Minister Obrony Narodowej nadał Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Suwałkach imię gen. dyw. Józefa Leśniewskiego. Decyzja zbiegła się ze Świętem Terenowych Organów Administracji Wojskowej.
Kim byÅ‚ gen. dyw. Józef LeÅ›niewski?
Patron WKU w SuwaÅ‚kach urodziÅ‚ siÄ™ 26.wrzeÅ›nia 1867 r. w majÄ…tku Poznajów koÅ‚o Witebska (obecna BiaÅ‚oruÅ›), zmarÅ‚ 3 października 1921 r. w Warszawie. GeneraÅ‚ LeÅ›niewski w 1918 r. braÅ‚ czynny udziaÅ‚ przy formowaniu III Korpusu Polskiego. ByÅ‚ dowódcÄ… Grupy Operacyjnej w czasie walk o Lwów. Wielokrotnie ranny, odznaczony najwyższymi, polskimi orderami, w tym poÅ›miertnie Orderem Wojennym Virtuti Militari za wybitne zasÅ‚ugi bojowe. 27 lutego 1919 roku mianowany zostaÅ‚ na stopieÅ„ generaÅ‚a-porucznika (później zweryfikowany do stopnia generaÅ‚a dywizji). Tego samego dnia zostaÅ‚ powoÅ‚any przez MarszaÅ‚ka Józefa PiÅ‚sudskiego na stanowisko pierwszego ministra spraw wojskowych w rzÄ…dzie Ignacego Paderewskiego. TekÄ™ ministra zachowaÅ‚ w kolejnych rzÄ…dach: Leopolda Skulskiego, WÅ‚adysÅ‚awa Grabskiego i Wincentego Witosa. Naczelnik PaÅ„stwa powierzyÅ‚ kierownictwo nad armiÄ… osobie, która oprócz niezbÄ™dnej wiedzy i dużego doÅ›wiadczenia bojowego, posiadaÅ‚a wybitne zdolnoÅ›ci organizacyjne. Jako minister przyczyniÅ‚ siÄ™ do uksztaÅ‚towania struktur naczelnej wÅ‚adzy wojskowej w poczÄ…tkowym okresie po odzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci.
W lipcu 1920 roku generaÅ‚ LeÅ›niewski zostaÅ‚ czÅ‚onkiem Rady Obrony PaÅ„stwa, a od sierpnia 1920 byÅ‚ przewodniczÄ…cym Oficerskiego TrybunaÅ‚u OrzekajÄ…cego (m.in. sprawy przyjÄ™cia do sÅ‚użby w Wojsku Polskim) i czÅ‚onkiem Rady Wojennej. Po Å›mierci gen. dyw. Józef Krzysztof LeÅ›niewski pochowany zostaÅ‚ w Warszawie na Starych PowÄ…zkach.
Co zdecydowaÅ‚o, że gen. dyw. Józef LeÅ›niewski jest patronem WKU w SuwaÅ‚kach?
Gen. LeÅ›niewski realizujÄ…c zadanie tworzenia SiÅ‚ Zbrojnych w odrodzonej Ojczyźnie podejmowaÅ‚ caÅ‚y szereg decyzji. WykazywaÅ‚ siÄ™ umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… praktycznego realizowania swoich pomysÅ‚ów. Åšwiadczy o tym podpisany przez niego rozkaz, opublikowany w Dzienniku Rozkazów Wojskowych nr 72 z dnia 3 lipca 1919 roku – poz. 2372), ustanawiajÄ…cy z dniem 24 czerwca 1919 roku PowiatowÄ… KomendÄ™ UzupeÅ‚nieÅ„ SuwaÅ‚ki, która swoim zasiÄ™giem obejmowaÅ‚a powiat suwalski, sejneÅ„ski i augustowski z tymczasowÄ… siedzibÄ… w Grodnie. DziÄ™ki decyzji Pana GeneraÅ‚a suwalska WKU realizuje swoje zadania od przeszÅ‚o 101 lat i jest najstarszÄ… nadal funkcjonujÄ…cÄ… jednostkÄ… wojskowÄ… na Suwalszczyźnie.
Po ustanowieniu PKU SuwaÅ‚ki podporzÄ…dkowana zostaÅ‚a Dowództwu OkrÄ™gu Generalnego Warszawa. ByÅ‚ to moment przeÅ‚omowy dla suwalskiej administracji wojskowej. Należy podkreÅ›lić, że decyzja o utworzeniu PKU SuwaÅ‚ki w regionie, który w porównaniu z resztÄ… kraju wolność odzyskaÅ‚ stosunkowo późno, miaÅ‚a bardzo duże znaczenie. GeneraÅ‚ LeÅ›niewski kierowaÅ‚ siÄ™ troskÄ… o uzupeÅ‚nienie osobowe tworzÄ…cej siÄ™ armii na Suwalszczyźnie. DziÄ™ki pracy PKU zasilane byÅ‚y szeregi drugiego, co do wielkoÅ›ci, garnizonu II Rzeczypospolitej Polskiej.
WKU w SuwaÅ‚kach, jak ponad wiek temu, nadal wciela do sÅ‚użby wojskowej mieszkaÅ„ców powiatów: suwalskiego, augustowskiego oraz sejneÅ„skiego.
ppor. Renata Andrzejewska
WKU w Suwałkach