Od 1 stycznia 2016r. obowiązują przepisy umożliwiające lekarzom wystawianie zwolnień lekarskich elektronicznych. Lekarze w województwie podlaskim z duża dozą nieufności podchodzą do tych zmian. W pierwszym kwartale tego roku do Oddziału w Białymstoku wpłynęło łącznie 168 439 zwolnień lekarskich, w tym 10 497 to dokumenty elektroniczne. Stanowią one jedynie 6,23% wszystkich wystawionych potwierdzeń o niezdolności do pracy, pozostałe 93,77% to oczywiście druki papierowe.
Jeszcze przez jakiś czas lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie według dotychczasowych zasad, czyli w formie papierowej (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Wystawianie zwolnień elektronicznych jest możliwe dzięki Platformie Usług Elektronicznych i będzie bezpośrednio wysyłane na profil na PUE i do ZUS.
Lekarze będą mogli wystawiać e-ZLA, jeśli założą profil na PUE ZUS. Wówczas po jego podpisaniu z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP elektroniczny dokument zostanie przekazany do ZUS a ubezpieczony, który posiada konto w ZUS, również będzie miał powiadomienie na swoim profilu PUE.Przy zastosowaniu tej nowej technologii ubezpieczony nie ma potrzeby pilnowania terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia płatnikowi.
Wszystkie uczestnicy tego procesu muszą przystąpić do „szybkiego centrum łączności”, którym jest Platforma Usług Elektronicznych. Czynność ta jest bardzo proste i wymaga tylko jednej wizyty w ZUS. Samo wystawienie e-zwolnienia przez lekarza będzie trwała krócej, będzie mniej pomyłek. Wpisanie numeru PESEL osoby ubezpieczonej spowoduje, że pozostałe dane zapiszą się same, zostaną pobrane z bazy ZUS. Wystawione zwolnienie automatycznie będzie przesłane do ZUS, lekarz nie będzie musiał gromadzić u siebie bloczków ani przechowywać kopii zwolnień, jak to ma miejsce obecnie. Lekarz korzystając z tej aplikacji będzie miał możliwość sprawdzić wcześniejsze zwolnienia ubezpieczonego, kto je wystawił i na jakie schorzenia. System przypomni lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej.
Wszystko, co nowe, przyjmujemy z pewną dozą nieufności, o czym świadczą powyższe statystyki. W innych krajach taki system funkcjonuje już od bardzo dawna, my też idziemy z postępem, a jeśli ma to być jednocześnie ułatwienie dla wszystkich stron tego procesu i jednocześnie uszczelnienie funduszu chorobowego, to w przyszłości dostrzeżemy same plusy w tej zmianie.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego