W piątek Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o 52 nowych zakażeniach w Suwałkach i powiecie. Zmarło 3 suwalczan, w tym 1 z powodu COVID-19, a 2 z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami.
- Wczoraj mieliśmy 16 pacjentów podłączonych do respiratorów, dzisiaj jest ich 15 – informuje Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.
Tak dużo osób cierpiących na ostrą niewydolność oddechową jeszcze w naszym szpitalu nie było, na OIOM-ie zajęli oni nawet miejsca na łózkach pooperacyjnych. Muszą opiekować się nimi lekarze anestezjolodzy, dlatego zostały odwołane wszystkie planowe zabiegi.
- Dzisiaj mamy 80 chorych na COVID-19, a w szczytowym momencie było ich aż 97 – opowiada Adam Szałanda. – To był najgorszy tydzień od początku pandemii i mam nadzieje, że ta druga fala opada, bo lekarze i pielęgniarki pracują resztkami sił, niezmiennie choruje około 10 proc. naszej kadry medycznej.
W dotychczasowych informacjach o sytuacji epidemicznej w Suwałkach i powiecie podawaliśmy aktualne oraz zbiorcze (od początku pandemii) liczby osób zakażonych pozostających w izolacji, ozdrowieńców, objętych kwarantanną. Teraz komunikowane są one tylko centralnie.
Dostępu do danych lokalnych nie ma także prezydent Suwałk, który poskarżył się na to publicznie jako kierujący Miejskim Zespołem Zarządzania Kryzysowego.
- Zarządzenie kryzysowe, jeśli chodzi o pandemię, stało się fikcją – przyznaje Czesław Renkiewicz.
Samorządowcy odcięci od pełnej informacji
- Od tygodnia samorządy w całym kraju są odcięte od aktualnych danych epidemicznych, które otrzymywaliśmy od początku pandemii – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk - Stacje sanepidu dostały zakaz przekazywania takich danych. Od początku pandemii codziennie za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego i mediów społecznościowych przekazywaliśmy Państwu szczegółowe dane liczbowe na temat rozwoju epidemii w Suwałkach. Obecnie niestety nie publikujemy tych statystyk, gdyż nie mamy do nich dostępu – dodaje prezydent Suwałk.
W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. Jest on całkowicie scentralizowany. Od teraz można zapoznać się jedynie ze szczątkowymi informacjami nt. dziennej liczby chorych i zgonów na poziomie powiatów poprzez specjalną stronę internetową. Niestety nie znajdziemy na niej liczby ozdrowieńców, osób hospitalizowanych czy będących na kwarantannie. Nie znamy historii rozwoju pandemii w kraju.
- Będąc Prezydentem Miasta, bez tych danych, nie jestem w stanie rzetelnie zanalizować sytuacji, w jakiej znajduje się nasze miasto. Jest to kuriozalna decyzja. Jak można mówić o realnym zarządzaniu kryzysowym nie mając punktu odniesienia. Rozumiem to w ten sposób, że Państwo wzięło na siebie całą odpowiedzialność za sytuację pandemiczną w naszym kraju – podsumowuje Czesław Renkiewicz.
W kraju w ciągu doby wykonano ponad 50,4 tys. testów na koronawirusa.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 060 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
wielkopolskiego (2072),
mazowieckiego (2057),
śląskiego (1560),
kujawsko-pomorskiego (1368),
dolnośląskiego (1318),
pomorskiego (1258),
warmińsko-mazurskiego (1065),
łódzkiego (1001),
zachodniopomorskiego (915),
małopolskiego (868),
lubelskiego (802),
podkarpackiego (790),
opolskiego (536),
lubuskiego (494),
podlaskiego (491),
świętokrzyskiego (406).
59 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarło 112 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 467 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 958 416. Zmarło 16 147, wyzdrowiało 516 636 osób.