05.04.2022

Gazociąg Polska – Litwa już od 1 maja. Ćwiczenia strażaków

Strażacy powiatu sejneńskiego wspólnie z pracownikami firmy GAZ-SYSTEM S.A. ćwiczyli w Sankurach (gmina Puńsk) w nowo wybudowanym Zespole Zaporowo-Upustowym gazociągu Polska-Litwa. Zapoznawali się także z procesem technologicznym przesyłu gazu.

Szkolenie prowadzili pracownicy Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Oddział w Rembelszczyźnie oraz Terenowej Jednostki Eksploatacji w Suwałkach.

 W trzydniowych ćwiczeniach wzięli udział strażacy z KP PSP w Sejnach, OSP Bubele, OSP Puńsk, OSP Smolany oraz samorządowcy z Gminy Puńsk.

 

 

Sieć gazociągu wysokiego ciśnienia powstała na przełomie 2021-2022 r., łącząc systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. W powiecie sejneńskim sieć gazociągu przebiega przez teren Gminy Puńsk.

- Nawiązanie współpracy strażaków oraz samorządowców powiatu sejneńskiego z firmą GAZ-SYSTEM S.A. usprawni ochronę przeciwpożarową oraz podniesie poziom bezpieczeństwa naszego regionu – informuje Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Sejnach.

Przypomnijmy, że pierwszy gaz polsko – litewskim gazociągiem popłynie już 1 maja br.

- Budowa gazociągu Polska – Litwa o długości 508 km, który łączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy dobiegł końca. W związku z tym operatorzy systemów przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz AB Amber Grid zdecydowali o tym, że częściowa przepustowość tego gazociągu będzie dostępna dla uczestników rynku już od 1 maja. Pełną przepustowość GIPL osiągnie w październiku 2022 roku - głoszą komunikaty polskich i litewskich operatorów: GAZ -SYSTEM i Amber Grid.

 

 

- Od 1 maja będziemy mogli wymieniać gaz ziemny z Europą gazociągiem GIPL łączącym Litwę z Polską. Ten ważny i wcześniej zaplanowany krok realizuje cel strategicznego projektu infrastruktury GIPL - otwarcie nowego, alternatywnego źródła transportu gazu do regionu - mówi Nemunas Biknius, szef Amber Grid.

Minister energetyki Litwy Dainius Kreivis przypuszcza, że ​​możliwy będzie zakup większej ilości LNG do terminalu w Kłajpedzie, przekształcenie go do normalnego stanu, a następnie przepompowanie go do GIPL w celu dostarczenia do Polski, a stamtąd wysłanie gazu na Ukrainę, która od kilku lat nie kupuje już bezpośredni gazu od Rosji.

2,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie

Od 1 maja przepustowość przerywana dla kierunku z Litwy do Polski wyniesie 2.4 GWh/h, co w skali roku odpowiada 1,9 mld m3/r.  Przepustowość dla kierunku z Polski na Litwę wyniesie 2.6 GWh/h, co w skali roku odpowiada 2 mld m3/r.

Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski.

Litwa bez rosyjskiego gazu

Minister energetyki Litwy Dainius Kreivys zaznacza zaś, że planowane rozpoczęcie działalności GIPL to szczególnie ważne wydarzenie w historii niezależności energetycznej Litwy, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa dostaw.

 - W kontekście dzisiejszych napięć geopolitycznych integracja rynków bałtyckiego i fińskiego we wspólny europejski rynek gazu jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego i niezależności dla całego regionu. Więcej źródeł dostaw gazu daje nam większą elastyczność w zapewnianiu bezpieczeństwa i niezawodności dostaw gazu i otworzy więcej możliwości dla terminalu LNG w Kłajpedzie - mówi D. Kreivys.

Litwa, jako pierwszy unijny kraj, całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu.

- W dążeniu do pełnej niezależności energetycznej od rosyjskiego gazu, w odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji w Europie i wojnę na Ukrainie, Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu: litewski system przesyłowy od początku kwietnia 2022 roku działa bez importu rosyjskiego gazu – poinformowało w sobotę, 2 kwietnia litewskie ministerstwo energetyki.

Całe litewskie zapotrzebowanie na gaz jest zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie. Oficjalnie ogłoszone harmonogramy operatora terminalu skroplonego gazu ziemnego Klaipedos Nafta wskazują, że co miesiąc do terminalu będą trafiać trzy duże wolumeny skroplonego gazu ziemnego, co ma wystarczyć dla wszystkich klientów. Na nadchodzący okres klienci złożyli zamówienia na transport gazu tylko z terminala. W razie potrzeby gaz może być również dostarczany na Litwę połączeniem gazowym z Łotwą, a od 1 maja 2022 roku - oraz przez połączenie gazowe z Polską.



 

Minister energetyki Dainius Kreivys mówi, że jest to punkt zwrotny w historii niezależności energetycznej Litwy: - Jesteśmy pierwszym krajem UE wśród krajów zaopatrzeniowych Gazpromu, który zapewnił sobie niezależność od dostaw rosyjskiego gazu, a jest to efekt długoterminowej konsekwentnej polityka energetyczna i terminowe decyzje dotyczące infrastruktury.

Ignitis, kontrolowana przez litewskie państwo firma, która kupuje rosyjski gaz, powiedziała wcześniej agencji BNS, że wolumen gazu Gazpromu stanowił mniej niż jedną trzecią jego portfela gazowego na Litwie w zeszłym roku, a udział ten spadał, ponieważ firma kupuje więcej LNG z innych źródeł.

WYG

Źródła i fot: KP PSP Sejny; GAZ-SYSTEM S.A.; Ministerstwo Energetyki RL

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie