Oparzeniami twarzy, utratą wzroku, albo poważnymi ranami dłoni może skończyć się niewłaściwe obchodzenie się z fajerwerkami. Co roku, w sylwestra do szpitalnych izb przyjęć trafiają osoby poszkodowane w wybuchu petardy czy racy.
Część z nich do koÅ„ca życia zostaje kalekami. Podlascy policjanci apelujÄ… o rozwagÄ™ i ostrożność w używaniu wyrobów pirotechnicznych podczas sylwestrowej nocy.
Sprzedaż petard i fajerwerków jest dozwolona tylko osobom peÅ‚noletnim, legitymujÄ…cym siÄ™ dowodem osobistym. Nawet dwa lata wiÄ™zienia grożą sprzedawcom, którzy udostÄ™pniÄ… je osobom nieletnim.
Petardy i sztuczne ognie kupujmy jedynie w sprawdzonych sklepach. Informujmy policjÄ™ o handlowcach, którzy sprzedajÄ… petardy dzieciom. Uchroni to najmÅ‚odszych, którzy czÄ™sto padajÄ… ofiarami fajerwerków.
Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.
Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyÅ‚Ä…cznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
KorzystajÄ…c z petard i sztucznych ogni, pamiÄ™tajmy o zachowaniu szczególnej ostrożnoÅ›ci. Przede wszystkim, przeczytajmy najpierw instrukcjÄ™ obsÅ‚ugi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogÄ… one spowodować pożar.
Fajerwerków nie wolno odpalać z rÄ™ki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papÄ…. Najlepiej wybrać w tym celu gÅ‚adkÄ…, równÄ… powierzchniÄ™ (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciÅ‚y siÄ™.
PamiÄ™tajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronÄ™ innÄ… niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.
Oddalmy siÄ™ na co najmniej 10 metrów od odpalanego fajerwerku.
Huk petard niepokoi zwierzÄ™ta, szczególnie psy. Zadbajmy wiÄ™c, by nasze czworonogi nie zakÅ‚ócaÅ‚y spokoju innym i nie byÅ‚y narażone na odgÅ‚osy wybuchów.
- MateriaÅ‚y pirotechniczne sÄ… mieszaninami substancji utleniajÄ…cych i palnych, które w poÅ‚Ä…czeniu z różnymi substancjami dodatkowymi dajÄ… okreÅ›lony efekt (cieplny, Å›wietlny, barwny, dymny, dźwiÄ™kowy, odrzutowy) w wyniku spalania siÄ™ - informuje starszy kapitan Marcin Janowski z suwalskiej straży pożarnej.
Spalanie niektórych materiaÅ‚ów pirotechnicznych może przejść w wybuch, ponieważ wiÄ™kszość wyrobów pirotechnicznych jest wrażliwa na pÅ‚omieÅ„, wysokÄ… temperaturÄ™, oraz bodźce mechaniczne StwarzajÄ… przez to poważne niebezpieczeÅ„stwo, nawet przy prawidÅ‚owym obchodzeniu siÄ™ z nimi.
Strażacy podkreÅ›lajÄ…, że nie wolno używać materiaÅ‚ów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniÄ™tych. Wypuszczony fajerwerk bÄ™dzie odbijaÅ‚ siÄ™ od Å›cian i może dojść do zapalenia wÅ‚osów lub garderoby. Wybuch może również spowodować uszkodzenie sÅ‚uchu.
Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż istnieje duże prawdopodobieÅ„stwo, że mogÄ… wpaść do mieszkania lub mieszkania sÄ…siadów i spowodować panikÄ™ bÄ…dź pożar.
Z tych samych wzglÄ™dów nie wolno kierować ich w stronÄ™ zabudowaÅ„, obiektów Å‚atwo zapalnych (np. siano w belach, budynki gospodarcze, itp…), na samochody, przy stacjach paliw i zbiornikach z pÅ‚ynami latwopalnymi.
Szczególnie uważajmy na dzieci. Fajerwerkami i petardami zajmować siÄ™ mogÄ… tylko osoby dorosÅ‚e.
Sztuczne ognie można odpalać jedynie 31 grudnia, 1 stycznia, a także w sylwestra juliańskiego - między 13 a 14 stycznia. W przypadku naruszenia tego zakazu mandat karny może wynieść nawet 500 zł .