyć odbudowę turystyki po pandemii.

Realizowano w międzyczasie kilka głównych działań:

Zakończono już pomiary batymetryczne Niemna i przeanalizowano stan techniczny (śluz) Kanału Augustowskiego. Na podstawie tych danych Dyrekcja Żeglugi Śródlądowej przygotowała turystyczną e-mapę szlaku Niemna, na której każdy turysta wodny może znaleźć informacje o głębokości według charakterystycznych odcinków w warunkach suchych, a wartość głębokości dla każdego dnia może sprawdzić na utworzonej e-mapie, którą można również wykorzystać w formacie aplikacji na telefonie. (Więcej informacji Interaktywne mapy nawigacyjne).

Aby mieć większe grupy i przepływy podróżnych w regionie oraz mieć więcej firm turystycznych zdolnych do obsługi, zaplanowano zwiększenie liczby osób z certyfikatami kapitana statku, ponieważ wówczas firmy biznesowe będą miały możliwość bezpiecznego inwestowania w zakup nowych statków lub łodzi oraz możliwość zatrudnienia tych kapitanów lub w przypadku, gdy ludzie będą kupować lub wynajmować łodzie i samodzielnie rozszerzać swoją indywidualną działalność i źródła dochodów po otrzymaniu zaświadczeń kapitana statku.

W celu wzmocnienia praktycznych umiejętności sektora turystycznego, 40 osób (po 20 z Litwy i Polski) odbyło kursy dla kapitanów statków. Dzięki osobom, które uzyskały uprawnienia kapitana statków, firmy biznesowe będą mogły bezpieczniej inwestować w zakup nowych statków lub łodzi oraz możliwość zatrudnienia tych kapitanów statków. Oczekuje się, że osoby, które otrzymały świadectwa kapitana, same będą kupować lub wynajmować łodzie, rozszerzając tym samym swoją indywidualną działalność i źródła dochodów.

 

 

Inne szkolenia i kursy:

Wzmocnienie umiejętności teoretycznych i praktycznych w zakresie zarządzania i udzielania pierwszej pomocy w sektorze turystycznym (1 szkolenie - 30 uczestników; 16 szkoleń grupowych dla osób chcących rozpocząć/rozwijać turystykę wodną lub w niej pracować – 240 uczestników; 2 kursy dla żeglarzy - 40 uczestników, 1 wycieczka promocyjna wiosną br. z Augustowa do Birsztan (kanał i rzeka) - 40 + 20 uczestników);

Poprawa świadomości, bezpieczeństwa i atrakcyjności otoczenia szlaku wodnego (przygotowano 1 elektroniczną mapę nawigacyjną, 1 zintegrowany system internetowy z 1 publikacją elektroniczną i 1 mapą, zakup 2 jednostek sprzętu do monitoringu koryta rzeki i jego zmian).

Projekt promował długofalową współpracę transgraniczną w sektorach turystyki wodnej i pokrewnych, dłuższy i bezpieczniejszy pobyt turystów oraz pozostawienie większej ilości środków na noclegi i inne usługi w regionie.

Czas realizacji projektu to 21 miesięcy. Całkowita wartość projektu to 190 354,95 euro, z czego kwota wsparcia z UE - 161.801,69 euro.

WYG

Źródło i fot:  Stowarzyszenia Euroregionu Niemen w Mariampolu i Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie