08.03.2017

Jak zachować się w innych krajach, gdzie się spóźniać i komu lepiej nie ustępować miejsca?

Zachowanie, które w jednym kraju jest normą, w innym może zostać uznane za niestosowne, niezrozumiałe, a niekiedy nawet obraźliwe. Przygotowując się do podróży, warto nie tylko pamiętać o biletach, rezerwacjach i odpowiednim spakowaniu walizki, lecz także zgłębić podstawy turystycznego savoir-vivre'u, aby nie popełnić... spektakularnego faux pas.

Każde paÅ„stwo ma swojÄ… kulturÄ™, a jednym z jej elementów sÄ… zakorzenione w niej obyczaje i zachowania. Dlaczego w Niemczech nie należy ustÄ™pować miejsca w komunikacji miejskiej? Czemu w Chinach spluwania nie uznaje siÄ™ za przejaw zÅ‚ego wychowania, a w Japonii nie powinno siÄ™ dawać nikomu napiwku i myć rÄ…k nad wannÄ…, która dla JapoÅ„czyków stanowi miejsce relaksu? Sieć AccorHotels przygotowaÅ‚a zestawienie 10 zwyczajów wartych poznania przed wyjazdem do innego kraju.

Gdzie siÄ™ spóźniać, a gdzie lepiej tego nie robić

WÅ‚osi, Grecy i Hiszpanie nie bÄ™dÄ… mieli nic przeciwko spóźnieniom. W przypadku zaproszenia do ich domu w dobrym tonie nie bÄ™dzie stawienie siÄ™ na czas, ale zapukanie do drzwi gospodarzy nawet z póÅ‚godzinnym poÅ›lizgiem. Amerykanie również nie przywiÄ…zujÄ… dużej wagi do stawiania siÄ™ na czas na umówione spotkanie. Do punktualnoÅ›ci zupeÅ‚nie inaczej podchodzÄ… Niemcy. Tam na spotkania warto stawiać siÄ™ co do minuty.

W Niemczech lepiej nie ustępuj miejsca starszym

W Polsce ustąpienie miejsca starszym osobom w środkach komunikacji miejskiej stanowi przejaw dobrego wychowania, w Niemczech może zaś zostać odebrane jako... zniewaga. Czyżby Niemcy w każdym wieku czuli się młodzi? A może działają w myśl zasady: kto pierwszy, ten lepszy?

Siorbanie w Japonii i plucie w Chinach – to wcale nie jest nieeleganckie

GÅ‚oÅ›ne siorbanie w restauracji nie jest oznakÄ… braku kultury – wrÄ™cz przeciwnie. Siorbaniem w trakcie jedzenia japoÅ„skiego specjaÅ‚u w lokalnej restauracji dajemy sygnaÅ‚, że przyrzÄ…dzone danie bardzo nam smakuje. PamiÄ™tajmy, żeby zupÄ™ pić prosto z miski! JeÅ›li wybieramy siÄ™ do Chin, warto przygotować siÄ™ na widok, który niejednego może zdziwić i zniesmaczyć. Przedstawiciele tego narodu pozwalajÄ… sobie na spluniÄ™cie w każdym miejscu – niezależnie od tego, czy sÄ… na przystanku, w restauracji, u lekarza, czy... na spotkaniu.

Kilka kÅ‚opotliwych gestów

Chcesz zapewnić Brazylijczyka, że wszystko jest w porzÄ…dku, i pokazujesz mu kciuk podniesiony do góry? Dla Ciebie to niewinne „OK", w Brazylii oraz na Bliskim Wschodzie ten gest ma jednak szczególnie obraźliwe znaczenie. Warto zatem przed wyjazdem do innych

krajów i na inne kontynenty zapoznać siÄ™ z kilkoma gestami, które dla obcokrajowców mogÄ… oznaczać coÅ› odmiennego.

* Znak Victorii – w Polsce symbol zwyciÄ™stwa, ale ten gest wykonany dÅ‚oniÄ… skierowanÄ… zewnÄ™trznÄ… stronÄ… do odbiorcy bÄ™dzie szczególnie obraźliwy w Wielkiej Brytanii. W tym kraju oznacza to samo, co pokazanie rozmówcy dwóch Å›rodkowych palców.

* Kiedy i jak kiwać gÅ‚owÄ… – dla nas sprawa jest prosta – kiwamy gÅ‚owÄ… na „tak" i krÄ™cimy na „nie". Warto pamiÄ™tać, że w Grecji i BuÅ‚garii dziaÅ‚a to odwrotnie.

* KóÅ‚ko z kciuka i palca wskazujÄ…cego, czyli „vegeta" – zazwyczaj oznacza coÅ› super, coÅ›, co jest wysokiej jakoÅ›ci. W Japonii tym gestem zakomunikujemy chęć otrzymania Å‚apówki, natomiast w Ameryce PoÅ‚udniowej, Azji, Australii, Indonezji – „vegeta" ma zwiÄ…zek z niegrzecznym komunikatem o podÅ‚ożu erotycznym.

* Uderzenie dÅ‚oniÄ… w szyjÄ™ rozmówcy – to dla jednych przyjacielski gest zachÄ™cajÄ…cy do wspólnej biesiady. WÅ‚osi odbierajÄ… go zupeÅ‚nie inaczej, jako groźbÄ™ pozbawienia życia.

* Otwarte dÅ‚onie – taki gest może przysporzyć nam w Grecji, gdzie uznaje siÄ™ go za obelgÄ™, kÅ‚opotów. W Libanie otwartÄ… dÅ‚oniÄ… miejscowi pozbywajÄ… siÄ™ zaÅ› nachalnych sprzedawców.

* CzuÅ‚e gesty – czy może być coÅ› niestosownego w okazywaniu sobie czuÅ‚oÅ›ci? W niektórych krajach publiczne pocaÅ‚unki czy czuÅ‚e gesty nie bÄ™dÄ… dobrze odebrane przez mieszkaÅ„ców. Ich religia i kultura nie respektuje publicznych wyznaÅ„ miÅ‚oÅ›ci i jednoznacznych gestów. W Indiach, Afryce, Chinach czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich czuÅ‚oÅ›ci lepiej okazywać sobie za zamkniÄ™tymi drzwiami.

Zdejmuj buty i... nie pokazuj podeszwy, jeśli nie chcesz nikogo obrazić

WchodzÄ…c do azjatyckich domów, należy pamiÄ™tać, aby dostatecznie szybko pozbyć siÄ™ obuwia. JapoÅ„czycy doceniajÄ… przestrzeganie tej zasady szczególnie przez obcokrajowców. WejÅ›cie w butach na ich tradycyjnÄ… matÄ™ tatami, pokrywajÄ…cÄ… podÅ‚ogÄ™, może godzić w ich uczucia. W Indiach i Indonezji zawsze siadajmy w taki sposób, aby inne osoby nie widziaÅ‚y podeszwy naszego obuwia. Ich pokazywanie uchodzi w tamtych rejonach za obrazÄ™.

Chcesz zrobić komuś prezent? Nie pakuj go w biały papier i nie kupuj zegarka

O ile zegarek – szczególnie drogi – podarowany w prezencie w kulturze europejskiej uznawany jest za elegancki, wytworny i miÅ‚y prezent, o tyle w Chinach nikt nie chce otrzymać zegarka. Zgodnie z chiÅ„skimi przesÄ…dami i jÄ™zykiem „podarować zegarek" oznacza „iść na pogrzeb", a taki prezent okazuje siÄ™ dla mieszkaÅ„ców Chin równoznaczny z podarunkiem odliczajÄ…cym czas do ich Å›mierci. W Kambodży, Tajlandii, Wietnamie lub innych krajach buddyjskich kolor biaÅ‚y jest zarezerwowany – podobnie jak w kulturze europejskiej czarny – na pogrzeby. WrÄ™czenie komuÅ› biaÅ‚ych kwiatów lub prezentu zapakowanego w biaÅ‚y papier bÄ™dzie zatem wyjÄ…tkowym faux pas.

Singapur – wzór porzÄ…dku i surowe zasady

Singapur uchodzi za przykÅ‚ad czystego, niezwykle zadbanego miasta przyszÅ‚oÅ›ci. W utrzymaniu niemal sterylnej czystoÅ›ci pomagajÄ… surowe zasady. Wyrzucenie gumy lub papierka na chodnik może być ukarane ogromnÄ… grzywnÄ…. Tak samo sytuacja wyglÄ…da ze Å›mieceniem, spluwaniem i... paleniem papierosów w miejscach publicznych.

ÅšwiÄ…tynie na Bliskim Wschodzie – te zasady trzeba znać

JeÅ›li wybieramy siÄ™ na Bliski Wschód, zapoznajmy siÄ™ z ich Å›wiÄ…tynnym savoir-vivre. ZwiedzajÄ…cy je powinni mieć: zasÅ‚oniÄ™te kolana, zakryte ramiona, a kobiety również dekolty. O drogÄ™ zawsze lepiej zapytać mężczyznÄ™, ponieważ zaczepianie kobiet na Bliskim Wschodzie jest uznawane za niestosowne. Podobnie wyglÄ…da kwestia fotografowania lokalnej ludnoÅ›ci – w tym przypadku zawsze powinniÅ›my pytać o pozwolenie. Bliski Wschód to obszar, gdzie zasady i prawa ustala religia.

Indonezja i Indie – zapomnijmy o istnieniu lewej rÄ™ki

WedÅ‚ug mieszkaÅ„ców Indii i Indonezji lewa dÅ‚oÅ„ jest nieczysta i sÅ‚uży wyÅ‚Ä…cznie do higieny. Nie można zatem podawać niÄ… jedzenia czy podawać przedmiotów innej osobie. W niektórych miejscach Indonezyjczycy wciąż nie używajÄ… papieru toaletowego, a w toaletach zastaniemy wyÅ‚Ä…cznie pojemniki z wodÄ…, w których można siÄ™ obmyć (oczywiÅ›cie lewÄ… rÄ™kÄ…). Niezależnie od tego specyficznego zwyczaju warto mieć ze sobÄ… zawsze chusteczki lub papier. 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.10.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie