22.08.2016

Jak groźna jest wścieklizna

Wścieklizna to jedna z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych, na którą nie ma skutecznego lekarstwa: Człowiek umiera w ciągu tygodnia od wystąpienia objawów chorobowych. Jedynym ratunkiem, jeżeli występuje podejrzenie zarażenia wirusem, jest natychmiastowe podanie surowicy, a następnie wykonanie serii szczepień.

- ChorobÄ™ wywoÅ‚uje RNA-wirus, który jest przykÅ‚adem wirusa neurotropowego, tzn. szerzÄ…cego siÄ™ i namnażajÄ…cego w ukÅ‚adzie nerwowym. Rezerwuarem zarazka sÄ… zwierzÄ™ta dzikie wolno żyjÄ…ce gÅ‚ównie: lisy, wiewiórki, jeże, nietoperze, sarny lub udomowione, przypadkowo zarażone wÅ›ciekliznÄ… (np. krowy, psy, koty). Warto dodać, że drobne gryzonie nie odgrywajÄ… roli w przenoszeniu wÅ›cieklizny na czÅ‚owieka i w zwiÄ…zku z tym pokÄ…sanie przez mysz, szczura, czy chomika nie stanowi wskazaÅ„ do szczepieÅ„ przeciw wÅ›ciekliźnie – tÅ‚umaczy lek. med. Mariola Malicka – internista z Centrum Medycznego Damiana

 

Jak dochodzi do zakażenia? 

Wirus wÅ›cieklizny jest obecny w Å›linie zakażonych zwierzÄ…t, dlatego do zakażenia może dojść nie tylko podczas pogryzienia, ale również niewinnego polizania uszkodzonego fragmentu skóry ze Å›wieżą ranÄ…, zadrapaniem czy otarciem naskórka. Równie Å‚atwo zarazić siÄ™poprzez zanieczyszczenie spojówek przez Å›linÄ™ zakażonego zwierzÄ™cia. Przypadek brazylijskich grotoÅ‚azów pokazaÅ‚, że również wdychanie oparów z odchodów zakażonych nietoperzy, może prowadzić do choroby. Po zakażeniu, wirus rozpoczyna okres wylÄ™gania, trwajÄ…cy od 20 do 90 dni. Jest to bardzo ważny okres, do pojawienia siÄ™ objawów - chorobÄ™ można zatrzymać za pomocÄ… podania szczepionki.

Ludwik Pasteur, wynalazca szczepionki przeciw wÅ›ciekliźnie, porównaÅ‚ ten proces do wyÅ›cigu: "Po drodze do miasta zwanego Mózg jedzie wóz z infekcjÄ… wÅ›cieklizny. JeÅ›li dojedzie, czÅ‚owiek umrze. Można tylko posÅ‚ać za wozem z infekcjÄ… jakiÅ› szybszy wóz ratunkowy, który wyprzedzi tamten i zatrzyma siÄ™ w poprzek drogi". Tym wozem ratunkowym oczywiÅ›cie jest szczepionka przeciw wÅ›ciekliźnie, którÄ… należy podać w odpowiednim czasie. Najlepiej natychmiast po ukÄ…szeniu, przed pojawieniem siÄ™ pierwszych objawów. W pierwszym etapie do zÅ‚udzenia przypominajÄ… one grypÄ™: zakażeniu towarzyszy gorÄ…czka, potliwość, uczucie przemÄ™czenia, różni je jedynie zaburzenie czucia w miejscu ukÄ…szenia (ból i przeczulica tkanek, a także uczucie mrowienia, pieczenia lub drÄ™twienia).

- Wraz z rozwojem choroby pacjent czuje siÄ™ coraz gorzej, , wystÄ™puje pobudzenie psychoruchowe, omamy wzrokowe i sÅ‚uchowe, ogromna wrażliwość na dźwiÄ™k i Å›wiatÅ‚o, przeczulica skóry, wzrasta temperatura ciaÅ‚a, pojawia siÄ™ Å‚zawienie i Å›linotok. Wreszcie wystÄ™puje najbardziej charakterystyczna cecha wÅ›cieklizny – wodowstrÄ™t. ZwiÄ…zany z bardzo bolesnymi skurczami mięśni jamy ustnej, gardÅ‚a i krtani. WystÄ™pujÄ… one poczÄ…tkowo tylko przy piciu, nastÄ™pnie na sam widok wody. MogÄ… również wystÄ…pić skurcze mięśni oddechowych, drżenia i drgawki. Oddech staje siÄ™ mÄ™czÄ…cy, pojawia siÄ™ sinica twarzy. WiÄ™kszość ludzi umiera już w okresie pobudzenia, z reguÅ‚y w czasie napadu drgawek. U niektórych osób po okresie pobudzenia wystÄ™puje okres porażeÅ„ wiotkich i Å›piÄ…czka– wyjÅ›nia lek. med. Mariola Malicka

W ciÄ…gu tygodnia od wystÄ…pienia objawów pacjent umiera.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Co można zrobić, żeby zmniejszyć prawdopodobieÅ„stwo zarażenia chorobÄ…? Najlepiej unikać kontaktu ze zwierzÄ™tami, które nie sÄ… pod opiekÄ… i kontrolÄ… weterynaryjnÄ…. Tym bardziej, że niektóre zakażone zwierzÄ™ta zachowujÄ… siÄ™ bardzo przyjaźnie, spokojnie i odważnie podchodzÄ… do ludzi. W przypadku nawet niewinnie wyglÄ…dajÄ…cego kontaktu ze Å›linÄ… dzikich zwierzÄ…t, warto udać siÄ™ na konsultacjÄ™ do lekarza. Warto zachować odpowiednie Å›rodki ostrożnoÅ›ci, a najlepiej w ogóle nie dotykać rannych i martwych zwierzÄ…t, szczególnie nietoperzy. W przypadku pogryzienia bÄ…dź pokÄ…sania przez zwierzÄ™ta domowe, należy sprawdzić datÄ™ ostatniego szczepienia przeciw wÅ›ciekliźnie. JeÅ›li zwierzÄ™ byÅ‚o systematycznie szczepione to lekarz najprawdopodobniej nie poda szczepieÅ„.

Gdy mogło dojść do zakażenia?

PowstaÅ‚e (po pokÄ…saniu przez podejrzane o chorobÄ™ zwierzÄ™) rany lub nawet najmniejsze otarcia naskórka należy zmywać przez 10–15 minut gorÄ…cÄ… wodÄ… z mydÅ‚em  lub innym detergentem, można w tym celu zastosować Å›rodki antyseptyczne. Nie należy hamować krwawienia z rany, chyba że doszÅ‚o do uszkodzenia dużego naczynia tÄ™tniczego przez co  krwotok jest bardzo intensywny. Na koniec ranÄ™ należy zabezpieczyć jaÅ‚owym opatrunkiem i natychmiast udać siÄ™ do lekarza, który zadecyduje o dalszym postÄ™powaniu.- zaleca doktor Malicka


Kto jest szczególnie narażony?

Profilaktyczne szczepienia przeciwko wÅ›ciekliźnie powinno siÄ™ zastosować u osób narażonych na zakażenie wirusem, poprzez:

  • wykonywany zawód, np. weterynarze, leÅ›nicy, myÅ›liwi, hodowcy bydÅ‚a, pracownicy ZOO
  • podróże - szczególnie osoby podróżujÄ…ce w obszary czÄ™stego wystÄ™powania wÅ›cieklizny np. do PoÅ‚udniowej Azji (Indii) czy Afryki
  • hobby, np. turystyczna eksploracja jaskiÅ„

Schemat szczepień przed-ekspozycyjnych

Podstawowy schemat szczepieÅ„ skÅ‚ada siÄ™ z 3 dawek szczepionki przeciwko wÅ›ciekliźnie podawanej w 0., 7. i 28. albo 21. dniu. Jeżeli osoba szczepiona zostanie narażona na wÅ›ciekliznÄ™, to ryzyko zachorowania jest bardzo maÅ‚e. Ze wzglÄ™du na Å›miertelny charakter wÅ›cieklizny mimo wszystko otrzyma, ale jedynie dwie dawki przypominajÄ…ce szczepionki. Uniknie natomiast kolejnych 3 dawek szczepionki oraz podania kosztownej i trudno dostÄ™pnej surowicy.

Szczepienia. Zaszczep siÄ™ wiedzÄ…

WiÄ™cej informacji na temat szczepieÅ„ i chorób zakaźnych wywoÅ‚ywanych przez groźne wirusy i bakterie znajduje siÄ™ na stronach: www.zaszczepsiewiedza.pl, www.szczepienia.pzh.gov.pl, www.szczepienia.gis.gov.pl.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
21.07.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe og³oszenie