Urząd Gminy w Sejnach ogłosił dwa długo oczekiwane przetargi dotyczące rozbudowy i modernizacji szkół podstawowych w Krasnowie i Poćkunach.
Krasnowo przejdzie metamorfozę
Pierwszy przetarg dotyczy termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Krasnowie wraz z modernizacją instalacji oświetleniowej oraz wytworzenia energii elektrycznej oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego przy tej inwestycji. Przetarg ogłoszono w formule wykonania robót budowlanych w formule zaprojektuj i buduj.
Termin składania ofert: 10 marca 2023 r. godz. 10:00.
Inwestycję należy zrealizować do 30 września 2024 roku.
Łączna wartość poszczególnych części zamówienia: 3 943 089,43 zł.
Długie oczekiwanie na potrzebną inwestycję
Krasnowo, kiedyś wieś gminna, ze szkołą, posterunkiem milicji, sklepem. Obecnie tylko ze szkołą, w dodatku potrzebującej inwestycji.
Budynek jest dosyć stary, bo wzniesiony pod koniec lat 60. ub. wieku, potem rozbudowywany. Termomodernizacja miała rozpocząć się już na przełomie 2017/2018 roku.
Jak informował radnych wójt Dariusz Łostowski, już w budżecie na 2018 foku przewidziano 300 tys. zł, ale okazało się wówczas, że potrzeba co najmniej 600. Natomiast, aby co i raz czegoś znów tam nie modernizować, należałoby rozszerzyć zakres robót. Dodatkowy problem w tym, że są w szkole mieszkania, co wykluczało dofinansowanie z funduszy unijnych.
Dzięki dotacji z Polskiego Ładu będzie można wreszcie przeprowadzić długo oczekiwaną termomodernizację Szkoły Podstawowej Szkoły Podstawowej w Krasnowie, wraz z modernizacją instalacji oświetleniowej oraz wytworzenia energii elektrycznej. Projekt rozszerzono bowiem o możliwość wytwarzanie z oze energii elektrycznej. To akurat jak znalazł w dzisiejszych czasach, gdy prąd drożeje w oczach. Będą pompy ciepła, fotowoltaika. Jak mówi wójt D. Łostowski, szkoła będzie miała własny prąd oraz ogrzewanie. To w obecnych czasach niezmiernie ważne. Znacznie poprawią się warunki nauki.
Oby tylko ceny usług przestały rosnąć i materiałów budowanych nie zabrakło, bo z tym akurat gmina zmaga się już przy rozbudowie Szkoły Podstawowej w Poćkunach.
Przedszkole i żłobek w Poćkunach
Kamień węgielny pod budowę pod II etap inwestycji w Poćkunach - przedszkole i żłobek murowano uroczyście 12 października 2022 roku. Teraz ogłoszono przetarg.
I etap inwestycji, czyli budowa nowych pomieszczeń lekcyjnych i sali gimnastycznej, powinien zakończyć się tuż przed nowym rokiem szkolnym. Budynek szkoły Podstawowej w Poćkunach został wzniesiony pod koniec lat 60. ub. wieku i jako jeden z nielicznych takich obiektów w woj. podlaskim nie ma jeszcze sali gimnastycznej.
Ogłoszony właśnie przetarg dotyczy z kolei budowy przedszkola i zagospodarowania terenu przy szkole w Poćkunach oraz pełnienia nadzoru inwestorskiego.
Na ten cel gmina także otrzymała dofinansowanie z programu Polski Lad.
Opis przedmiotu zamówienia:
Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji inwestycji pn. „Budowa przedszkola: zagospodarowanie terenu przy szkole w Poćkunach” zgodnie z dokumentacją techniczną obejmującą wielobranżowe projekty budowlane i wykonawcze oraz specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót. Roboty budowlane obejmują:
a) budowę budynku przedszkola wraz z wyposażeniem;
b) budowę wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej w miejscowości Poćkuny;
c) budowę wiaty gospodarczej;
d) budowę parkingu, dróg i placów manewrowych;
e) budowę placu zabaw;
f) budowę amfiteatru i schodów terenowych.
Wartość zamówienia: 6 422 764, 23 zł
Termin składania ofert mija 14 marca 2023 o godz. 08:30
Inwestycja powinna zostać zrealizowana do 30.09.2024r.
- Rozbudowa szkoły w Poćkunach jest konieczna - mówił podczas jednej z sesji Rady Gminy wójt D. Łostowski. - Potrzebne są bowiem także pomieszczenia lekcyjne, stołówka, świetlica. Przy okazji chcemy uporządkować teren, boisko, aby uczniowie mogli z nich korzystać nie tylko podczas lekcji, ale także po nich, np. w oczekiwaniu na autobus szkolny. Dzięki rozbudowie Szkoła Podstawowa w Poćkunach będzie trzy razy większa, powstanie m. in. biblioteka, stołówka, nowych pięć klas, przedszkole na 25 osób oraz żłobek na 15 miejsc.- Mamy nadzieje - dodawał wójt Łostowski - że dzięki temu zwiększy się liczba dzieci w szkole w Poćkunach. Żłobkowicze i przedszkolaki, które przyjdą do tych placówek, zapewnie będą uczęszczać i do szkoły, a to oznacza większy „koszyk” oświatowy.
Na razie - w oczekiwaniu na poprawę warunków - uczniowie szkół w Krasnowie i Poćkunach uczą się pilnie i bawią.
WYG
Na fot:
1. Szkoła w Krasnowie. W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie wykorzystują zakupiony sprzęt.
2.Uczniowie szkół w Poćkunach zorganizowali kiermasz ciast.
Fot. Szkoły