Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie zatrzymali 26-letnią mieszkankę miasta. Kobieta usiłowała wyłudzić od 74 – letniej augustowianki 23 tysiące euro. Sprawczyni wpadła na gorącym uczynku i została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące.
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Augustowie zatrzymali na gorącym uczynku oszustkę, która usiłowała wyłudzić od starszej kobiety 23 tysiące euro. 26-letnia mieszkanka Augustowa została zatrzymana w mieszkaniu pokrzywdzonej, w momencie próby odebrania od niej umówionej wcześniej kwoty pieniędzy.
- W miniony poniedziałek 74 – letnia mieszkanka miasta otrzymała telefon od rzekomego syna, który poinformował ją, że spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy na zwolnienie go z aresztu. Chwilę zadzwonił inny mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza Policji. Mówił, że pomaga rzekomemu synowi tej pani w wydostaniu się z aresztu. 74 – latka szybko spostrzegła, że ma do czynienia z oszustami i powiadomiła Policję – informuje podkomisarz Paweł Jakubiak, oficer prasowy policji w Augustowie.
- Po pieniądze przyszła młoda kobieta. Funkcjonariusze zatrzymali ją na gorącym uczynku. 26-letnia mieszkanka Augustowa usłyszała zarzuty i decyzją sądu została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące - dodaje Jakubiak.
Szczegółowe okoliczności zdarzenia badają teraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie.
Augustowscy policjanci ponownie apelują o ostrożność oraz rozwagę i ostrzegają przed oszustami, którzy podając się za rzekomych członków rodziny, a ostatnio korzystając z nowej metody często także i za policjantów wyłudzają od starszych osób ich oszczędności.
PAMIĘTAJMY - żeby nie stać się ofiarą takich przestępców wystarczy TYLKO JEDEN TELEFON, aby sprawdzić, czy wskazany w rozmowie telefonicznej członek naszej rodziny faktycznie potrzebuje pożyczki, a w przypadku informacji, że mamy do czynienia z policjantami (zazwyczaj Centralnego Biura Śledczego) kontakt z najbliższą jednostką Policji.
Podlascy policjanci wciąż apelują o rozwagę w podejmowaniu szybkich finansowych decyzji. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania" w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą, byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze, często o niej zapominają i zbyt łatwo ufają telefonującym osobom i tworzonym przez nie historiom. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od rzekomych wnuków, kuzynów, a teraz także i fałszywych policjantów każdorazowo powinny być potwierdzane.
W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:
· skontaktować się osobiście z osobą, do której pieniądze miałyby trafić, a w przypadku rzekomych policjantów z dyżurnym najbliższej jednostki Policji,
· nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści,
· potwierdzić informację u innych członków naszej rodziny.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.