29.12.2019

Ile razy w roku witamy Nowy Rok? Z Białorusi na Litwę i do Polski i już mamy trzy powitania

Już 31 grudnia będziemy hucznie świętowali pożegnanie starego i powitanie nowego roku. Powitań będzie jednak wiele i nie wszystkie ograniczą się do jednej daty i godziny.

Kiedy obowiÄ…zuje czas zimowy, różnica miÄ™dzy PolskÄ… a BiaÅ‚orusiÄ… wynosi 2 godziny, a miÄ™dzy PolskÄ… a LitwÄ… godzinÄ™. Wystarczy pojechać gdzieÅ› niedaleko trójstyku granic, by spokojnie trzykrotnie powitać Nowy Rok.

Eksperci portalu Sylwestrowo.pl sprawdzili, ile razy w roku można obchodzić Sylwestra, choć to Å›wiÄ™to nie zawsze bÄ™dzie nazywaÅ‚o siÄ™ w ten sam sposób.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia okrzyk radoÅ›ci zwiÄ…zany z powitaniem nowego roku rozlegnie siÄ™ 38 razy - tyle wÅ‚aÅ›nie jest stref czasowych. Dla tych, którzy sÄ… zaskoczeni tÄ… liczbÄ…, należy przypomnieć, że różnice w strefach czasowych nie zawsze wynoszÄ… godzinÄ™, w niektórych miejscach np. miÄ™dzy Indiami a Nepalem różnica wynosi jedynie 15 minut, a miÄ™dzy Wyspami Kokosowymi a Bangladeszem póÅ‚ godziny. Jako pierwsi Å›wiÄ™tować bÄ™dÄ… mieszkaÅ„cy Republiki Karibati, Wysp Samoa i Tonga poÅ‚ożonych na Oceanie Spokojnym niedaleko 180 poÅ‚udnika, który wyznacza zmianÄ™ daty. Gdy w Karibati zacznie siÄ™ Nowy Rok, w Polsce bÄ™dzie godzina 11. Jako ostatni, Nowy Rok przywitajÄ… mieszkaÅ„cy Hawajów, tam dotrze 11 godzin później niż do nas.
1 stycznia - Polska, Europa, Åšwiat
1 stycznia to najpopularniejsza, ale nie jedyna data witania nowego roku. Ta wyznaczona jest przez kalendarz gregoriaÅ„ski, czyli kalendarz sÅ‚oneczny wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII w XVI wieku. Kalendarz gregoriaÅ„ski funkcjonuje globalnie, choć niektóre kraje oprócz kalendarza gregoriaÅ„skiego, stosujÄ… drugi, zwiÄ…zany z ich kulturÄ… i historiÄ….
- Tylko część Å›wiata rozpocznie 1 stycznia rok 2020. W Korei PóÅ‚nocnej pierwszego stycznia rozpocznie siÄ™ rok dżucze 109, nawiÄ…zujÄ…cy do urodzin Kim Ir Sena, w Iranie i Afganistanie przywitajÄ… rok 1398, a w Etiopii rok 2013. To co jest wspólne, niezależnie od godziny i daty obchodów Nowego Roku to symboliczne odrodzenie, odciÄ™cie siÄ™ od tego, co minęło oraz nadzieja na nowy, lepszy czas - mówi Mateusz Goliat, ekspert portalu Sylwestrowo.pl
14 stycznia - Rosja
W nocy z 13 na 14 stycznia, na tradycyjnych maÅ‚ankach - imprezach noworocznych, stary rok żegnajÄ… i oczekujÄ… nowego mieszkaÅ„cy Rosji i inni wyznawcy prawosÅ‚awia, którzy posÅ‚ugujÄ… siÄ™ kalendarzem juliaÅ„skim. Na maÅ‚anki mogÄ… siÄ™ zaÅ‚apać także mieszkaÅ„cy wschodniej Polski, zwÅ‚aszcza okolic BiaÅ‚egostoku, ze wzglÄ™du na licznÄ… grupÄ™ wyznawców prawosÅ‚awia. Kalendarz juliaÅ„ski jest przesuniÄ™ty tylko o 14 dni wzglÄ™dem kalendarza gregoriaÅ„skiego, co oznacza, że 14 stycznia rozpocznie siÄ™ rok 2020.
25 stycznia - Chiny
Chiński Nowy rok, powszechnie zwany świętem wiosny, jest najważniejszą datą w tamtejszym kalendarzu. W 2020 roku uroczystości zaczną się 24 stycznia (data nie jest stała) i tradycyjnie mieszkańcy Chin spędzą ten dzień w domu z najbliższymi, obdarowując się prezentami. Następny dzień mieszkańcy zaczynają od składania ofiar przodkom, a następnie uczestniczą w tradycyjnych miejskich korowodach z ogromnymi lwami. Obchody nowego roku trwają dwa tygodnie i wieńczy je Święto Latarni. W styczniu Chińczycy przywitają 4718. rok według kalendarza chińskiego. Będzie on Rokiem Szczura.
