17.02.2019

Jak zabija grypa?

Sezon zachorowań na grypę trwa w Polsce od listopada do marca, zaś jego szczyt przypada na okres od stycznia do marca. Od 1 do 7 lutego zanotowano ponad 236 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz aż 15 zgonów z powodu tej choroby, co oznacza już 23 zgony w tym sezonie.

To jednak wierzchoÅ‚ek góry lodowej, gdyż realna liczba przypadków grypy, jak uważajÄ… eksperci, jest niedoszacowana.

Grypa, w odróżnieniu od przeziÄ™bienia, majÄ…ca gwaÅ‚towany przebieg z bardzo wysokÄ… gorÄ…czkÄ…, obciążona jest poważnymi powikÅ‚aniami, które mogÄ… zagrażać życiu i zdrowiu chorego, również w dÅ‚uższej perspektywie. Zapalenie mięśnia sercowego, jedno z najpoważniejszych powikÅ‚aÅ„ pogrypowych, prowadzić może do uszkodzenia tego organu, a nawet do koniecznoÅ›ci przeszczepu. „Oficjalne statystyki dotyczÄ…ce powikÅ‚aÅ„ grypy oraz jej Å›miertelnoÅ›ci sÄ… niedoszacowane, gdyż czÄ™sto w dokumentach szpitalnych jako powód hospitalizacji podaje siÄ™ zaostrzenie choroby przewlekÅ‚ej lub już powikÅ‚anie po przebytej grypie, czyli na przykÅ‚ad zapalenie pÅ‚uc, a nie grypÄ™, która jest pierwotnÄ… przyczynÄ… stanu zdrowia pacjenta - zauważa w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl lekarz Agnieszka Motyl Kierownik ds. JakoÅ›ci i Standardów Medycznych Medicover Polska- W przypadku choroby wieÅ„cowej zakażenie grypÄ… może uaktywnić blaszki miażdżycowe i chory może umrzeć z powodu incydentu naczyniowego. Taka przyczyna zgonu wÅ‚aÅ›nie zostaje wpisana w dokumentacji medycznej. Dlatego też osoby, które majÄ… chorobÄ™ wieÅ„cowÄ… lub przebyÅ‚y zawaÅ‚ serca obowiÄ…zkowo powinny szczepić siÄ™ przeciw grypie”.

Poza danymi NIZP-PZH warto również przyjrzeć siÄ™ statystykom EURO-MOMO Euro-MOMO (www.euromomo.eu), czyli sieci powoÅ‚anej we wspóÅ‚pracy z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz ÅšwiatowÄ… OrganizacjÄ… Zdrowia (WHO) w celu monitorowania umieralnoÅ›ci z dowolnej przyczyny w różnych grupach wiekowych w 15 krajach w Europie. Choć dane nie pochodzÄ… z Polski, można uznać, że i w naszym kraju zaobserwowane i zanotowane prawidÅ‚owoÅ›ci sÄ… takie same lub bardzo podobne. WedÅ‚ug tych danych w sezonie zimowym 2014/2015 w 15 krajach UE zanotowano zwiÄ™kszonÄ… Å›miertelność seniorów wynoszÄ…cÄ… 217 tysiÄ™cy przedwczesnych zgonów, które najprawdopodobniej można Å‚Ä…czyć z zachorowalnoÅ›ciÄ… na grypÄ™ w okresie jesienno-zimowym (http://www.euromomo.eu/methods/pdf/winter_season_summary_2015.pdf).

Na grypÄ™ choruje co roku okoÅ‚o 20-30% populacji dzieci oraz 5-10% wszystkich dorosÅ‚ych. Choroba ta okazuje siÄ™ Å›miertelnÄ… dla od 0,1%-0,5% ogóÅ‚u chorych, ale w przypadku seniorów wskaźnik ten wynosi 1%. JeÅ›li dodamy, iż w zeszÅ‚ym roku na grypÄ™ zachorowaÅ‚o okoÅ‚o 5 milionów Polaków, to te, zdawaÅ‚o siÄ™ niewielkie, dane procentowe, zmieniÄ… siÄ™ w poważne liczby. W caÅ‚ej populacji powikÅ‚ania zdarzajÄ… siÄ™ u 1-5% chorujÄ…cych na grypÄ™, częściej u osób z grup ryzyka. „Należy również pamiÄ™tać, iż okoÅ‚o 30% osób doÅ›wiadczajÄ…cych ciężkiego przebiegu grypy lub jej powikÅ‚aÅ„, wczeÅ›niej nie zmagaÅ‚o siÄ™ z chorobami przewlekÅ‚ymi i moglibyÅ›my uznać je za ogólnie zdrowe - mówi dr Motyl- Obok powikÅ‚aÅ„ mniej poważnych, ale dotkliwych, takich jak zapalenie ucha czy angina, należy wymienić zapalenie pÅ‚uc, zapalenie opon mózgowych, serca oraz powikÅ‚ania neurologiczne.”

Jak zabija grypa?

- Grypa jest wirusem, który uszkadza nabÅ‚onek oddechowy i zarówno sam wirus może powodować ciężkie zachorowanie, jak i przyczynić siÄ™ do zaostrzenia chorób przewlekÅ‚ych lub torować drogÄ™ zakażeniom bateryjnym. Można wiÄ™c zarówno umrzeć na grypÄ™, kiedy spowoduje ona ciężkÄ… niewydolność oddechowÄ…, jak i na powikÅ‚ania w wyniku przechorowania -  wyjaÅ›nia doktor Agnieszka Motyl z Medicover Polska.

Najskuteczniejszą profilaktyką są powtarzane co roku szczepienia ochronne. Przede wszystkim powinny szczepić się osoby z grup ryzyka, czyli dzieci do 5 roku życia (szczepienia wykonuje się od 6 miesiąca życia), seniorzy oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe (niezależnie od wieku). O szczepieniu nie powinny zapomnieć kobiety w ciąży i planujące ciążę oraz matki dzieci poniżej 6 miesiąca zycia.

- Warto siÄ™ szczepić póki sezon trwa, wiÄ™c jeszcze jest na to czas. JeÅ›li w naszym najbliższym otoczeniu jest ktoÅ›, kto nie może być zaszczepiony, na przykÅ‚ad dziecko do 6 miesiÄ…ca życia lub osoba majÄ…ca przeciwskazania do szczepienia, a sÄ… to przypadki naprawdÄ™ rzadkie, to szczepić powinni siÄ™ wszyscy, którzy czÄ™sto siÄ™ z takÄ… osobÄ… stykajÄ…, aby, nie tylko ochronić siebie ale, dziÄ™ki tzw. strategii kokonu, chronić przed zachorowaniem również osobÄ™ niezaszczepionÄ… – powiedziaÅ‚a portalowi www.zaszczepsiewiedza.pl doktor Motyl.

- Ufajmy lekarzom, a nie anegdotom i powieÅ›ciom, że ktoÅ› zachorowaÅ‚ na grypÄ™ po szczepieniu. Szczepionka zawiera jedynie fragmenty nieżywych wirusów, wiÄ™c nie może wywoÅ‚ać grypy. Szczepionka nie chroni przed przeziÄ™bieniem, gdyż ono wywoÅ‚ywane jest przez inne wirusy, chroni natomiast przede wszystkim przed grypÄ… i jej bardzo groźnymi powikÅ‚aniami, dlatego warto siÄ™ w ten sposób zabezpieczyć - dodaje lekarz Agnieszka Motyl.

Fot. Adobe Stock

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie