Straż Graniczna przekazała wykonawcom plac pod budowę 186-kilometrowej zapory na granicy polsko-białoruskiej. To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej. Długość bariery to 186 km, koszt jej budowy - 1,6 mld zł.
Zapora powstanie na długości około 186 km wzdłuż granicy z Białorusią. Część granicy, gdzie powstanie zabezpieczenie, została podzielona na cztery odcinki. Ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji budowy i prowadzenie równolegle prac budowlanych. Firma Budimex S. A. będzie odpowiedzialna za budowę zapory na odcinkach o łącznej długości 105,55 km (odcinek 1 – 54,82 km oraz odcinek 2 – 50,73 km). Natomiast konsorcjum firm Unibep S. A. i Budrex Sp. z o.o. zbuduje zabezpieczenie na odcinkach o łącznej długości 80,70 km (odcinek 3 – 36,70 km oraz odcinek 4 – 43,97 km). Na każdym z odcinków będą prowadzone prace w systemie trzyzmianowym.
Zabezpieczenie granicy będzie mierzyło 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Podstawowymi elementami, które zostaną wykorzystane do budowy zapory, będą stalowe przęsła. Zostanie zużyte ponad 50 tys. ton stali. To m.in. ponad 40 tys. sztuk przęseł stalowych.
Łącznie na wykonanie wszystkich prac zakontraktowano kwotę ponad 1 miliarda 233 milionów złotych. Z tych środków zostaną sfinansowane: wykonanie stalowych przęseł (ponad 589 milionów złotych) oraz roboty budowlane (ponad 644 miliony złotych).
W czwartek (27.01.2022 r.) pod Tołczami w gminie Kuźnica, gdzie wykonawcą jest Unibep gościli dziennikarze.
Na terenie ochranianym przez Placówkę SG w Kuźnicy w okolicach miejscowości Tołcze prace rozpoczęły się od przygotowania drogi technologicznej dla pojazdów i maszyn. Po wytyczeniu geodezyjnym za pomocą wiertnic wykonywane są otwory pod pale. Po wywierceniu umieszczane jest tam zbrojenie, a następnie zalewane jest to betonem. Te pale będą stanowić fundament pod słupy stalowe. Po zamontowaniu słupów będą montowane przęsła stalowe, które stanowią podstawowy element zapory. Cała długość bariery będzie wynosić 186 kilometrów. Zabezpieczenie granicy będzie mierzyło 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone zwojem z drutu. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu oraz kamery).
Na odcinku Puszczy Białowieskiej wykonawcą zapory jest firma Budimex, która dokłada wszelkich starań, aby prace były prowadzone profesjonalnie oraz z poszanowaniem mieszkańców i środowiska naturalnego.
Prace Budimeksu będą prowadzone na 100-kilometrowym odcinku, pas przygraniczny wzdłuż Puszczy Białowieskiej stanowi mniej niż 40% jego długości.
Rozumiejąc emocje, jakie pojawiają się wokół tematu budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, w tym w szczególności na odcinku Puszczy Białowieskiej, 26.01.2022 r. przedstawiciele firmy Budimex przeprowadzili konsultacje z samorządami. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele wojska, wójtowie 5 gmin położonych na szlaku inwestycji, nadleśnictwa oraz starosta powiatu hajnowskiego.
W czasie rozmów z przedstawicielami samorządów firma potwierdziła, iż jako Budimex ma bardzo duże doświadczenie w realizacji inwestycji na różnych obszarach środowiskowych. Prowadzi prace budowlane m.in. na obszarach chronionych, w tym Natura 2000, w wielu miejscach Polski. Firma zapewniła, że punkty magazynowania i składowania jej materiałów budowlanych są i będą neutralne środowiskowo. O przestrzeganiu przez firmę surowych standardów środowiskowych świadczą liczne potwierdzenia - ponad 100 certyfikacji zrównoważonego budownictwa BREEAM czy LEED na budowach.
Mimo iż zamówienie nie wymaga tego od Budimeksu jako wykonawcy, nad realizacją całej inwestycji prowadzony będzie zewnętrzny nadzór środowiskowy. Frima deklaruje, iż rozumie, jak wielką wartością jest Puszcza Białowieska i pragnie pracować z poszanowaniem jej ekosystemu. Zespół wybrany do realizacji inwestycji posiada najwyższe kompetencje, by sprostać temu zadaniu.
Budimex zapewnia, że prace wokół zapory, transport oraz magazynowanie surowców będą prowadzone zgodnie z najlepszymi standardami budowlanymi i środowiskowymi. Zaplanowane są m.in.:
• zabezpieczenie gruntu podwójną i potrójną izolacją przed przeciekami,
• apteczki ekologiczne,
• osłonięcie i zabezpieczenie punktów napraw sprzętu budowlanego,
• zabezpieczenie zbiorników na paliwa,
• posegregowanie i zabezpieczenie punktów odpadów,
• przygotowanie oddzielnych punktów odpadów niebezpiecznych,
• ogrodzenie i monitorowanie terenów.
Prace będą prowadzone w ciągu dnia, a planowany ruch samochodów ciężarowych w lokalizacji budów to kilka pojazdów na godzinę. Po zakończeniu inwestycji wszystkie drogi zostaną przywrócone do stanu pierwotnego lub lepszego od zastanego.
Prace nad całą inwestycją potrwają zaledwie sześć miesięcy. Budimex podaje w komunikacie, że jest na liście firm strategicznych z punktu widzenia obronności. Ma zatem obowiązek działania na rzecz kraju w przypadku sytuacji szczególnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Tak samo odpowiadał na wezwanie dot. budowy szpitali tymczasowych, czy kończenia prac drogowych i kolejowych po innych generalnych wykonawcach, którzy zeszli z prowadzonych kontraktów.
Celem działań Budimeksu jest realizacja kontraktu, który firma pozyskała w drodze transparentnych zasad wyboru podwykonawcy, przy jednoczesnym poszanowaniu interesu lokalnych społeczności i środowiska. Firma zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby minimalizować niedogodności mieszkańców oraz uwzględniać potrzeby środowiska naturalnego puszczy.
Straż Graniczna, PAP Media Room
Źródło: Budimex