Wirusy z grupy A i B wywołujące grypę mogą powodować tak ciężkie zachorowania, że pacjent nie jest wstanie ruszyć się z łózka, temperatura może przekraczać nawet 40 stopni, występują silne bóle mięśniowo-stawowe – ostrzega Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
- CzÄ™sto dochodzi do powikÅ‚aÅ„ - zapalenia oskrzeli i pÅ‚uc. Grypa powoduje dÅ‚ugie absencje w pracy, wielotygodniowe osÅ‚abienie ukÅ‚adu odpornoÅ›ciowego, a co siÄ™ z tym wiąże, powtarzajÄ…ce siÄ™ infekcje. Co roku w Polsce notujemy co najmniej kilkadziesiÄ…t zgonów z powodu grypy. SÄ… to zgony potwierdzone laboratoryjnie, a do nich musimy dodać szereg innych zgonów osób starszych o niewyjaÅ›nionej przyczynie, które mogÄ… być spowodowane wÅ‚aÅ›nie przez grypÄ™.
- Na grypÄ™ chorujÄ… również mÅ‚ode osoby, które nie chcÄ… siÄ™ szczepić, gdyż uważajÄ…, że sÄ… ogólnie zdrowe – kontynuuje Marek Posobkiewicz. - Czasem dochodzi u nich do powikÅ‚ania w postaci zapalenia mięśnia sercowego i niestety również ciężkiej niewydolnoÅ›ci serca- wtedy czÄ™sto jedynym ratunkiem jest przeszczep, co Å‚Ä…czy siÄ™ z tym, że musi siÄ™ znaleźć dawca. Przed tymi wszystkimi, niekiedy tragicznymi, konsekwencjami grypy może nas uchronić rozsÄ…dek- jeÅ›li ktoÅ› wie, jak ciężkie mogÄ… być powikÅ‚ania grypy, nie bÄ™dzie mieć wÄ…tpliwoÅ›ci przed zaszczepieniem siÄ™ przeciwko tej chorobie.
Izabela Kucharska, ZastÄ™pca GÅ‚ównego Inspektora Sanitarnego: Nie wolno lekceważyć zaleceÅ„ lekarza: należy przyjmować leki, odpoczywać, zostać w domu. Osoba chora dziÄ™ki temu nie tylko szybciej wyzdrowieje, ale również nie bÄ™dzie zarażać innych. PrzebywajÄ…c w miejscach użytecznoÅ›ci publicznej, kaszlÄ…c, kichajÄ…c, a później dotykajÄ…c na przykÅ‚ad klamek czy porÄ™czy, można zarazić naprawdÄ™ bardzo wiele osób.
Groźny brak wiedzy
– o grypie portal www.zaszczepsiewiedza.pl rozmawia z GÅ‚ównym Inspektorem Sanitarnym oraz profesor LidiÄ… Brydak Kierownikiem ZakÅ‚adu Badania Wirusów Grypy, Kierownikiem Krajowego OÅ›rodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego –PZH
Ile osób w sezonie epidemicznym umiera z powodu grypy i jej powikÅ‚aÅ„?
Niestety, nie mamy dokÅ‚adnych danych, dysponujemy jedynie danymi orientacyjnymi, a one nie przedstawiajÄ… caÅ‚ego obrazu bardzo groźnej choroby, jakÄ… jest grypa. Powód tego stanu jest prosty: mamy przede wszystkim informacjÄ™ o chorobie wyjÅ›ciowej pacjenta, a nie na przykÅ‚ad o tym, że stan danej osoby zaostrzyÅ‚ siÄ™ wÅ‚aÅ›nie w wyniku zachorowania na grypÄ™. Dane wiÄ™c, które można znaleźć na przykÅ‚ad na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- PaÅ„stwowego ZakÅ‚adu Higieny (NIZP-PZH), to jedynie wycinek informacji na temat zachorowaÅ„ na grypÄ™ i konsekwencji zdrowotnych, jakie ona ze sobÄ… niesie.
Ale co mówiÄ… te, nawet orientacyjne, dane?
Epidemie grypy mamy co sezon. Liczby zgÅ‚oszonych zachorowaÅ„ i podejrzeÅ„ zachorowaÅ„ na grypÄ™ i wirusy grypopodobne zależą od zgÅ‚aszalnoÅ›ci pacjentów do lekarzy oraz od raportowania tych danych do Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, a nastÄ™pnie do NIZP-PZH. Dane epidemiologiczne sÄ… umieszczane stronie internetowej NIZP-PZH wraz z danymi wirusologicznymi, które z caÅ‚ego Kraju przesyÅ‚a ZakÅ‚ad Badania Wirusów Grypy, Krajowy OÅ›rodek ds. Grypy. W ostatnim sezonie 2016/2017 25 osób zmarÅ‚o z powodu komplikacji pogrypowych, a w poprzednim sezonie 2015/2016 aż 140.
PojawiajÄ… siÄ™ jednak gÅ‚osy, że osób, które umierajÄ… z powodu grypy i jej powikÅ‚aÅ„ mogÄ… być nawet tysiÄ…ce.
W Polsce nie ma takich danych. Spójrzmy jednak na dane Åšwiatowej Organizacji Zdrowia (WHO), która podaje, że rocznie z powodu grypy umiera od 500 tysiÄ™cy do miliona osób. MyÅ›lÄ…c o tej liczbie nie zapominajmy, że nie we wszystkich krajach zbierane sÄ… wiarygodne dane i nie wszyscy chorzy zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ po pomoc do lekarza. W Polsce też nie wszyscy, którzy chorujÄ… na grypÄ™, zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ do przychodni. Dane mówiÄ… na przykÅ‚ad o 16 228 hospitalizacji z powodu grypy w ubiegÅ‚ym sezonie. I tych hospitalizacji w wielu przypadkach można by uniknąć, gdyby ludzie zaczÄ™li siÄ™ częściej szczepić przeciwko grypie. Polska, niestety, ma odsetek osób szczepiÄ…cych siÄ™ niezwykle niski i wynoszÄ…cy zaledwie 3,3%. A zachorowanie na grypÄ™ powoduje przecież poważne powikÅ‚ania na przykÅ‚ad ze strony ukÅ‚adu krążenia czy też zaostrzenie wielu już istniejÄ…cych u danej osoby chorób.
Co, według Pani profesor, może ludzi zachęcić do szczepienia się przeciwko grypie?
Edukacja i informacja. SiÄ™gnijmy do historii: grypa hiszpanka w latach 1918-1919 spowodowaÅ‚a od 50 do 100 milionów zgonów na caÅ‚ym Å›wiecie. Kiedy wiÄ™c po opracowaniu pierwszej szczepionki przeciwko grypie w 1941 roku, w 1957 roku wybuchÅ‚a pandemia grypy azjatyckiej, nikt nie miaÅ‚ wÄ…tpliwoÅ›ci, że szczepienie może uchronić przed zgonem. Niestety, bywa że do zaszczepienia przekonuje nas dopiero tragedia w najbliższym otoczeniu. Nie ma sensu czekać, aż siÄ™ ona wydarzy, kiedy można jej zapobiec. Niestety, grypa jest nadal lekceważona i wrzucana do jednego worka z przeziÄ™bieniem – kiedy ktoÅ› ma katar, to potocznie nazywa swój stan grypÄ…, a nie zawsze jest to prawda.
Szczepieniom przeciwko grypie szkodzi również mit o tym, że można po zaszczepieniu zachorować.
To bzdura. W Polsce od dawna dostÄ™pne sÄ… dwa rodzaje szczepionek typu „split” z rozszczepionym wirionem i „subunit”- szczepionka podjednostkowa. Można sobie to dobrze zobrazować myÅ›lÄ…c o wirusie na przykÅ‚ad jako o kasztanie: w przypadku pierwszej szczepionki mamy do czynienia z kasztanem podzielonym na części, a druga to kasztan z odciÄ™tymi kolcami. Taki niepeÅ‚ny fragment wirusa nie może spowodować choroby, wiÄ™c szczepionka, która go zawiera, również. Groźny jest natomiast brak wiedzy o grypie i skutkach jej powikÅ‚aÅ„, które zagrażajÄ… naszemu życiu.
Zaszczep siÄ™ wiedzÄ… to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczÄ…cych szczepieÅ„. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepieÅ„ można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojÄ…ce przed decyzjÄ…: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdÄ… tu źródÅ‚a wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierajÄ…ce akcjÄ™. SÄ… wÅ›ród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujÄ…ce siÄ™ wakcynologiÄ…, czyli naukÄ… dotyczÄ…cÄ… szczepieÅ„. AkcjÄ™ „Zaszczep siÄ™ wiedzÄ…” wspierajÄ…: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo OÅ›wiaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo PielÄ™gniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.