27.10.2019

Interreg Polska - Białoruś - Ukraina. Dodatkowy nabór projektów

W związku z tym, że pula pieniędzy przeznaczona na drugi nabór projektów (5,2 mln euro) z programu Interreg Polska - Białoruś - Ukraina nie została w pełni pokryta przez wybrane mikro-projekty, uruchomiony zostaje trzeci nabór wniosków.

Nabór rozpocznie się 15 listopada 2019 i zakończy 15 stycznia 2020 roku.

Będzie on również dedykowany mikro-projektom, celowi tematycznemu DZIEDZICTWO (priorytet 1.1 Promocja lokalnej kultury i historii i 1.2 Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego).

Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu to II kwartał 2020.

Miejsce i sposób składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej, zgodnie z instrukcją wypełniania wniosków, która będzie stanowiła załącznik do pakietu aplikacyjnego.

Podobnie jak w drugim naborze wniosków, nabór opiera się na procedurze jednostopniowej. Beneficjenci wiodący będą składali wnioski aplikacyjne, które podlegać będą ocenie przed ostateczną decyzją o dofinansowaniu.

Kto i na co może składać wnioski, kryteria wyboru projektów

Trzeci nabór będzie otwarty wyłącznie w ramach dwóch priorytetów celu tematycznego Dziedzictwo:

Priorytet 1.1 Promocja kultury lokalnej i historii

Priorytet 1.2 Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego

Pełny pakiet aplikacyjny zostanie udostępniony na stronie Programu w dniu otwarcia naboru.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące zasad tego naboru są dostępne na stronie internetowej Programu.

Dofinansowanie projektów ze środków Programu

Wysokość dofinansowania dla jednego mikroprojektu może wynieść od 20 000 do 60 000 EUR. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 90% kosztów kwalifikowalnych projektu.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

Pula środków dostępnych w ramach konkursu wynosi nie mniej niż 1 224 000 EUR.

Konferencja inauguracyjna dla mikroprojektów

Konferencja Inauguracyjna dla mikroprojektów odbędzie się w Białowieży w dniach 29-30 października 2019 r.

Ramowy program wydarzenia znajduje się, na stronie internetowej Programu.

Konferencja jest okazją do zaprezentowania obecnego stanu Programu, jego najbliższej przyszłości, wymiany doświadczeń i spotkania beneficjentów wszystkich mikroprojektów wybranych w ramach drugiego naboru wniosków.

Przygotowanie Programu na lata 2021-2027

Chociaż wydaje się, że obecny Program dopiero się rozpoczął, to już podjęto prace nad przyszłą edycją Programu na lata 2021-2027. Nowy Program będzie realizowany w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” polityki spójności Unii Europejskiej (tzw. Interreg,) oraz nowego Instrumentu Sąsiedztwa, Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej, zastępującego obecny Europejski Instrument Sąsiedztwa.

11 października br. przedstawiciele Polski, Białorusi i Ukrainy po raz pierwszy spotkali się w ramach Wspólnego Komitetu Programującego (WKP). WKP utworzono w celu przygotowania nowego Programu. Przedstawiciele władz krajowych i regionalnych, a także instytucji reprezentujących partnerów gospodarczych i społecznych oraz społeczeństwo obywatelskie ze wszystkich trzech krajów są nominowani do WKP. Największym wyzwaniem dla WKP jest dostosowanie przyszłego Programu do kluczowych potrzeb obszaru i zamieszkującej go ludności.

Z kolei 17 października 2019 r. w Mińsku na Białorusi odbyła się XX Międzynarodowa Konferencja Naukowa, pod tytułem: „Problemy prognozowania i państwowych regulacji w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego”. Konferencja została zorganizowana wspólnie z Programem i Instytutem Naukowo-Badawczym Ministerstwa Gospodarki Republiki Białorusi (RB).

Wśród uczestników okrągłego stołu byli: przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RB, Instytutu Naukowo-Badawczego Ministerstwa Gospodarki RB, Międzynarodowego Centrum Pomocy Technicznej UE na Białorusi, władz regionalnych, Centrum Projektów Europejskich, WST, Oddziału w Brześciu i urzędnicy celni.

Podczas sesji plenarnej dyrektor Centrum Projektów Europejskich, Leszek Buller podając przykład Programu Polska - Białoruś - Ukraina, mówił o perspektywach i możliwościach współpracy transgranicznej jako czynniku rozwoju regionów. Kierownik WST, Andrzej Słodki przedstawił natomiast stan realizacji Programu. W trakcie tego wydarzenia swoimi dobrymi doświadczeniami z realizacji projektów podzielili się również beneficjenci z obwodu brzeskiego i grodzieńskiego.

W ramach Konferencji, 18 października zorganizowano polsko-białoruski okrągły stół w celu omówienia priorytetów rozwoju społeczno-gospodarczego białoruskich regionów w kontekście współpracy transgranicznej w zakresie przyszłego Programu. Podczas dyskusji kierownik WST Andrzej Słodki przekazał informacje na temat głównych założeń prawnych perspektywy INTERREG 2021-2027, w której zostanie wdrożony nowy Program. Przedstawił również wyniki ankiety dotyczącej wyboru celów i priorytetów na okres 2021-2027, którą przeprowadziliśmy na stronie internetowej Programu oraz wśród władz krajowych i regionalnych Programu. Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowego Centrum Pomocy Technicznej Unii Europejskiej, Dina Goncharova przedstawiła wyniki ankiety dotyczącej wyboru celów i priorytetów przyszłego Programu przeprowadzonej wśród instytucji białoruskich. Uczestnicy mieli również okazję do podzielenia się swoją opinią w sprawie nowego Programu i jego priorytetów.

Ankieta jest nadal dostępna i można zgłaszać uwagi i propozycje w kwestii przygotowania nowego Programu.

 

Źródło i fot: Sekretariat Programu Interreg Polska- Białoruś – Ukraina

Na fot: Uczestnicy spotkania w Mińsku na Białorusi. Fot. Interreg

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.20.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

SZUKAM PRACY

20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie