Pogorszenie jakości widzenia wśród osób dojrzałych to powszechny problem. Przywykliśmy przyjmować go jako nieuniknioną konsekwencję upływu czasu i sporo w tym racji - wraz z wiekiem naturalnemu zmęczeniu ulega nie tylko narząd wzroku, ale wszystkie zespoły w organizmie. Nie znaczy to jednak, że osoby po 45. roku życia powinny biernie czekać, aż całkowicie stracą zdolność samodzielnego widzenia, istnieje bowiem wiele sposobów, dzięki którym mogą znacząco poprawić swój komfort w tym aspekcie życia.
Higiena narzÄ…du wzroku zaczyna siÄ™ od ksztaÅ‚towania dobrych nawyków. Samokontrola i proste rytuaÅ‚y majÄ…ce na celu utrzymanie go w dobrej formie sÄ… nieodzowne w profilaktyce wad u osób dojrzaÅ‚ych, a pamięć o kilku żelaznych zasadach może znaczÄ…co spowolnić lub nawet zahamować rozwój niektórych dolegliwoÅ›ci. Dlatego też warto pamiÄ™tać, że pozornie banalne, codzienne czynnoÅ›ci wykonywane regularnie stanowiÄ… klucz do zdrowych oczu.
Nawilżone oczy to zdrowe oczy!
Po pierwsze należy zadbać o odpowiedniÄ… wilgotność pomieszczenia, w którym przebywamy. Osoby starsze znaczenie częściej cierpiÄ… z powodu zespoÅ‚u suchego oka, gdyż fizjologicznie produkujÄ… mniej Å‚ez. Z tego wzglÄ™du uskarżajÄ… siÄ™ na pieczenie, uczucie dyskomfortu podczas mrugania i tzw. „piasek" wyczuwany pod powiekami. ZSO może dotyczyć nawet 35% populacji Å›wiata, co pokazuje, jak powszechny jest to problem. Oprócz nawilżacza powietrza, dobrym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie także regularne stosowanie nawilżajÄ…cych kropli do oczu, najlepiej z kwasem hialuronowym, które ukojÄ… i zregenerujÄ… zewnÄ™trzne tkanki gaÅ‚ki ocznej.
Nowoczesne niebezpieczeństwa
Seniorzy aktywnie korzystajÄ…cy z komputerów i smartfonów powinni pamiÄ™tać, że elektroniczne urzÄ…dzenia przyczyniajÄ… siÄ™ do zmÄ™czenia narzÄ…du wzroku i, niewÅ‚aÅ›ciwie użytkowane, mogÄ… spowodować pogÅ‚Ä™bienie istniejÄ…cej już wady. Z tego wzglÄ™du należy pamiÄ™tać, aby utrzymywać odpowiedni dystans od komputera (co najmniej 50 cm!) oraz starać siÄ™ co kilkanaÅ›cie minut odwracać wzrok od monitora i spoglÄ…dać w dal. Taki zabieg rozluźni akomodacjÄ™ i przyniesie ulgÄ™ napiÄ™tym mięśniom gaÅ‚ki ocznej.
Światło i gimnastyka
CzÄ™stym bÅ‚Ä™dem jest także brak odpowiedniego oÅ›wietlenia, nie tylko podczas pracy z komputerem, ale także w trakcie czytania. KorzystajÄ…c z urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych wieczorem lub w nocy, powinniÅ›my zadbać o dodatkowe źródÅ‚o Å›wiatÅ‚a - wÅ‚Ä…czyć lampkÄ™ lub najlepiej przenieść pracÄ™ na godziny poranne lub popoÅ‚udniowe: Å›wiatÅ‚o dzienne pomaga w lekturze i nie obciąża narzÄ…du wzroku. Wskazana jest również gimnastyka oczu, która pomoże zachować nasz wzrok w formie. Staramy siÄ™ utrzymywać ciaÅ‚o w dobrej kondycji, jednak czÄ™sto zapominamy, że również nasze oczy potrzebujÄ… treningu, aby dÅ‚użej zachować sprawność. Proste ćwiczenia wykonywane regularnie w krótkiej perspektywie rozluźniajÄ… i przynoszÄ… ulgÄ™ zmÄ™czonym oczom, w dÅ‚ugiej – wzmacniajÄ… mięśnie gaÅ‚ek ocznych. Jakie zatem ćwiczenia wykonywać? MożliwoÅ›ci jest wiele, poczynajÄ…c od kreÅ›lenia oczami ósemek, fal i kóÅ‚ek po tzw. palming, czyli technikÄ™ relaksacyjnÄ… polegajÄ…cÄ… na przesÅ‚anianiu oczu dÅ‚oÅ„mi i przywoÅ‚ywaniu w myÅ›li przyjemnych wydarzeÅ„.
Gdy coÅ› jest nie tak
Czasami mimo regularnych ćwiczeÅ„ wzmacniajÄ…cych narzÄ…d wzroku, odpowiedniej diecie i dużej iloÅ›ci ruchu pojawiajÄ… siÄ™ niepokojÄ…ce objawy, które utrudniajÄ… normalne funkcjonowanie. MogÄ… to być: mroczki, plamki, bÅ‚yski, a także czasowe zamglenia lub ograniczenie pola widzenia. ObserwujÄ…c u siebie takie objawy należy bezzwÅ‚ocznie zgÅ‚osić siÄ™ do okulisty, gdyż mogÄ… to być pierwsze objawy poważnej choroby.
Jaskra chorobÄ… cywilizacyjnÄ…
Szacuje siÄ™, że na jaskrÄ™ choruje okoÅ‚o 68 mln ludzi na caÅ‚ym Å›wiecie, co daje jej niechlubne miejsce w czoÅ‚ówce okulistycznych chorób cywilizacyjnych. Obok predyspozycji genetycznych i podwyższonego poziomu cholesterolu, zaawansowany wiek stanowi jeden z najwiÄ™kszych czynników ryzyka wystÄ…pienia tej prowadzÄ…cej do Å›lepoty choroby. Najczęściej jej przyczynÄ… jest zbyt duże ciÅ›nienie wewnÄ…trzgaÅ‚kowe, które uciska nerw wzrokowy i prowadzi do jego niedokrwienia, a w konsekwencji - obumierania. Choroba przez dÅ‚ugi czas nie daje żadnych objawów i czÄ™sto zostaje wykryta dopiero wtedy, kiedy chory uskarża siÄ™ na znaczne ubytki w polu widzenia. Niestety, w tym stadium jaskra jest już bardzo rozwiniÄ™ta i jedynym sposobem, aby uchronić nerw wzrokowy przed caÅ‚kowitÄ… degeneracjÄ… jest niezwÅ‚oczna operacja.
Zaćma – cichy wróg
Jest chorobÄ… podstÄ™pnÄ…, bowiem rozwija siÄ™ bezboleÅ›nie i niemal bezobjawowo. Pojawia siÄ™ najczęściej u osób po 60. roku życia, choć ostatnimi czasy wzrasta liczba czterdziesto- i pięćdziesiÄ™ciolatków dotkniÄ™tych tÄ… chorobÄ…. Zaćma (zwana też kataraktÄ…) polega na zmÄ™tnieniu soczewki oka, przez co chory widzi Å›wiat „za mgÅ‚Ä…", może uskarżać siÄ™ na upoÅ›ledzenie jakoÅ›ci widzenia przy jasnym Å›wietle i problemy z ocenÄ… odlegÅ‚oÅ›ci. Na szczęście zaćmÄ™ można skutecznie operować, a zabieg taki jest nieskomplikowany i rzadko prowadzi do powikÅ‚aÅ„.
AMD, czyli uwaga puszyści
Seniorzy otyli, cierpiÄ…cy na miażdżycÄ™ i choroby serca z dużą dozÄ… prawdopodobieÅ„stwa mogÄ… zachorować na zwyrodnienie plamki żóÅ‚tej zwane w skrócie AMD. Najbardziej charakterystycznymi objawami jest pogorszenie siÄ™ widzenia centralnego przy jednoczesnym zachowaniu ostroÅ›ci widzenia obwodowego. Z tego wzglÄ™du pacjenci majÄ… problemy z rozpoznawaniem twarzy i innych przedmiotów znajdujÄ…cych siÄ™ na wprost nich.
Prezbiopia, co to właściwie jest?
Na szczęście nie każde pogÅ‚Ä™biajÄ…ce siÄ™ kÅ‚opoty z widzeniem muszÄ… zwiastować jednÄ… z powyższych chorób. Jednym z najczÄ™stszych problemów zgÅ‚aszanych przez osoby starsze jest postÄ™pujÄ…ca trudność z przeczytaniem tekstu z bliska. PrzypadÅ‚ość ta nosi nazwÄ™ prezbiopii i oznacza naturalny proces starzenia siÄ™ narzÄ…du wzroku. Soczewka oka, która dotychczas cechowaÅ‚a siÄ™ elastycznoÅ›ciÄ…, mogÅ‚a zmieniać swój ksztaÅ‚t w zależnoÅ›ci od odlegÅ‚oÅ›ci obserwowanych przedmiotów, wraz z wiekiem stopniowo traci zdolność akomodacji. Soczewka oczna staje siÄ™ sztywniejsza i nie jest już w stanie z takÄ… Å‚atwoÅ›ciÄ… reagować na zmieniajÄ…ce siÄ™ poÅ‚ożenie obiektów, a co za tym idzie – dostosowywać ostroÅ›ci widzenia do aktualnych warunków. Prezbiopia zwana także starczowzrocznoÅ›ciÄ… nie wymaga leczenia, jednak dobrze dobrane okulary korekcyjne sÄ… w tym przypadku jak najbardziej wskazane, i mogÄ… znaczÄ…co poprawić komfort życia prezbiopa.
Nie eksperymentuj ze zdrowiem!
Prezbiopia wymaga korekcji rożnych obszarów widzenia – do komfortowego widzenia potrzebne sÄ… dwie pary okularów: jedne do bliży i drugie do dali lub jedna para z soczewkami progresywnymi. Wielu pacjentów zapomina, że na rynku dostÄ™pne sÄ… tzw. soczewki progresywne, które zawierajÄ… w sobie obszary korekcji umożliwiajÄ…ce perfekcyjne widzenie na każdÄ… odlegÅ‚ość, nie ma wiÄ™c koniecznoÅ›ci posiadania dwóch par okularów -mówi ekspert z firmy HOYA Lens Poland, specjalizujÄ…cej siÄ™ w produkcji zaawansowanych technologicznie soczewek okularowych – Nowoczesne soczewki progresywne to bardzo wygodne rozwiÄ…zanie, tym bardziej, że zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia caÅ‚kowitÄ… ich personalizacjÄ™. Można je dopasować do różnych stylów życia. PrzykÅ‚adem sÄ… soczewki LifeStyle3, które w zależnoÅ›ci od stylu życia pacjenta majÄ… kilka wariantów konstrukcji. Innych soczewek progresywnych potrzebujÄ… osoby, które czÄ™sto wykonujÄ… czynnoÅ›ci w bliży, dużo czytajÄ… i używajÄ… urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych, a innych - osoby, które czÄ™sto prowadzÄ… samochód i korzystajÄ… z aktywnoÅ›ci na Å›wieżym powietrzu. PersonalizacjÄ™ iindywidualne dopasowanie do potrzeb użytkownika zapewnić może jedynie wizyta w profesjonalnym salonie optycznym. Rozmowa z optykiem dostarczy niezbÄ™dnych informacji, w oparciu o które bÄ™dzie można dobrać odpowiedniÄ… konstrukcjÄ™, oraz wykonać niezbÄ™dne pomiary parametrów indywidualnych.
Regularna kontrola w trosce o wzrok seniorów
Osoby starsze majÄ… tendencjÄ™ do bagatelizowania swojej wady wzroku: przez lata noszÄ… soczewki okularowe o tej samej mocy, kupujÄ… okulary na bazarach i w nieskoÅ„czoność odwlekajÄ… wizytÄ™ u specjalisty. A przecież jedynie wizyta u okulisty, który rzetelnie zdiagnozuje wadÄ™ wzroku, daje szanse na wykrycie i zahamowanie istniejÄ…cych schorzeÅ„ (nie tylko okulistycznych!). Troska o oczy w wieku dojrzaÅ‚ym jest szczególnie ważna, gdyż bez samokontroli i regularnych wizyt u okulisty szanse na utrzymanie narzÄ…du wzroku w dobrej formie znaczÄ…co malejÄ…, a nawet drobna wada, niewykryta odpowiednio wczeÅ›nie może przeksztaÅ‚cić siÄ™ w poważny problem.