25 marca - Bali
W dniu pierwszego, marcowego nowego księżyca, czyli kolejnego dnia po nowiu, mieszkaÅ„cy indonezyjskiej wyspy Bali obchodzÄ… Hari Raya Nyepi - Nowy Rok. Tamtejsze obchody pożegnania starego i powitania nowego roku sÄ… wyjÄ…tkowo mistyczne. Kilka dni przed Hari Raya Nyepi odbywa siÄ™ ceremonia i rytuaÅ‚ oczyszczania - Melasti, podczas którego wszystkie Å›wiÄ™te przedmioty przenosi siÄ™ do pobliskich jezior lub na brzeg oceanu i obmywa siÄ™ w poÅ›wiÄ™conej wodzie. Balijczycy wierzÄ…, że przed rozpoczÄ™ciem wiosny “Pan PiekÅ‚a” wysyÅ‚a wszystkie demony na Bali, a zadaniem mieszkaÅ„ców wyspy jest ich oczyszczenie. W tym celu Balijczycy budujÄ… papierowe figury zÅ‚ych duchów, a nastÄ™pnie paradujÄ… z nimi, robiÄ…c przy tym ogromny haÅ‚as. Figury majÄ… wchÅ‚onąć caÅ‚e zÅ‚o, a nastÄ™pnie zostajÄ… rytualnie spalone. W pierwszy dzieÅ„ wiosny, czyli pierwszy dzieÅ„ nowego roku odbywa siÄ™ Å›wiÄ™to ciszy. To dzieÅ„ poÅ›wiÄ™cony autorefleksji. Jakakolwiek praca w tym dniu jest zabroniona. Balijskie ulice sÄ… puste i spokojne. W marcu Balijczycy powitajÄ… rok 1941 wg kalendarza Saka.
13-15 kwietnia - Tajlandia
Nowy rok w Tajlandii nazywa siÄ™ Songkran i przypada na 13-15 kwietnia. Mimo że Tajowie od 1888 roku Å›wiÄ™tujÄ… Nowy Rok razem z resztÄ… Å›wiata 1 stycznia, Songkran przetrwaÅ‚ jako jedno z najważniejszych i najdÅ‚uższych Å›wiÄ…t narodowych. Tajowie wracajÄ… w tym czasie do swoich rodzinnych domów, spotykajÄ… siÄ™ z najbliższymi i odwiedzajÄ… Å›wiÄ…tynie. Jeden ze zwyczajów zwiÄ…zanych z Songkran przypomina polski Åšmigus Dyngus. PoczÄ…tkowo polegaÅ‚ na obmywaniu jedynie posÄ…gów Buddy i dÅ‚oni osób starszych, którym chciano oddać cześć. Obecnie wodÄ… polewajÄ… siÄ™ wszyscy i wszÄ™dzie, używajÄ…c w tym celu nawet pistoletów na wodÄ™.
18-20 września - żydowski nowy rok
W 2020 roku po zachodzie sÅ‚oÅ„ca 18 wrzeÅ›nia rozpocznie siÄ™ Rosz haSzana, judaistyczne Å›wiÄ™to nowego roku. Przez dwa kolejne dni, do zachodu sÅ‚oÅ„ca 20 wrzeÅ›nia, Å»ydzi oddadzÄ… siÄ™ uroczystym obchodom. W tym czasie synagogi wypeÅ‚niajÄ… siÄ™ rozmodlonymi wiernymi. To czas kontemplacji i zadumy. W trakcie Rosz haSzana je siÄ™ jabÅ‚ka maczane w miodzie, aby zapewnić sobie sÅ‚odkie życie w kolejnym roku. Dwudniowe Å›wiÄ™to rozpoczyna okres pokuty – Jamim Noraim, trwajÄ…cy do Å›wiÄ™ta Jom Kipur. Podczas najbliższego Rosz haSzana Å»ydzi przywitajÄ… 5781 rok.
- Okazji do Å›wiÄ™towania Nowego Roku nie brakuje, to dobra wiadomość dla tych, którzy przeÅ›piÄ… sylwestrowÄ… noc lub dla tych, którzy akurat w tym terminie Å›wiÄ™tować nie mogÄ…. A może nie należy siÄ™ ograniczać i spróbować uczcić wszystkie “Nowe Roki”, to zawsze dobra okazja zabawy i do wprowadzenia w życie nowych postanowieÅ„ noworocznych - podsumowuje Mateusz Goliat.

Portal Sylwestrowo.pl pomaga w zaplanowaniu sylwestra poza domem. Można tam znaleźć blisko tysiÄ…c różnych propozycji na przywitanie Nowego Roku – m.in. uroczyste bale, imprezy w klubach, pobyty w górach oraz wyjazdy zagraniczne. Już ponad dwa mln Polaków zaplanowaÅ‚o Sylwestra z Sylwestrowo.pl.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.03.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie