Od 1 październiku wchodzi zmiana do ustawy obniżająca wiek emerytalny. Przywrócone zostaje 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. ZUS ze swojej strony udzieli wsparcia klientom, którzy będą rozważać decyzję o możliwości przejścia na emeryturę.
Zmiana ustawy emerytalnej skraca czas oczekiwania na emeryturę w wieku powszechnym dla osób, które pobierają renty z tytułu niezdolności do pracy, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia przedemerytalne. Okresowa emerytura kapitałowa będzie mogła zostać przyznana również wcześniej o 2 lata, lecz klient ZUS będzie musiał wystąpić z takim wnioskiem. Jeśli tego nie zrobi, będzie go obowiązywał męski, wydłużony wiek emerytalny wynoszący 67 lat.
Kolejnym następstwem zmiany wieku emerytalnego jest zniesienie prawa do emerytury częściowej. Będą mogli z niej skorzystać tylko panowie, którzy wszystkie warunki spełnili przed 1 październikiem 2017r. i nie zdążyli złożyć wniosku.
Ustawa zmieniająca wydłużyła możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek. Mogą z niej skorzystać osoby, które spełniły warunki określone w art. 88 ust 2a Karty Nauczyciela, oraz przed dniem, którym wejdzie w życie niniejsza ustawa nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego, ale mają ukończone 60 lat kobiet i 65 lat mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017r. do 31 sierpnia 2018r.
Kolejnym warunkiem jest rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy albo stosunek ten ulegnie rozwiązaniu lub wygaśnięciu w okolicznościach, które określa również Karta Nauczyciela w art. 20 ust. 1,5c i 7. Ostatni wymóg, który musi być spełniony, to zgłoszenie wniosku o emeryturę do 31 sierpnia 2018r. Pozwoli to na nabycie prawa do emerytury nauczycielskiej, a tym samym możliwość wyliczenia wysokości świadczenia według starych zasad.
Zmiany w ustawie dotyczą również obniżenia stażu wymaganego dla kobiet do podwyższenia do kwoty najniższego świadczenia. Nowelizacja wiąże się również z obniżeniem okresów składkowych i nieskładkowych do 20 lat, przy czym okresy nieskładkowe w dalszym ciągu mogą stanowić 1/3 okresów składkowych. Z tą zmianą związany jest również obowiązek opłacania przez organy samorządowe składek na
ubezpieczenia emerytalne i rentowe za kobiety pobierające świadczenie pielęgnacyjne, socjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna – przez okres niezbędny do uzyskania przez nią okresu ubezpieczenia, wynoszącego co najmniej 20 lat. Dla mężczyzn okres ten nie zmienia się i wynosi 25 lat.
W dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej na terenie województwa podlaskiego wiek emerytalny osiągnie ok. 9,5 tysiąca osób, przy czym 2/3 stanowią kobiety, a 1/3 to mężczyźni. Wzrost wspływu wniosków w stosunku o średniego kwartalnego wpływu, która w Oddziale w Białymstoku wynosi 27 tys. to 30% .
Zakład już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to działania w zakresie IT obejmujące zmianę algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. Łącznie na terenie województwa podlaskiego będzie ich aż 22, z czego 7 w Białymstoku ( Augustów-1, Bielsk Podlaski-1, Hajnówka-1, Siemiatycze-1, Sokółka-2, Suwałki-3, Łomża-2, Zambrów- , Wysokie Mazowieckie-1, Grajewo-1, Kolno-1 ).
Doradca wyjaśni klientom - potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient.
Pełne wdrożenie doradców emerytalnych w całej Polsce nastąpi w lipcu. Aby skorzystać z ich usługi, wystarczy na dyspenserze/biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.
Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.
Tylko w ciągu pierwszych 7 dni z usług doradców emerytalnych w ZUS skorzystały ponad 2 tysiące osób. Ponad pół tysiąca z nich otrzymało wyliczenia dotyczące wysokości przyszłej emerytury. Od lipca pojawią się we wszystkich placówkach ZUS.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa podlaskiego