Święta Bożego Narodzenia – to głębokie przeżywanie narodzenia Chrystusa w życiu każdego z nas, ale to także czas szczególnej gościnności, troski o bliźniego, rodzinnych spotkań i refleksji. Ciepły, pachnący piernikiem dom stwarza niepowtarzalną atmosferę do wspólnych rozmów i kolędowania przy wigilijnym stole, zastawionym ulubionymi potrawami. Dodatkowo, klimat świąt podkreślają zimowa aura i powszechnie przyjęte zwyczaje świąteczne.
Oczekujemy na wspólne dekorowanie choinki, dawanie prezentów czy wieczornÄ… pasterkÄ™. Historia tradycji bożonarodzeniowego drzewka wydaje siÄ™ szczególnie ciekawa. W niemal każdym domu zapach leÅ›nego, zielonego Å›wierku jest dobrze znany, ale czy wiemy, jak to siÄ™ staÅ‚o, że co roku goÅ›ci ono w naszych domach w okresie Å›wiÄ…t Bożego Narodzenia?
Czy zwyczaj ubierania choinki istniał od zawsze?
Zielona, pachnÄ…ca, ozdobiona bombkami, lampkami oraz gwiazdÄ… na czubku choinka to symbol, który dodaje Å›wiÄ™tom niepowtarzalnego charakteru i pozwala nam lepiej wczuć siÄ™ w ich radosnÄ… atmosferÄ™. Choinka jest nawiÄ…zaniem do rajskiego drzewa poznania dobra i zÅ‚a. CzÄ™sto okreÅ›lana jest także jako „drzewo życia”– poprzez swojÄ… trwaÅ‚Ä… zieleÅ„ (symbol nadziei pÅ‚ynÄ…cej z narodzenia Jezusa). Pomaga przeżywać Å›wiÄ…tecznÄ… radość, przez co idealnie wpisuje siÄ™ w klimat ÅšwiÄ…t Bożego Narodzenia – przypomina o chrzeÅ›cijaÅ„skim fundamencie tych ÅšwiÄ…t i potrzebie pielÄ™gnowaniu wartoÅ›ci, które sÄ… ożywcze i niezbÄ™dne do życia. Co ciekawe, zwyczaj stawiania drzewka jest w Europie stosunkowo mÅ‚ody. Najstarsze doniesienia o choince – drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie, wywodzÄ… siÄ™ z Alzacji – pogranicza Niemiec i Francji. Pierwsze przekazy pochodziÅ‚y z koÅ„ca XV wieku. Wtedy domy ozdabiaÅ‚a jabÅ‚oÅ„, ale ponieważ zimÄ…, w czasie ÅšwiÄ…t Bożego Narodzenia trudno byÅ‚o znaleźć kwitnÄ…ce drzewka liÅ›ciaste, stÄ…d szukano innego pomysÅ‚u. W naturalny sposób wybór padÅ‚ na iglaki. W ten sposób na wspomnianych terenach pojawiÅ‚a siÄ™ tradycja stawiania w domach sosen, Å›wierków lub jodeÅ‚, które nastÄ™pnie przyozdabiano m.in. jabÅ‚kami (jako odniesienie do rajskich owoców), orzechami czy różnego rodzaju ozdobami z papieru.
Zwyczaj ubierania choinki w Polsce
W Polsce z kolei zwyczaj ozdabiania izby w wigiliÄ™ Bożego Narodzenia znany byÅ‚ od bardzo dawna jako zawieszanie podÅ‚aźniczki (czubka jodÅ‚y, Å›wierku lub sosny) pod sufitem lub jako ustawianie snopów zboża, symbolizujÄ…cych urodzaj. Nie jest to jednak tradycja siÄ™gajÄ…ca czasów pogaÅ„skich, ani nawet starożytnoÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skiej, lecz powstaÅ‚a znacznie później. Na ziemiach polskich zakorzeniÅ‚a siÄ™ na dobre dopiero w XIX wieku, choć już w 1698 r. można byÅ‚o kupić Å›wiÄ…tecznÄ… choinkÄ™ na jarmarku w GdaÅ„sku – byÅ‚o to pierwsze miasto na terenie Rzeczypospolitej, gdzie u schyÅ‚ku XVII stulecia zaczÄ™to dekorować choinki. Wówczas jednak zwyczaj ten nie rozprzestrzeniÅ‚ siÄ™ na inne tereny Polski. Na staÅ‚e do naszego kraju przenieÅ›li go niemieccy protestanci na przeÅ‚omie XVIII i XIX wieku. PoczÄ…tkowo spotykana byÅ‚a jedynie w miastach, dopiero później tradycja przeniosÅ‚a siÄ™ na wieÅ›, w wiÄ™kszoÅ›ci wypierajÄ…c tradycyjnÄ… polskÄ… ozdobÄ™, jakÄ… byÅ‚a podÅ‚aźniczka czy jemioÅ‚a. Obecnie choinka jest na tyle popularna, że wiÄ™kszość z nas nie wyobraża sobie Å›wiÄ…t bez ozdobnego Å›wierku czy jodÅ‚y. Przyjęło siÄ™ w Polsce, że choinkÄ™ zwyczajowo „ubieramy” w WigiliÄ™. Wspólne ubieranie choinki to doskonaÅ‚a okazja, żeby poÅ›ród przedÅ›wiÄ…tecznego zabiegania odnaleźć czas na spÄ™dzenie radosnych chwil w gronie najbliższych. Dodatkowo, coroczne bożonarodzeniowe drzewo jednoznacznie kojarzy nam siÄ™ ze Å›wiÄ™tami – szczególnie uwielbiajÄ… jÄ… dzieci, które pod gaÅ‚Ä…zkami w dniu Wigilii zawsze znajdujÄ… prezenty.