Zamiast parodniowego biwaku na Suwalszczyźnie czy Ziemi Augustowskiej, druhny i druhowie z 12 DSH "Solaris" złożonej z uczniów Gimnazjum w Rutce-Tartak postanowili po raz pierwszy zorganizować wycieczkę do stolicy.
Sponsorami czternastoosobowej wyprawy byli rodzice harcerzy a wsparcia logistycznego udzieliÅ‚a poseÅ‚ Bożena KamiÅ„ska, która również zaprosiÅ‚a harcerzy do Sejmu RP. Opiekunem wycieczki byÅ‚ drużynowy harcmistrz Krzysztof MasÅ‚owski.
W Centrum Nauki Kopernik druhny i druhowie zwiedzili wystawy staÅ‚e z zaciekawieniem obserwujÄ…c jak fizykÄ™, biologiÄ™ czy chemiÄ™ można poznawać w sposób nieco inny niż na lekcjach.
Podczas zwiedzania parlamentu mÅ‚odzi ludzie wysÅ‚uchali prelekcji sejmowego przewodnika o historii parlamentaryzmu w Polsce, trybie przyjmowania ustaw oraz trójpodziale wÅ‚adzy w naszym kraju. Mieli tez okazjÄ™ z loży sejmowej obserwować moment rozpoczÄ™cia obrad oraz przez kilkadziesiÄ…t minut przysÅ‚uchiwać siÄ™ im od czasu do czasu wyÅ‚awiajÄ…c wzrokiem postać jakiegoÅ› znanego z telewizji posÅ‚a. Harcerze spotkali premier BeatÄ™ SzydÅ‚o, która z chÄ™ciÄ… przystaÅ‚a na propozycjÄ™ zrobienia wspólnej, pamiÄ…tkowej fotografii. W jednym z biur Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska, do którego zaprosiÅ‚a ich Bożena KamiÅ„ska, dziewczÄ™ta i chÅ‚opcy poznali warunki pracy posÅ‚ów oraz porozmawiali z posÅ‚ankÄ… o jej parlamentarnej dziaÅ‚alnoÅ›ci.
TysiÄ…cletniÄ… historiÄ™ wspóÅ‚istnienia dwóch kultur i narodów harcerze poznali podczas zwiedzania Muzeum Historii Å»ydów Polskich POLIN. Zwiedzanie odbywaÅ‚o siÄ™ w szczególnym kontekÅ›cie historycznym, bo dokÅ‚adnie w 71, rocznicÄ™ wyzwolenia obozu zagÅ‚ady Auschwitz. StÄ…d też przed stojÄ…cym na przeciwko muzeum pomnikiem mÅ‚odzież zobaczyÅ‚a honorowe warty i wieÅ„ce.
PróbÄ… ogarniÄ™cia historii wspóÅ‚czesnej i wychowania patriotycznego byÅ‚a wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bo czyż dla mÅ‚odych harcerzy jest lepszy sposób na naukÄ™ historii i ksztaÅ‚towanie patriotycznych postaw niż trudny spacer uliczkami walczÄ…cej Warszawy w poszukiwaniu Å›ladów ich najwiÄ™kszych bohaterów, Rudego, Alka i ZoÅ›ki? Przed wyjÅ›ciem z muzeum niektórzy zrobili sobie pamiÄ…tkowe zdjÄ™cie z replikÄ… Pomnika MaÅ‚ego PowstaÅ„ca. Wszystko co w Muzeum Powstania Warszawskiego jest eksponowane gÅ‚Ä™boko wryÅ‚o siÄ™ w umysÅ‚y i pamięć harcerzy. Pamięć o bohaterskim zrywie mÅ‚odych Polaków jest doskonaÅ‚ym tworzywem do budowania patriotycznych postaw ich spadkobierców.
(red)