Debata o finansach, wyniki rankingu samorządów. Wśród wyróżnionych miasto Sejny, gminy Suwałki i Puńsk. Wójt Jeleniewa Kazimierz Urynowicz z Brązowym Krzyżem Zasługi.
Zmiany w systemie finansowania samorządów, rządowy Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład, podsumowanie Narodowego Spisu Powszechnego 2021 to tylko niektóre z tematów XXXIX Forum Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Podstawowym celem działania Związku jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie problemów tego środowiska oraz współdziałanie z gminami w zakresie działalności nad podniesieniem dobrobytu kulturalnego i materialnego gmin wiejskich.
Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego jest organizacją zrzeszającą gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miasta do 20 tys. mieszkańców z terenu województwa podlaskiego.
W pierwszym dniu wzięli udział m.in.: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Wiesława Burnos, członek zarządu województwa. Z uczestnikami łączył się również internetowo wiceminister finansów Sebastian Skuza.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przy okazji Forum odznaczył czworo samorządowców Krzyżami Zasługi.
Srebrny Krzyż Zasługi wojewoda podlaski wręczył Stanisławowi Pałusewiczowi - byłemu radnemu Rady Miejskiej w Sokółce. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: wójt Gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki, wójt Gminy Jeleniewo Kazimierz Urynowicz oraz Barbara Iwanicka - przewodnicząca Rady Miejskiej w Mońkach.
O finansach i rządowym wsparciu
Pierwszą część Forum ZGW zdominowały kwestie finansowe. W spotkaniu zdalnie wziął udział wiceminister finansów Sebastian Skuza, który poinformował, że wydatki inwestycyjne gmin wiejskich z województwa podlaskiego wyniosły na koniec III kwartału br. 269 mln zł i są prawie o 52% wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r.
- Mimo wzrostu inwestycji, kwota długu gmin zmniejszyła się o 9,8% w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku - mówił wiceminister.
Samorządowcy mieli także okazję wymienić poglądy podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się pod hasłem "Czy stabilność finansów lokalnych jest zagrożona?".
Wojewoda podlaski podczas swojego wystąpienia poinformował o rządowych programach skierowanych do samorządów.
Dotacyjne programy
- Zamykamy w tej chwili kwestię rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2023 rok i czekamy na informacje dotyczące kolejnych odsłon tego programu, które mają dotyczyć stricte remontów dróg i poprawy bezpieczeństwa. Na ostatniej prostej jest także Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych 2023 - część z Państwa otrzymała już może podpisane przez mnie umowy na przyszły roku, ponieważ ten proces właśnie trwa - poinformował wojewoda Bohdan Paszkowski.
Dodał także, że rozpoczął się również nabór wniosków w rządowym programie Senior+ oraz zapowiedział analogiczne działanie w programie Maluch+. Zwrócił się także z prośbą do samorządowców o regularne sprawozdania z wypłat tzw. dodatku węglowego.
Odbył też się panel dyskusyjny na temat szeroko pojętych finansów samorządowych, w którym uczestniczyli m.in.: wiceminister finansów Sebastian Skuza, Dariusz Renczyński, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Białymstoku, skarbnicy samorządów miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich oraz naukowcy, którzy zajmują się finansami publicznymi. W dużym stopniu dyskusja dotyczyła konstrukcji budżetów lokalnych na przyszły rok, które właśnie teraz są przygotowywane w samorządach.
Najlepsze gminy w regionie
Przy okazji Forum ZGW Fundacja Forum Demokracji Lokalnej i Urząd Statystyczny w Białymstoku ogłosiły wyniki Rankingu Gmin Województwa Podlaskiego. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny.
W tym roku w województwie podlaskim Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, we współpracy z Urzędem Statystycznym w Białymstoku, zrealizowała drugą edycję Rankingu Gmin Województwa Podlaskiego. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa podlaskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu ( Suwałki, Łomża, Białystok).
Rankingowa ocena opiera się na 16 statystycznych wskaźnikach dotyczących wydatków gminy, inwestycji, przedsiębiorczości, korzystania z dofinansowań, czy jakości oświaty.
Miejsce w rankingu to wynik kilkunastu syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i pokazują jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe.
Ocenianych było 115 gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich
Tytuł Lidera Województwa Podlaskiego zdobyło – po raz drugi z rzędu – miasto Wysokie Mazowieckie
Kategoria: Lider województwa
1. Wysokie Mazowieckie (gmina miejska)
2. Mielnik (gmina wiejska)
3. Sejny (gmina miejska)
W poprzednim rankingu miasto Sejny zajęło Sejny 11. miejsce
Przyznano również nagrody w kategoriach: gmina miejska (Wysokie Mazowieckie), miejsko-wiejska (Choroszcz) i wiejska (Mielnik).
Kategoria: Gminy Miejskie
- 1. Wysokie Mazowieckie
- 2. Sejny
- 3. Brańsk
Kategoria: Gminy Wiejskie
- 1. Mielnik
- 2. Suwałki
- 3. Juchnowiec Kościelny
Kategoria: Gminy Miejsko-wiejskie
- 1. Choroszcz
- 2. Wasilków
- 3. Supraśl
Kategoria: gminy o liczbie mieszkańców poniżej 3000
- 1. Mielnik
- 2. Białowieża
- 3. Płaska
Kategoria: gminy o liczbie mieszkańców od 3000 do 4500
- 1. Brańsk
- 2. Puńsk
- 3. Narewka
WYG
Źródła: Podlaski Urząd Wojewódzki; podlaskie.eu; Związek Gmin Wiejskich
Fot: PUW