28.03.2025

Filipów był już miastem. Będzie znowu?

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy radni podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości Filipów statusu miasta.

Najpierw konsultacje z mieszkańcami

Jedyny koszt, jaki poniesie Gmina, po uzyskaniu praw miejskich dla Filipowa, to - zdaniem radnych - zmiana szyldów i pieczątek w Urzędzie Gminy Filipów.

Po uzyskaniu zgody Rady Gminy na rozpoczęcie procedury związanej z nadaniem miejscowości statusu miasta przeprowadzone zostaną w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami całej gminy.

Wyniki konsultacji zostaną przekazane wraz z wnioskiem Rady Gminy Filipów dotyczącym nadania miejscowości Filipów statusu miasta, do ministra właściwego do spraw administracji publicznej za pośrednictwem wojewody, w terminie do 31 marca.

Filipów był już miastem

Początki powstania Filipowa sięgają 1512 roku, gdy na nadanych bojarom, braciom Szembelon terenach powstała wieś Szembelowo, która wraz z wsią Dowspuda utworzyły miasto Filipów, jedno z pierwszych w tej części kraju.

Akt lokacji na prawie magdeburskim wystawił 8 września 1570 r. w Warszawie król Zygmunt August. Miasto otrzymało herb Rak. Swymi granicami sięgało Jeziora Rospuda i Jeziora Jemieliste. Do początku XVII w. powstały tam przedmieścia Jemieliste, Olszanka, Szafranki, Wólka. Filipów i okolica tworzyły Starostwo Filipowskie.

Pierwszym starostą był Aleksander Gwagnin. Pod koniec XVI wieku miasto było liczącym się ośrodkiem arianizmu. Urodził się tu znany teolog i działacz ariański Andrzej Wiszowaty. Przez jakiś czas mieszkał tu również Faust Socyn, włoski teolog i przywódca odłamu arianów polskich, zwanych socynianami.

W Filipowie istniało od 1578 r. pierwsze gimnazjum na Suwalszczyźnie, ufundowane przez Stefana Batorego, a zorganizowane przez lekarza królewskiego Mikołaja Bucelliego.

Filipów kilkakrotnie strawiły pożary. W 1635 r. miasto niemal doszczętnie zostało spalone. W 1656 r. podczas potopu szwedzkiego pod Filipowem stoczona została bitwa, przegrana przez polskie wojska.    

W 1870 r. Filipów stracił prawa miejskie.

WYG

Źródło: UG Filipów

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Sponsor walut
Kursy walut
04.03.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.1422 4.2258
USD 0.00% 3.8398 3.9174
GBP 0.00% 4.9473 5.0473
CHF 0.00% 4.3464 4.4342
Dodaj nowe og�oszenie