Sejneńscy policjanci skierowali wniosek o ukaranie do sądu dwóch mieszkańców gminy Krasnopol, którzy zanieczyszczali las poprzez wyrzucanie padliny trzody chlewnej. Teraz 35 – latek i 67 - latek za swoje postępowania odpowiedzą przed sądem.
W wyniku przeprowadzonych czynności wyjaśniających sejneńscy policjanci ustalili sprawców zaśmiecania kompleksu leśnego w miejscowości Murowany Most, w gminie Krasnopol.
Informacja o wyrzuconych szczątkach trzody chlewnej po raz pierwszy dotarła do sejneńskich policjantów w drugiej połowie 2017 roku. Wówczas podjęte czynności nie doprowadziły do ustalenia sprawcy tego czynu. Nie mniej jednak mundurowi w dalszym ciągu pracowali nad tą sprawą. Cyklicznie sprawdzane były miejsca, w których dochodziło do zaśmiecania, prowadzono obserwacje dróg dojazdowych do kompleksu leśnego. Zagadnienie to zostało objęte planem priorytetowym przez dzielnicowego gminy Krasnopol, który nawiązał ścisłą współpracę ze strażą leśną Nadleśnictwa Suwałki, Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz Urzędem Gminy w Krasnopolu.
- W ramach współpracy prowadzono wspólne działania i kontrole gospodarstw. Kolejne przypadki wyrzucenia szczątków padłej trzody chlewnej pojawiły się w październiku 2018 roku. Tym razem udało się ustalić, iż sprawcami zaśmiecania lasu są 35 i 67- letni mieszkańcy gminy Krasnopol. Mężczyźni chcąc się pozbyć martwych zwierząt wywozili ich szczątki samochodem do lasu - informuje policja w Sejnach.
Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyznom łącznie 14 zarzutów, do których się przyznali. Teraz za swoje postepowanie odpowiedzą przed Sądem. Zgodnie z kodeksem wykroczeń czyn ten zagrożony jest karą grzywny albo nagany.
Art. 162 kw:
§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę - do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.