Planując wakacyjną apteczkę pamiętamy przede wszystkim o spakowaniu środków na gorączkę, ból gardła czy problemy gastryczne. Zapominamy często, że warto uwzględnić również te, które będziemy mogli zastosować w razie infekcji dróg moczowych. Farmaceutka Małgorzata Biernacik z Apteki Medicover we Wrocławiu podpowiada, co zrobić, by zdrowotne niedyspozycje nie popsuły nam urlopowych planów.
Pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, parcie na pÄ™cherz i czÄ™ste wizyty w toalecie przy jednoczesnym tzw. skÄ…pomoczu stanowiÄ… spory problem to pierwsze objawy infekcji dróg moczowych. JeÅ›li nie bÄ™dÄ… leczone w odpowiednim czasie, mogÄ… prowadzić do poważnych schorzeÅ„, w tym do przewlekÅ‚ej choroby nerek i ich niewydolnoÅ›ci.
Kobiecy problem
Zakażenia ukÅ‚adu moczowego częściej dotykajÄ… kobiet niż mężczyzn. ZwiÄ…zane jest to z budowÄ… okolic intymnych paÅ„: krótszÄ… cewkÄ… moczowÄ… i bliskim umiejscowieniem pochwy. Jednak problem ten nie omija również panów, szczególnie po 60. roku życia, kiedy odpÅ‚yw moczu może być utrudniony w skutek przerostu gruczoÅ‚u krokowego. SzczególnÄ… uwagÄ™ na zdrowie ukÅ‚adu moczowego powinny zwrócić kobiety w ciąży i kobiety po menopauzie, u których wzrasta ryzyko zakażenia z powodu zmian hormonalnych i zmian w obrÄ™bie mikroflory okolic intymnych. Aktywność seksualna również zwiÄ™ksza ryzyko powstawania zakażeÅ„ dróg moczowych.
CzÄ™sto sami przyczyniamy siÄ™ do powstania choroby. Przyjmujemy zbyt maÅ‚o pÅ‚ynów w ciÄ…gu doby i zabiegani opóźniamy skorzystanie z toalety. Powoduje to zastoje moczu w przewodach moczowych i pÄ™cherzu dziÄ™ki czemu powstajÄ… idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów.
Uwaga na niebzepieczeństwo
O zakażeniu dróg moczowych mówimy, gdy jaÅ‚owe u zdrowej osoby Å›rodowisko pÄ™cherza, przewodów moczowych bÄ…dź miedniczek nerkowych zostaje zaatakowane przez drobnoustroje chorobotwórcze. MogÄ… to być: bakterie (najczęściej Escherichia coli, Enterococcus ,Haemophilus influenzae), grzyby i wirusy. Coraz częściej przyczynÄ… chorób ukÅ‚adu moczowego sÄ… wczeÅ›niej sporadycznie wystÄ™pujÄ…ce: Chlamydia trachomatis, Mycoplasma spp. i Ureaplasma urealyticum. W zależnoÅ›ci od tego czy zainfekowany zostaÅ‚ odcinek ukÅ‚adu moczowego poniżej czy powyżej ujÅ›cia moczowodów do pÄ™cherza moczowego, mówimy o zakażeniu dolnych lub górnych dróg moczowych. Jeżeli natomiast zakażenie przytrafi nam siÄ™ co najmniej trzy razy w ciÄ…gu roku, mamy do czynienia z nawracajÄ…cÄ… infekcjÄ….
Układ chroniony
W aptece znajdziemy kilka grup leków, po które możemy siÄ™gnąć jeÅ›li pojawiÄ… siÄ™ pierwsze objawy ze strony ukÅ‚adu moczowego. Pomóc mogÄ… wtedy preparaty zioÅ‚owe zawierajÄ…ce w swoim skÅ‚adzie pokrzywÄ™, liść brzozy i borówki brusznicy, ziele rumianku, naowocniÄ™ fasoli, korzeÅ„ pietruszki i podróżnika, czy ziele skrzypu polnego. WystÄ™pujÄ… w postaci sypkiej jako gotowe mieszanki lub pojedyncze zioÅ‚a, a także w postaci tzw. herbatek fix czy również tabletek. DziaÅ‚ajÄ… odkażajÄ…co i rozkurczowo, zwiÄ™kszajÄ… diurezÄ™ i uÅ‚atwiajÄ… wypÅ‚ukanie drobnoustrojów z ukÅ‚adu moczowego. Bez recepty kupimy też preparaty zawierajÄ…ce metenaminÄ™ i salicylan fenylu oraz najbardziej chyba popularnÄ… furaginÄ™, które majÄ… dziaÅ‚anie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ważne aby stosować je regularnie i odpowiednio dÅ‚ugo, zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Jeżeli objawy nie sÄ… mocno nasilone warto siÄ™gnąć po zioÅ‚owe preparaty. DajÄ… mniej skutków ubocznych i mogÄ… być bezpieczniej stosowane przez dÅ‚uższy okres czasu. Dzieci poniżej dwunastego roku życia i kobiety w ciąży bezwzglÄ™dnie muszÄ… być leczone pod kontrolÄ… lekarza. CzÄ™sto zaleca siÄ™ stosowanie zióÅ‚ jako uzupeÅ‚nienie dla leków przepisanych na receptÄ™. UwzglÄ™dnić należy jednak ewentualne interakcje. Powyższe terapie warto uzupeÅ‚nić odpowiedniÄ… dawkÄ… witaminy C (50-100mg na dobÄ™), która zakwasi Å›rodowisko dróg moczowych i stworzy niekorzystne warunki dla bakterii chorobotwórczych.
UlgÄ™ przyniesie też zastosowanie leków rozkurczowych zawierajÄ…cych chlorowodorek drotaweryny lub butylobromek hioscyny. RozluźniajÄ… one mięśnie gÅ‚adkie i Å‚agodzÄ… ból.
Na szczególnÄ… uwagÄ™ zasÅ‚uguje żurawina amerykaÅ„ska inaczej wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon). Owoce tej roÅ›liny wykorzystywany jest do produkcji suplementów w postaci kapsuÅ‚ek, tabletek bÄ…dź soku. Å»urawina zmniejsza przyczepność bakterii ( tzw. adhezjÄ™) do Å›cianek ukÅ‚adu moczowego. Wraz z przyjÄ™ciem odpowiedniej iloÅ›ci pÅ‚ynów uÅ‚atwi usuniÄ™cie patogenów z dróg moczowych. Preparaty z żurawinÄ… mogÄ… być bezpiecznie stosowane u kobiet w ciąży i dzieci powyżej trzeciego roku życia (np. w postaci syropu). Å»urawina może być również ratunkiem dla osób, które borykajÄ… siÄ™ z nawracajÄ…cym zakażeniem ukÅ‚adu moczowego. Przyjmowanie preparatów z żurawinÄ…, regularnie przez okres do dwunastu miesiÄ™cy znacznie obniża liczbÄ™ incydentów chorobowych.
Obserwuj siÄ™
JeÅ›li jednak po kilku dniach naszego leczenia objawy nie ustÄ™pujÄ…, bÄ…dź siÄ™ nasilajÄ… lub pojawiÄ… siÄ™ bóle w okolicy lÄ™dźwiowej i zatrzymanie oddawania moczu, musimy zgÅ‚osić siÄ™ do lekarza. NaszÄ… uwagÄ™ powinny również zwrócić wyniki badaÅ„ kontrolnych moczu. Obecność bakterii, leukocytów i biaÅ‚ka przy jednoczesnym braku symptomów infekcji dróg moczowych, może Å›wiadczyć o tzw. bezobjawowym zakażeniu dróg moczowych.
A co jeÅ›li pieczenie i bóle przy oddawaniu moczu przytrafiÄ… siÄ™ kiedy w pobliżu nie bÄ™dzie żadnej otwartej apteki, a w naszych zapasach leków nie znajdziemy potrzebnych preparatów? Możemy przynieść sobie ulgÄ™ wypijajÄ…c od 0,5 do 1 litra wody (może być z sokiem owocowym) i biorÄ…c gorÄ…cÄ… kÄ…piel. CiepÅ‚o zadziaÅ‚a rozkurczowo, a wypite pÅ‚yny mechanicznie usunÄ… przynajmniej część bakterii z ukÅ‚adu moczowego.
Aby uchronić siÄ™ przed przykrymi infekcjami, warto pamiÄ™tać o naszych drogach moczowych na co dzieÅ„. Przyjmujmy odpowiedniÄ… ilość pÅ‚ynów i nie zapominajmy o regularnych opróżnieniach pÄ™cherza moczowego. Wybierajmy odzież dostosowanÄ… do warunków pogodowych. W czasie korzystania z basenów i sauny warto wspomóc naturalnÄ… odporność preparatami zawierajÄ…cymi korzystne szczepy drobnoustrojów. Panie mogÄ… zdecydować siÄ™ na kapsuÅ‚ki doustne lub dopochwowe. Ważne żeby zawieraÅ‚y tzw. szczepy ginekologiczne (Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus fermentum 57A, Lactobacillus gasseri 57C czy Lactobacillus reuteri Protectis). Do naszej diety wÅ‚Ä…czmy żurawinÄ™ w postaci soku 100% bÄ…dź suszonÄ…. Codzienna dbaÅ‚ość o zachowanie naturalnej homeostazy organizmu, pomoże nam uniknąć skomplikowanych i czasochÅ‚onnych zabiegów, prowadzÄ…cych do ponownego przywrócenia równowagi.